Според енергийния министър така сме щели да навредим на страната в съда
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев обяви пълно информационно затъмнение по темата АЕЦ „Белене“.
„Темата "Белене" вече не трябва да се коментира, защото това може да навреди на страната“, е казал Драгомир Стойнев на среща с граждански сдружения. Той е призовал от коментари „да се въздържат“ и политическите опоненти на проекта. "Всяко политическо изказване за АЕЦ "Белене" може да бъде заведено в арбитража и да се ползва като доказателство", е казал Драгомир Стойнев.
Само преди 17 дни премиерът Пламен Орешарски призна в телевизионно предаване, че "има усещането, че за България ще е по-изгодно да довърши строителството на централата“ и че е „почти сигурно“, че руската компания "Атомстройекспорт" (АСЕ/дъщерно дружество на руската държавна корпорация „Росатом“) ще спечели делото срещу България.
Както ПИК писа, темата „Белене“ бе обсъдена на почти тайна среща на Стойнев с руския зам.-министър на енергетиката с ресор „Международно сътрудничество“ Анатолий Яновски, който беше у нас преди седмица. Дни след срещата нашият министър отновно „замрази“ проекта. Според всички в бранша обаче е само въпрос на време централата да бъде рестартирана от кабинета „Орешарски“.
В момента АСЕ е подала иск срещу България за колосалната сума от 1,25 млрд. долара неустойки заради замразяването на проекта „Белене“. Подобно на един от своите предшественици - Делян Добрев, новият министър „плаши“ Москва с „международна адвокатска фирма“, която щяла да ни спаси от иска. Експертите обаче са на мнение, че София е много уязвима в тази позиция, тъй като трябва да докаже обосновано причината за замразяването на проекта от правителството на ГЕРБ, както и че „Росатом“ ни дължи пари за стария реактор за „Белене“, построен през 80-те години на миналия век и откупен обратно от Русия, за да бъде инсталиран в Калининградската АЕЦ.
По този въпрос Национална електрическа компания (НЕК) е подала иск в арбитража в Париж за финансови претенции в размер на 61 млн. долара – това обаче е над двадесет пъти под сумата, искана от "Росатом“. Засега не е ясно нито каква позиция ще заеме България, нито как ще докаже, че от своя страна вече е похарчила за всичките години на изпълнение на проекта около 1 млрд. долара.
Големият въпрос е каква е задкулисната игра, в която БСП, като инициатор на проекта и инициатор на референдума за "Белене", изведнъж "забравя" за обещанията към своя електорат за размразяването на проекта. Според някои запознати няма как това да се е случило без намесата на ДПС, която като коалиционен партньор няма да подкрепи централата, за да не конкурира тя аналогичните проекти за изграждане на руски АЕЦ в Турция.