Доц. Стойчо Стойчев пред ПИК TV за сглобката: Защо партиите не разтурват кабинета. Калин Стоянов е министърът на... (ВИДЕО)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Процесите на поляризация в българското общество доведоха до това, че ние много лесно обобщаваме нещата като черни и като бели. Когато има две противоположни страни, избираме едната и сляпо я защитаваме. В живота реално обаче нищо не е само черно или само бяло. Трябва да се каже на първо място, че това не беше мирен протест, а протест на футболни агитки, които имат дълга практика за сблъсъци с полицията. При тях провокацията по правило е търсена, а не е изведнъж отнякъде, нещо случайно, видите ли. Така коментира доц. Стойчо Стойчев в предаването "Видеовръзка с Цветан Фиков" по ПИК TV баталните сцени от преди седмица между фенове и полиция.
"Когато говорим за фенове, агитки и техните радикални крила, би трябвало да сме малко по-толерантни към това, което наричаме полицейско насилие. Разбира се има го и другият момент със силите на жандармерията, които бяха разположени там. Недопустимо е да влизаш и да биеш в заведения. Най-малкото едно заведение е частна собственост и в него не може да се извършват такива мероприятия, едва ли не издирвателни, по кръчмите да ги ловят. След като не са ги задържали на място, си има други методи, по които да ги установят", категоричен е доц. Стойчев.
По думите му може да се намерят поводи за укор към министъра, защото в която и да е система, е проява на лош вкус министърът да не е на място, а да е другаде. Според него мястото на министъра по това време е да е в министерството, за да демонстрира съпричастност.
"Стигна се отново до същото разделение, в което да се говори, че "министърът не е наш, ами е ваш". Истината е, че този министър е на управляващото мнозинство. Управляващото мнозинство включва и към момента три партии и след поредния отхвърлен вот на недоверие е ясно кой подкрепя това правителство. Това са парламентарните групи на ППДБ, ГЕРБ и ДПС. Министърът е министър на тези 3 парламентарни групи, които с гласуването на вота гласуваха оставането на този кабинет в неговата цялост", допълни Стойчев.
По думите му е очевидно, че в такава позиция, в която се търси всеки повод за противопоставяне, когато едните поискат оставката на някой министър, другият партньор ще каже, че не я иска. Според него сме се върнали в ситуация, в която самият вътрешен министър се е намирал в началото на мандата си, когато е искал да смени главния секретар на МВР, а президентът е отказвал.
"Сега се намираме в същата ситуация, но на обратната страна, в която премиерът иска да работи с друг човек и няма доверие на вътрешния си министър, но министърът отказва да си подаде оставката. Стига се до някакви крайни инстанции, а парламентарните групи не би трябвало да бъдат поставяни въобще в такива ситуации. Беше редно министърът сам да подаде оставка", смята доц. Стойчев.
Според политолога нещата в бюджета като че вървят към успешна развръзка. По думите му по тази тема не е имало фундаментален сблъсък. Той отбеляза, че е станало ясно, че офертата на финансовия министър включва някакви буфери, в които да може да варира и преговаря.
"Беше ясно, че бюджетът ще бъде обвързан с други неща като дерогацията на Лукойл. Там пък ГЕРБ бяха предвидили някакви неща като спиране на дерогацията за три дни, за което, предполагам, че и те са били наясно, че не е възможно да се случи. Това обаче дава поле за преговори за отстъпки и от двете страни, за да може да се стигне до компромис. Бюджетът е най-ключовата политика, за която трябва да се споразумеят, защото той включва макрорамката и всичко, което правителството възнамерява да свърши през следващата година", отбеляза доц. Стойчев.
Според политолога първият атестат за здравината на сглобката ще са конституционните промени. Там ще се види кой ще е доволен, какво ще се гласува и дали ще има компромиси. По думите му това ще ни насочи какво да очакваме за началото на следващата година, когато ще се гласува ротацията.
"Разбира се, ГЕРБ е възможно да поискат персонални смени в кабинета. Възможно е и от другата страна да направят отстъпки, но в крайна сметка ще се стигне до някакъв компромис. Предполагам, че и от двете страни заявките ще са категорични и завишени, но в крайна сметка след преговори ше се стигне до някакво решение. Като цяло не виждам основание да се предизвика правителствена и парламентарна криза в периода до европейските избори. Доста по-трудно ще се случват оставките на министри в резултат на публични скандали. Нито ДПС, нито ППДБ, нито ГЕРБ имат интерес да предизвикат такава криза по какъвто и да е повод, свързан със съвместното управление. Мисля, че това правителство ще издържи поне до европейските избори, а дали ще издържи след тях, е въпрос на последващи преценки", заключи доц. Стойчо Стойчев.
Целия разговор гледайте във видеото: