ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Една четвърт от жителите на Страната на баските в Испания искат независимост на областта им, а една трета искат по-голяма автономия, показва огласено днес допитване, цитирано от Франс прес.
Според сондаж на университета в баската автономна област, осъществяван на шест месеца, 35 процента от баските искат запазване на статуквото, още 7 на сто желаят по-силно присъствие на централното управление, а 29 на сто биха искали Страната на баските да се интегрира в една федерална Испания. Това означава, че преобладаващата част от баските (общо 71 процента) искат автономната област да остане в Испания.
От друга страна 54 на сто запитаните желаят промяна в статута на областта - тези, които искат независимост и хората, които искат Испания да стане федерална държава.
Делът на хората, които категорично отхвърлят баската сепаратистка организация ЕТА, бележи исторически рекорд - 66 процента. През 1999 г. едва 35 процента от анкетираните се обявяваха "твърдо против" ЕТА.
Сега 76 процента от запитаните гледат благосклонно на преговори между ЕТА и правителството за разпускане на организацията, като 34 на сто смятат, че преди това сепаратистите трябва да сложат оръжие.
Главно притеснение на баските остава икономическата криза - девет от десет анкетирани, казват, че изпитват последиците й. За 71 процента от участниците в допитването главна грижа е да имат работа.
Университетската анкета "Еускобарометро" се осъществява на всеки шест месеца от 1995 г. насам.
В допитването, извършено между 29 май и 15 юни, са участвали 600 души.


