ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Той обещава да възстанови величието на страната, без да предлага конкретни планове. Той използва в своята реч груби и вулгарни изрази, за да звучи като обикновен човек, макар че е милиардер. Той е нарцис, бленуващ за вниманието на медиите. И той е много популярен въпреки всички свои недостатъци. Кого имам предвид? Разбира се, президентът на Русия Владимир Путин.
Но паралелът с американския политик, известен като "Доналд", е очевиден. Доналд Тръмп в определена степен е американската версия на Путин. Както Путин, той желае да сложи край на пораженията на своята страна и да й върне миналото величие. Той обещава да възстанови силата и престижа, без да се задълбочава в детайлите. "Ние вече нямаме победи", оплака се Тръмп на Чък Тод в предаването "Среща с пресата" по канал Ен Би Си.
"Ние като държава повече не печелим победи. И това е много печално", добави милиардерът политик. Официалният девиз на Тръмп стана: "Ще направим Америка отново велика!" Лозунгът е заимстван от Роналд Рейгън /1981-1989/. По време на Конгреса на Републиканската партия "Джипър" /прочут американски футболист, който Рейгън играе във филм от 40-те години – бел.ред./ обеща "кръстоносен поход, за да направи Америка отново велика".
Но като цяло подобни призиви са характерни за политиците от цяла свят, които водят своите кампании с платформа за национално възраждане. Девизът е толкова психологичен, колкото и политически, "Чък, това работи отлично", заяви Тръмп с възторг. "Вие сте щастливец. След четири години ще вземете интервю от мен и ще кажете: президентът Тръмп, каква отлична работа сте свършили. Вие ще кажете, че съм свършил отлична работа. Така и ще бъде", обърна се той към Тод. Притегателността на подобен тип политици се крие в тяхната самоувереност. Те не се спускат до земните детайли на националното възраждане, те само го провъзгласяват.
Помислете за персонажа Харолд Хил от филма "Музиканта". Той обеща на Ривър Сити оркестър, макар че сам не можеше да свири на никакъв музикален инструмент, се казва в коментар на Дейвид Игнациус, публикуван от "Вашингтон поуст".