Доц. Ангел Кунчев за починалите от COVID-19 у нас: Коронавирусът обостря основните заболявания и той е причината за смъртта
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Всички решения, които се взимат, са обикновено обект на разгорещени дискусии. Можете да се обзаложите, че проф. Мутафчийски е един от най-консервативните страни в тези диалози. Това заяви пред Би Ти Ви националният здравен консултант и член на Националния оперативен щаб доц. Ангел Кунчев.
Той коментира разхлабването на мерките и изтъкна: "Малко ме плаши тази обща психологическа настройка - край, правим си всичко, каквото поискаме". "Следим много внимателно и се движим в този тесен диапазон 30-60 новооткрити дневно. Това може да го понесе и здравната система, и като статистика не е плашещо. Важното е да го задържим в тези граници", заяви той.
Доц. Кунчев отбеляза, че има ясни, конкретни и лесно изпълними указания за "отпускането" на режима. Става въпрос за контрола при посещението на молове, заведения, магазини. "Важното е да се спазват базовите изисквания - като носене на маска в затворено помещение, добрата лична хигиена, възможността да се ползва дезинфектант". Доц. Кунчев отбеляза, че с безконтактни термометри ще бъде измервана температурата на влизащите в моловете.
Според националния здравен консултант междинни данни показват, че до 55-60 % от родителите искат да пуснат децата си на ясла и детска градина. "Напълно ги разбирам - когато нямат баби и дядовци, нямат кой да им помогне. За тях това ще бъде глътка въздух. Все пак отварянето ще бъде поетапно - с по-малки групи, пак при спазването на всички тези правила", заяви той.
"С голяма доза сигурност, почти 90% - няма риск за децата. Продължавам да твърдя, че заплахата е за вътрешно разпространение и разнасяне на вируса при възрастните хора. Просто трябва да се спазват правилата", поясни той.
Ангел Кунчев заяви, че ще се предложи и на МТСП, и на общините - хората, които работят на две-три места, да бъдат ограничени само до едно работно място, за да се оптимизира кръкъг им от контакти и да се предотврати риск от зараза.
За отварянето на фитнесите той заяви: "Аз бих казал, че тези 5-6 базисни принципа, ако се спазват, няма значение къде сте. Но и във фитнесите - ако се спазва това физическо отстояние, ако има постоянна дезинфекция, ако се спазва личната хигиена - това е важното".
Доц. Кунчев отбеляза, че утре ще стане ясно дали ще бъдат отворени детските градини и фитнесите. "Ситуацията е много динамична. Имаме от днес информация за село Ясенец. И най-вероятно ще стигнем до мерките, които предприехме и в Банско, и в казанлъшкото село - за ограничаване на достъпа до там. Винаги ще реагираме, когато възникне нещо", отбеляза той.
Доц. Кунчев коментира, че около 1000 души ще бъдат обхванати в общонационално изследване, за да се проследи процентът на засягане от вируса. "Но нещата няма да се развият по този колективен имунитет. Този вирус е малко странен - дава малко отклонение, има много нисък титър на антителата. У нас вече има такива случаи - преболедували, но с нисък процент антитела. Има и доста други неясноти. Още преди месец казах - като респираторен вирус вероятно ще се държи като такъв. Засега мисля, че натам вървят нещата. Но това не е гаранция, че при промяна на ситуацията няма да се срещнем пак с него. Например - през есенно-зимния сезон пак ще се срещнем с циркулацията. Все пак патогенността му намалява. И ако това е така, ще има случаи от коронавирус, но ще свикнем да живеем с него".
"Моята прогноза е, че благодарение на предприетите мерки, ще има спад на заразните болести. Предполагам, че ще имаме едно лято с доста по-ниски стойности на ентероколити например, защото общото отношение към тези инфекции се промени", отбеляза доц. Кунчев.
На въпрос дали има инструкция на СЗО да се отбелязва в смъртния акт на пациенти, че дори да не са починали от коронавирус, това се отбелязва като основна причина смъртта, той отговори: "Тъй като става дума за възрастни хора, няма човек в тази група, който да няма поне едно-две хронични заболявания. Обикновено това доста затруднява картината. Сега коронавирусът е причината за обострянето на основните заболявания и той е причината за смъртта. Иначе - пак казвам - няма кой и защо да си измисля. Ние винаги съобщаваме какви придружаващи заболявания има починалият. Това, че казваме придружаващите заболявания, не значи, че от това човекът умира".
По отношение на карантината съм оптимист, че юни вече няма да я има. Ако искаме животът да продължи нормално, нашият премиер води преговори с Гърция, Сърбия, Румъния - ще направим и следващата крачка. Нормалното развитие е тези бариери да паднат, но да остане една добра система на надзор, която рано да обхваща положителните случаи", заяви в заключение доц. Ангел Кунчев.