ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Няколко държави от ЕС се обявиха за налагане на оръжейно ембарго на Турция във връзка с третата й по ред операция в Сирия. Съответният въпрос министрите на външните работи на страните от Общността разглеждат на заседание на Съвета на ЕС, предава TACC, цитирана от "Фокус".
„Нидерландия осъди операцията на Турция и наложи оръжейно ембарго. Сега ЕС трябва да направи същото. Вярваме, че Турция нарушава международното право. Никой не трябва да нарушава международното право", заяви външният министър на страната Стеф Блок.
Възможността за въвеждане на „някои ограничителни мерки“ на ЕС срещу Турция бе обявена при пристигането си на срещата от външния министър на Ирландия Саймън Ковъни, както и от латвийския му колега Едгарс Ринкевич, който подчерта: „Естествено, трябва да обмислим възможността за ограничителни мерки в отговор на действията на Турция".
Позицията на Австрия и Люксембург
Страните от НАТО трябва да наложат оръжейно ембарго срещу Турция, заяви австрийският външен министър Александър Шаленберг. „Очакваме единна позиция на ЕС по отношение на тази операция, както и по отношение на износа на оръжие. Смятам, че трябва да има ясен сигнал от страните от НАТО до партньора им Турция", категоричен бе първият дипломат на Виена пред репортери.
Според него Австрия все още се застъпва за преустановяване на преговорите за присъединяването на Турция към ЕС. В същото време министърът призова Брюксел да не се поддава на изнудването на Анкара, която заплаши да отвори границите за бежанците към Европа.
От своя страна министърът на външните работи на Люксембург Жан Аселборн добави, че операцията в Анкара, след споразумение за сътрудничество между кюрдите и Дамаск, застрашава сигурността на държавите от НАТО.
„Турция е член на НАТО, но от днес сутринта има споразумение между кюрдите и силите на президента на Сирия. Член пети на Вашингтонския договор гласи, че ако една страна [от НАТО] бъде нападната, други държави трябва да й помогнат. Представете си дали Сирия или нейните съюзници" [Русия и Иран] отговорят и нападнат Турция. Това е заплаха за сигурността на НАТО", подчерта Аселборн.
„Има и сериозен проблем с чуждестранни ислямисти. Преди това те бяха на сигурно място - зад решетките, в ръцете на кюрдите. Днес те се разпръснаха из цялата страна, говорим за стотици бойци, много от които може да се опитат да се върнат в Европа", подчерта люксембургският политик.
Аселборн подчерта, че за ЕС „е много трудно да разбере действията на Турция". „Турция възнамерява да прочисти зона с ширина 500 км и дълбочина 30 км в сирийска територия, защото според Анкара тя е пълна с терористи. Първо трябва да кажем категорично, че Турция никога не е била подлагана на терористични атаки от страна на Сирия. Тази операция трябва да бъде категорично осъдена. Европа днес трябва да бъде обединена и солидарна", отбеляза външният министър на Люксембург.
Обсъждане на други санкции
Според белгийския външен министър Дидие Рендерс, страните от ЕС възнамеряват да обмислят и други санкции срещу Анкара заради военната й операция. „Смятам, че трябва да постигнем консенсус относно въвеждането на оръжейно ембарго от страна на европейските държави. Освен това могат да се прилагат други средства за натиск", цитира агенцията думите му.
От своя страна френският министър на външните работи Жан-Ив Льо Дриан отбеляза, че военната операция на Турция в Сирия ще доведе до възраждане на терористичната организация „Ислямска държава“.
„Турската операция може да доведе до съживяване на „Ислямска държава“. Тази атака ще доведе до истинска хуманитарна катастрофа", изрази увереност първият дипломат на Париж.
На срещата в Люксембург европейските министри възнамеряват да разгледат не само операцията на Турция срещу кюрдите в Сирия, но и ситуацията около сондажите на Анкара в ИИЗ Кипър, които вече предизвикаха остри критики от Брюксел.