ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Засега нямаме информация от „Газпром” за евентуални намерения за спиране на доставките на природен газ. Ситуацията в Украйна затруднява предоговарянето на цените за България. Това каза министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев в предаването „Седмицата” на Дарик.
По думите му страната ни е имала очаквания за позитивен резултат от подобни преговори, но кризата неминуемо се е отразява негативно върху това. Като държава-членка на Европейския съюз трябва да следваме политиката на общността, допълни Стойнев. Той заяви, че се вземат превантивни мерки срещу евентуални проблеми с доставките, като в момента се нагнетява и газ в хранилището в Чирен.
Според него намаляването на стокообмена с Украйна е съвсем нормално предвид кризата в страната. На този етап няма проблем със стокообмена с Русия, но това е по-притеснително, тъй като тя е втората държава след Германия, с която стокообменът ни надвишава над 5 милиарда евро, като се касае най-вече за енергийни ресурси, обясни министър Стойнев.
„По-страшното е, че се загубва темпото на развитие на икономиката. Ние сега тръгнахме с едно много добро темпо, но ако кризата се задълбочи, това темпо ще бъде прекъснато. И българските, и местните инвеститори са притеснени, тъй като има обезценка на местната валута и това няма как да не доведе до негативни последици", обясни той.
Според него туристическият бранш в страната ни също може да претърпи загуби от кризата в Украйна.
„Туристите от Русия за миналата година са приблизително 700 хиляди, а от Украйна - около 200 хиляди. Ако Европейският съюз реши да наложи санкции именно във визовия режим, това неминуемо ще се отрази доста негативно върху българската туристическа индустрия, тъй като ние ще изгубим приблизително около 400 милиона евро“, обясни министър Стойнев.
Той заяви, че страната ни ще участва във всички изложения в Русия и Украйна за привличане на туристи, но трябва да се има предвид, че украинската валута се обезценява и се очаква хората да ограничат разходите си за пътувания и туризъм.


