Дума на годината у нас: "Климат на ишлеме" - или как да изкараме пари от екология
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Според Oxford Dictionaries думата, която най-добре описва 2019, е "климатична тревога" (climate emergency). Това словосъчетание е победител в класацията "Дума на годината". Изразът е обяснен от Оксфордския речник като "ситуация, изискваща спешни действия за спиране на климатичните промени и предотвратяване на потенциално необратими щети върху околната среда".
Според някои наши зевзеци в социалните мрежи Дума на годината за зелените в България може да е „climat outsourcing“, в буквален превод „Климат на ишлеме“ и би била описана в български речник като „Ситуация, изискваща спешно рекетиране на каквито и да е бизнес проекти, с цел придобиване на потенциално големи финансови ползи, чрез протести за опазване на околната среда“.
„Климатът на ишлеме“ е сериозен бизнес у нас. Той преминава през 5 етапа.
Първи етап. Набелязване на бизнеспроект за атака, желателно е да е мащабен, в който има големи финансови ресурси. Дето се вика „пари от пари се смъкват“.
Втори етап. При бизнесмена цъфва някой зелен пратеник. Това визуално най-често е човек облечен с евтин пуловер с екомотиви - например еленчета засаждат елхи, но със солидни банкови влогове, спечелени от дългата му борба за опазване на природата. Често той има и брада, която трябва да придаде на лицето му по-героичен и някак „природазащитен“ фасон. Та този героичен типаж, обяснява на нарочения бизнесмен колко много обича природа, как конкретният проект ще може да унищожи всичко живо, но как срещу определена сума, същия проект може да се окаже и изключително екологичен и природосъбразен. Дето се вика, всичко е въпрос на преценка.
Ако разбирателство няма - настъпват следващите стадии - атака в приближена медия-демек „Брато ,опичай си акъла, утре може и протест да ти направим“.
Ако бизнесменът не се вземе в ръце, следва самият протест - десетина човека, които най-често никога не са напускали жълтите павета и са виждали планина най-много на десктопа си, обявяват края на човечеството.
И най-накрая следва атомната бомба на "зелените made in BG" - жалбите по Оценка въздействието на околната среда, така наречения ОВОС.
Ако навремето мутрите имаха бухалки, днес зелените „екокомунисти“ имат тези жалби. По брой на жалбите и броя на ишците България спокойно може да претендира за световен лидер. Наскоро някой беше изчислил, че новите руски ракети стигали до нас за 11 минути и можели да унищожат всичко, но в сравнение с ОВОС, те са детска залъгалка.
Българската жалба по ОВОС ще те намери, където и да си, и може да унищожи за 11 минути американската и китайската икономики взети заедно.
Ако сте наблюдателни, у нас зелените рядко протестират по действителни екологични проблеми, които не могат да свържат с бизнес, който да изрекетират.
Типичен пример е изчезването на водата в Перник, където зелените правеха хепънинги пред ТЕЦА, защото горял слама, а не забелязаха как язовир "Студена" изчезна, а той изчезваше дълго и „напоително“ и всеки втори перничанин пишеше за това във фейсбука си. Но явно нямаше кой да инвестира в един „воден“ протест, пък и язовирът е далечко, трябва да се ходи из природата....
Въобще, светът има какво да усвои от българския бизнесмодел „Климат на ишлеме“. Минимална ивестиция и добри печалби. А до нашите зелени екокомунисти дори Грета Тунберг, излежда като невинно пионерче. Плюс това - тя нито е общински съветник, нито има амбициите да е малък български зелен „милионер“.