Доц. Стойчо Стойчев пред ПИК: Оставки няма да намалят напрежението - до изборите има малко време. Румен Радев е като Цветанов - безцеремонен, в устата му са само милиарди. Не иска промяна на модела, а да разпределя поръчките
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Присъствието на площадите на т.нар. протести в София става все по-малобройно и както и в началото е съставено само от няколко партии, чиито политически лидери логично са жадни за власт. Но тъй като на избори народът не гласува за тях и ги изхвърля от обществения живот в страната, те търсят заден вход за влизане във властта през улицата.
Трябва ли заради такива акции стабилната коалиция на ГЕРБ и "Обединени патриоти" да прави промени в кабинета и да предава милионите гласове на избирателите си на демократични избори, попитахме доц. Стойчо Стойчев - политолог и преподавател в Софийския университет.
Защо се говори, че премиерът е готов да отстъпи от демократичните принципи да взима решения не според интересите на мнозинството, а на малцинството на улицата? Ето мнението на младия учен:
- Доц. Стойчев, нужни ли са рокади в кабинета или правителството трябва да слуша гласа на мнозинството в България, което е дало вота си за него, а и го препотвърди два пъти преди година?
- Ако се сменят отделни министри, това няма да се хареса на никого. Нито на подкрепящите ГЕРБ, защото това ще са отстъпки пред протестиращите и симпатизантите на управляващите ще запитат защо се правят промени заради някакви си хора от улицата, след као правителството си върши добре работата.
Отсрещната страна също няма да е доволна, защото те искат оставка на целия кабинет.
Спор има и за това дали изобщо трябва да има предсрочни избори няколко месеца по-рано. Те няма да решат никакви проблеми. Политическият елит няма да се смени за три месеца. Затова няма нужда да се бърза толкова. Протестиращите обаче си настояват и затова на ремонт няма да са доволни.
Радев също има крайна позиция и иска също предсрочни избори, защото има интерес да назначи служебен кабинет. Служебният кабинет си действа като редовен, разликата е единствено, че няма възможност за законодателни промени.
- Вече веднъж видяхме какви ги свърши неговият служебен кабинет...
- През последните години сме гледали много служебни кабинети и имаме и база за сравнение. Специално неговият кабинет избра изтребители за два месеца! За два месеца те съкратиха процес, който е текъл сигурно десетилетие, откакто се помня, все се избират тези изтребители.
Така, че знаем как действа той и как избра "Грипен". За три месеца може да направи много неща и да ангажира страната с неща, за които няма мандат.
Той не е избиран да управлява еднолично. Радев получи някакъв кредит на доверие от гражданите като победи на балотаж Цецка Цачева. Не е вярно, че е получил гласовете на 2,5 млн. българи, защото голяма част от тях пуснаха бюлетина за него, само за да не гласуват за Цачева.
Антивотът срещу Цачева не е вот за Радев и не му дава основание да обяснява, че е по-легитимна власт от парламента - напротив! Народното събрание има по-голяма легитимност, защото представлява много по вид и характер интереси - представени са всички. Тази институция в демократичната държавата е истински легитимна. Докато президентската власт е еднолична.
Радев не е получавал мандат да управлява еднолично страната. Той има правомощия като държавен глава и е време да започне да изпълнява тях, а не да се занимава с медийни изявления. Досега не съм чул нищо за работата му и задълженията му. От сутрин до вечер само говори пред медиите, а не това е неговата работа. Ползва вниманието към поста му, вместо да свърши нещо, за което е избран.
- Да се върнем на темата за кабинета...
- Да, от ремонт на кабинета няма да е доволен и Радев. Такова действие няма да намали, а може само да изостри положението.
- Ден след заявените оставки на тримата министри, се увеси и бесило насред София...
- Много хора обичат да се зверят и да се правят на мускулести като Костадинов, но реално не са способни на нищо. Единственият действен и мускулест човек, който съм видял, е Веселин Марешки. Първо ошамари Костадинов, а после щеше да се разправи и с БСП при конфликта за маските.
Така, че всички, които се правят на много силни, само лаят, защото ги е страх, като в популярната поговорка.
Има едни хора с блеснал поглед, които говорят в стилистиката на Ленин и Троцки и подобни, които са откъснати от реалността.
- А този протест не е ли просто партиен - събрал всички изхвърлени от народа при избори психодесни, леви, розови и всякакви?
- Да, това е новият "Отечествен фронт", който събира всякакви хора, дори отколешни врагове, в името на това да се премахне общия враг. Пък после ще се разбират помежду си, както дойде. Така го мислят. Това важи включително и за Радев и БСП, тъй като Нинова го гледа винаги със страшно подозрение и не тъкат на един стан. Съюзът между тях е като пакта Рибентроп-Молотов. Корнелия Нинова я е страх от Радев, защото ако реши да прави някакви партии или проекти, това ще е тотално за сметка на БСП.
- А как гледате на лансираната идея за кабинет на ГЕРБ без Борисов начело?
- Пред правителството има два ефективни хода в момента.
Единият е да не се оттегли, защото ще изтъкне, че няма основание за това и да се извадят аргументи, че имат успехи, да се извади и сделката с милиардите. Всеки един човек, ако е разумен, ще му е ясно, че няма как да се сменя кабинета три месеца преди изборите, особено с лидер като Борисов, който трябва да ни извади от кризата през зимата. Единственият интерес от това имат само Румен Радев и Христо Иванов.
ДПС също има интерес, защото гурбетчиите заради коронавируса са в България, техните редици са стегнати и ще имат добър резултат.
- Оттегляне на Борисов не би ли било подмяна на вота на хората, които са дали на него кредит на доверие да упрявлява?
- Говорехме досега за този вариант, в който не подава никакви оставки и изкара докрай борбата и се явява на редовни избори.
Другият вариант е да даде оставка на цялото правителство и да не е премиер. Това е стил на управление, в който има и плюсове и минуси, защото към момента в този сблъсък между него и президента, той се показва като държавник и умерен човек, който не търси конфликт, а иска решаване на проблемите с диалог.
На Балканите особено политиката е въпрос на диалог и взаимни отстъпки, за да се избегне сблъсък. В този случай той може да си даде оставката като човек на диалога, а не като мутра, както в момента се държат повечето, включително Манолова и Нинова. Сега са на мода радикалните хора и политиците се опитват да влязат в тази риторика, но така губят твърдите си ядра от нормално мислещи и уравновесени хора, които искат спокойствие и предвидимост. В България преобладават хората, които се плашат от радикално говорещи политици. Такъв човек може да се хареса на 10 души, но да отблъсне 1000. Радев се държи така и една отстъпка не е направил.
- А как ще коментирате факта, че така и не показа морал и не освободи съветниците си, които са обвиняеми? Дали точно заради това скочи на властта и призова за протести, за да ги брани, дали и той е намесен в тези афери?
- Радев проявява двойни стандарти. Гешев като арестува министър Нено Димов и като го държаха месеци в ареста - първият високопоставен политик, нещо да е протестирал Радев или да е казал, че са му нарушени правата, Борисов нещо да е казал? Не, прокуратурата е независима, работи си и си изпълнява правомощията. После като арестуваха зам.-министър, Радев пак нищо не каза, ехидно си мълчеше в президентството. Но като излязоха разкритията за неговите секретари, които са общували с бизнесмени и е имало ходатайстване за посланици, казва? Защо?
Дали са правомерно или не оповестени есемесите, няма значение. Въпросът е, че е имало такива контакти с бизнесмени. Ако е бил толкова читав човекът, ще си спечели конкурса за посланик и не е нужда да се сугестира президентът. Разрушен е моралният пиедестал на президента. Защото за да съдиш другите, ти трябва да си безгрешен. Да обвиняваш другите публично и да ги назидаваш, че били мафиоти, а ти да защитаваш хората си, вместо моментално да ги махнеш, показва двоен стандарт. Маниерът на Борисов е винаги да маха такива хора, той го прави и не оставя капка на съмнение да падне върху кабинета. Докато Радев ги брани и неговите морални позиции олекнаха. Той се показа като един от всички останали и просто иска да премахне Борисов.
Залагам си името, че той не иска да промени модела на управление, а да бъде в позицията той да разпределя поръчки и публично финансиране. Проблемът не му е корупцията, а че него няма кой да го корумпира. Всяко негово изказване съдържа думата милиарди, фокусирал се е върху тях и иска той да ги разпределя. Сега брои и новите милиарди, уговорени от Борисов.
Румен Радев е същият тип политик, какъвто е Цветан Цветанов - безцеремонен! Те са политически пердета. Наумяват си какво да правят и независимо какво се случва, го правят. Те могат да са полезни като инструмент на някого, но не и като автономни центрове на власт.
- Какъв ход да направи Борисов в тази сутация?
- Съмнявам се, че дори чисто нов кабинет, ще внесе някакво разбирателство. Не останаха политици в България, които да се приемат еднозначно и някой да не им извади някакви недостатъци. Намериха кусури дори на професорите от Софийския университет като проф. Герджиков и проф. Близнашки. Трудно е се направи нов състав на кабинет.
- Хората, които крещят по площадите не са ли прекалено радикализирани, за да им се угажда? Трябва ли с хора, които връзват бесилки и спират метрото да се водят изобщо преговори?
- Никога не съм протестирал и философията ми е, че действаш по институционален път с легална организация. Протестът може да е легитимен, ако са нарушени социални или групови права - например медицински сестри, майки, учители или подобни.
Ако просто някакви хора излизат по улиците с незнайни искания, това не са легитимни протести.
Но смятам, че младите хора винаги са радикални и са против всичко досегашно. Младите хора не се интересуват от политика, а просто искат някаква промяна, която да е махане на всичко старо. Те няма какво да губят и затова и не се интересуват какви са правилата, а просто искат нещо ново.
- Но те не нямат никаква политическа грамотност и много лесно биват излъгани...
- Да, когато човек е неграмотен, лесно става жертва. Това важи и в банката, когато отиваш за кредит, и в политиката. Но е вярно също, че най-неграмотните хора имат и най-високи претенции. Затова и те са убедени в правотата си и техните искания на практика няма как да бъдат удовлетворени, нито с няколко оставки, нито с оставка на всички или някакви промени.
Знам, че вашата агенция е с по-критично отношение към Плевнелиев, но трябва да ви кажа, че този човек като президент от ден едно и до днес, винаги е имал ясна позиция, базирана на ясни аргументи. До последно той не отстъпи и на милиметър от принципите си. Американците на това му казват почтеност. Заявил си ясни принципи и не отстъпваш от тях, което те прави предвидим политик.
- Той донесе и материални ползи на България под формата на инвестиции, което прави и до днес.
- Да, той е принципен, ясен и точен човек и съм приятно изненадан, че има такъв политик в България. Но затова и той не успя да остане в тази среда.