Доц. Борислав Цеков с ТОП АНАЛИЗ пред ПИК: Фалшивата съдебна реформа на ППДБ се превърна в триумф на правното невежество и частния лобизъм
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Конституционния съд (КС), отклони питанията на политиците какво може и не може ВСС с изтекъл мандат.
Питания до съда отправиха първо от ГЕРБ, а след това и от ППДБ. Всички те обаче днес не бяха допуснати за разглеждане от КС.
По темата какво всъщност реши и постанови КС с отказа си, специално за читателите на агенция ПИК, Соня Колтуклиева потърси вещия конституционалист доц. Борислав Цеков:
- Доц. Цеков, вчера КС взе решение, с което отговаря на запитвания на политически партии за статута на ВСС какво може и какво не може да направи. Бихте ли дали вашият по-популярен прочит на това решение за нашите читатели?
- Това решение на КС да не допусне тези няколко тълкувателни искания, беше съвсем очаквано, защото въпросите, които се поставят, имат много ясен конституционно-правен прочит.
Разбира се, има много хора, в т.ч. юристи, които, по една или друга причина, заради политически интереси или просто от недостатъчно познания в областта на конституционното право, в пристъп на конституционна самодейност да го наречем, артикулираха в публичното пространство всевъзможни несъстоятелни тези, като на пример, че не можело ВСС да избира главен прокурор, защото му бил изтекъл мандатът, без да се държи сметка в случая, че има един водещ принцип на непръксваемост на държавното управление. Всеки висш конституционен орган в пълнота осъществява своите функции и правомощия, докато не бъде избран нов състав на този орган. Това е ясно и безспорно положение.
Сега, това, че има хора, които се опитват да го оспорват, говори за ниското равнище на тяхната юридическа компетентност.
Другото, по което се опитваха да оспорват - имало един параграф 23 от изменителния закон на Конституцията, който КС не е обявил изрично за невалиден и според който, според авторите на такива несъстоятелни твърдения, се забранявало на ВСС в настоящия си състав, да избира главен прокурор и председатели на двете върховни съдилища.
Това твърдение е абсолютно несъстоятелно, защото без да влизаме в детайли, този параграф остана без предмет. Това, което се предвиждаше в него да се случи, беше обявено от КС за невалидно и следователно, този параграф не може да се случи. Уреждат се последиците от норми, които бяха обявени за неконституционни. Въобще, за онези, които са наясно с тази материя, беше съвсем очаквано, че КС няма да допусне тези искания, защото голяма част от тях, бяха просто удар във въздуха, а други - обслужване на партийни интереси и опит да се прехвърли топката към КС.
- След това решение на КС и мотивите към него, ще спрат ли атаките срещу ВСС и коментарите - ожесточени понякога, че той не може да избере нов главен прокурор?
- Юридическото невежество, когато се комбинира с лобистки интереси, със частни интереси, с тяснопартиен егоизъм, е демонична сила, която не се интересува от върховенството на Конституцията и която по хунвейбински, е готова да руши и правото, и институциите.
Аз очаквам същите тези хора, че продължат в същия дух да рушат държавността. Слава Богу, КС отново се показа на висота, не се поддаде на бруталния, лобистки и политически натиск, който всички тези среди, оспорващи правото на ВСС да осъществява своята дейност оказваха и отново това, което ще правят, ще бъде удар във въздуха.
- В студиото на ПИК TV, неотдавна с вас коментирахме законопроекта, внесен от двама бивши министри на правосъдието - Надежда Йорданова и Атанас Славов, с който се искат промени във ВСС, начини на функциониране, начини на избиране на неговите членове. Ще има ли време и мнозинство този законопроект за промени в закона за съдебната власт да бъде приет? Какво се цели с него?
- Авторите са същите тези, за които говорихме допреди малко. Целта е същата - да се обслужват лобистките интереси, партийните интереси, които искат кадрово да овладеят съдебната власт и затова се опитват да прекрояват Конституцията и законите с цел да обслужват своите лобистки интереси.
Надявам се, че този закон няма да се гласува. Ако все пак се гласува, това ще бъде поредният закон, който ще падне в КС и това е категорично, защото онова, което се опитват този път, въобразявайки си, че по-хитро прикриват лобистките си цели, е категорично противоконституционно.
Аз ги призовавам да спрат с този юридически волунтаризъм и да пристъпят към единственото конституционно съобразно и разумно действие, което могат и са длъжни да предприемат, но години наред не го правят, с цел обновяване състава на ВСС, а именно, да започнат избора на парламентарната квота. С това трябва да се занимават и Йорданова, и Славов, и всички тези, които години наред тровят обществото с фалшивите идеи на фалшивата съдебна реформа, която се превърна в триумф на правното невежество и на частния лобизъм.