Доц. Борислав Цеков разкри пред ПИК TV кой трябва "да води хорото" след изборите и начерта мрачен сценарий: Ако пак няма редовното правителство, тогава... (ВИДЕО)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Това, което нашите политици е редно да си дадат сметка и да осъзнаят, е, че след всичко, което се случи през последните няколко години, съставянето на редовно правителство, избрано от парламента, е императив. Това е императив, от който зависи дали тези партии в този си вид ще оцелеят и най-важното, че държавата е над всичко - обществото и гражданите. Ако се провалят, ако те не изпълнят този императив, държавата ще навлезе в много остра и не само политическа криза, но с потенциал да прерасне в конституционна. Така коментира конституционалистът доц. Борислав Цеков ситуацията около поредните седми предсрочни избори в предаването "Видеовръзка с Цветан Фиков" по ПИК TV.
По думите му тази токсична обществена атмосфера, която се е насадила от 2020 г. насам, ще накара хората да се отдръпнат напълно от политиката. Според него това се вижда вече ясно в срива на избирателната активност.
"Не слушайте тези, които обясняват, че това е, защото хората не се интересуват от политика. Няма политици, няма партии, които да излязат от евтината злоба на своите скандали и междуличностни разпри и да представят пред българските граждани своя разказ за утрешния ден на България. Няма кой да представи мечтата за България. По дефиниция една предизборна кампания, за да е успешна, трябва да представя на хората мечтата за България на съответния кандидат или партия. Да вдъхнови хората и да ги накара да повярват в развитието на държавата", допълни експертът по Конституция.
По думите на доц. Цеков, когато гледаме тези в парламента, разбираме колко е дълбока бездната между това разбиране и реалността, която наблюдаваме вече няколко години. Според него слабостта на партийните елити е в основата на разочарованието на хората, а не това, че те не се интересуват от политиката.
"Оказахме се в абсолютно ненормалната ситуация партии в парламента да се надпреварват в предизборната си кампания да ни обясняват с кого няма да управляват и да участват в правителство. Смисълът да се явяват на избори за Народно събрание е да участват в съставяне на правителство. Те за това трябва да се борят, за да могат чрез правителството да реализират своята програма. Иначе защо лъжат хората? Какво значи една партия, която казва: "ние няма да участваме в правителство в този парламент, в който се кандидатираме, ще стоим и ще гледаме отстрани". Когато става дума за първите три класирани на избори, това е абсурдно", категоричен е доц. Цеков.
Според експерта другият абсурд е, че у нас не се спазва базисно политическо правило и традиция като в цивилизованите държави. По думите му това базисно правило е, че първият, класиран от избирателите, задава тона и политиката на останалите и това е също част от проблема през последните няколко години.
"Първият, класиран на изборите, особено когато става дума за раздробен парламент и когато няма пълно мнозинство, трябва да "води хорото". Победителят трябва да задава формулата на преговорите, а останалите политически сили да се адаптират към тази формула от уважение към вота на избирателите с ясното разбиране, че на тях им е отредено мястото на втори, трети и така нататък. Те са малцинство, което не може да задава облика на следващото управление", отбеляза Борислав Цеков.
По думите му след 2020 г, единственото, което се е случило след протестите, е тотален регрес и те не са довели до никаква положителна промяна. Според него с протестите са легитимирани говорители в обществото, които са започнали да разделят обществото и политическата арена по най-примитивния начин.
"Добри, лоши, тъмни сили и оттам насетне политическият диалог беше взривен. Опасността от конституционна криза би била предизвикана от радикални екстремистки и антидемократични сили. Те биха се възползвали от тази продължаваща вече няколко години неспособност на партиите да управляват нормално и да излъчват правителства. Биха се опитали да експлоатират идеята и тя е лесно продаваема в една кризисна ситуация "дайте да дадем цялата власт на един човек, който да оправи нещата със здрава ръка". Това е виждано в историята и то винаги в началото е посрещано с фанфари, след което е завършвало с катастрофа за всички", заключи доц. Борислав Цеков.
Целия разговор гледайте във видеото: