Доц. Стойчо Стойчев с ТОП ПРОГНОЗА пред ПИК TV кой ще стане лидер на ДПС: Амбициите на Пеевски са за премиер или вицепремиер. В правителството се случва криминална история покрай заплашения министър (ВИДЕО)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В условията на бюджетна процедура сблъсъкът ще бъде друг и той ще касае конкретни неща, които да се запишат или да не се запишат в бюджета. Предполагам, че цялата активност на ГЕРБ и като парламентарна група, и всякакви други прояви, включително и изявления на Борисов и други лица в партията, ще са в тази посока.
Не смятам, че полемиката от местните избори може да бъде пренесена изцяло върху законодателния и парламентарния процес. Не смятам, че ще видим кой знае какви сътресения, освен обичайните за тази коалиция.
Така коментира турбулентните отношения между ППДБ и ГЕРБ след изборите политологът доц. Стойчо Стойчев в предаването "Видеовръзка с Цветан Фиков" по ПИК TV.
По думите му политиката в една държава се изчерпва с мерките в държавния бюджет и от тях зависи какво ще бъде свършено и какво няма да бъде свършено. Според него емитирането на държавен дълг по време на забавен икономически растеж се разглежда като разумна мярка.
"Проблемът е, че като цяло икономиката в момента не се намира в такъв стадий. Има някакъв растеж и трупането на дълг в такива условия, още повече когато държавата трябва да показва дисциплинирано поведение в публичните финанси особено в перспективата за членство в Еврозоната, изглежда нецелесъобразно. Това е дебат, който трябва да се води сега и да се води от вносителя в лицето на Министерство на финансите и парламентарните групи, които се предполага, че ще подкрепят този бюджет. Доколко този разговор ще се състои и доколко министърът на финансите ще е склонен да промени макрорамката за по-голяма бюджетна дисциплина за сметка на някакви публични разходи, не знам", допълни Стойчев.
Според него ДПС се очаква също да имат ясни позиции, защото те винаги са били активни по време на обсъждането на бюджета. По думите му не е забелязал да има някакви принципни разминавания в партньорите по темата за бюджета. За скандала с машините политологът е категоричен, че всеки има своите компетенции кого да смени и да остави в структурата на държавата.
"Ясно е, че от компетенциите на Денков е да смени зам.-министъра на електронното управление и който и да е друг министър. Ако откаже да го направи, трябва ясно да аргументира своята позиция. Съответно той е в подобна полемика с президента Радев за шефа на ДАНС, който пък отказва. Наблюдаваме някакъв вид "check and balance" (проверка и балансиране бел.ред) на системата да работи на практика. Явно е, че има няколко центъра на власт, които взаимно се ограничават", подчерта Стойчев.
По думите му всяка една от властите се опитва да достигне някакво равнище на комфорт, което другите власти се опитват да ограничат. Според него Денков пък от своя страна отказва да осигури такова равнище на комфорт на ДАНС и на Борисов, като отказва да смени зам.-министъра на електронното управление.
"Единствено ЦИК е несправедливо обвинена до момента. Те нямаха кой знае какво поле за действие при фактическите обстоятелства, в които бяха поставени. Все пак ЦИК, за разлика от всички дотук изброени, не е едно лице, а колективен орган, в който се чуват достатъчно различни и аргументирани мнения и взима своите решения колективно. По-малко съм склонен да мисля, че при нея има някакъв проблем, по-скоро проблемът се породи от това взаимно недоверие. Проблемът тръгна още от заявката на това правителство да смени шефовете на служби и отказа на президента", смята доц. Стойчев.
Според него не е нормално министър на електронното управление, който вероятно е от квотата на ПП, да обвинява лидерите си в изнудване. По думите му, ако лидерите са набедени публично, е можело да предприемат законови мерки срещу този министър.
"Скандалът с машините и тяхното сертифициране нямаше нужда да бъде подсилван допълнително от тази криминална история. Такива неща вдъхват само допълнително недоверие в изборния процес. Причината, поради която излезе тази криминална история, е в контекста изцяло на проблема със сертифицирането на машините. Според мен не му е работа на това министерство изобщо да се занимава с този процес. Има достатъчно сертифициращи органи в държавата, които могат да го правят", допълни Стойчо Стойчев.
По думите му в ДПС се случва плавен преход към друг председател. Според него това едва ли ще е Делян Пеевски. Той изказа предположение, че това вероятно ще е Хасан Азис.
"Азис неслучайно се оттегли от кметския пост. Той не участва в изборите и плавно може да бъде предадена властта към него. Гаранцията за това я дава самият Доган. Виждате, че временното изпълнение на длъжността председател не е дадена на друг а на самия Доган. Делян Пеевски има по-далечни амбиции от това да бъде председател на ДПС. На първо място той би искал да се реабилитира покрай историята с "Магнитски" и оттам нататък евентуално да заеме държавнически пост.
Може би той сам вижда себе си дали премиер или вицепремиер или нещо такова. Според мен, доколкото го познавам като политическа фигура, той никога не е имал амбиции да бъде партийна фигура или функционер от висш порядък", заключи доц. Стойчев.
Целия разговор гледайте във видеото: