Държавният секретар на САЩ посочи при какво условие може да стартират разговори за икономическо облекчаване на КНДР
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Държавният секретар на САЩ Майк Помпео заяви, че САЩ ще използват срещата между президента Доналд Тръмп и севернокорейския лидер Ким Чен Ун, за да настояват от Северна Корея да се откажат напълно и незабавно от своята ядрена оръжейна програма, преди да получат каквото и да е икономическо облекчение, съобщава The Guardian, цитирани от „Фокус“.
Помпео допълни, че „много се надява“ срещата все пак да се състои на 12 юни.
Държавният секретар говори пред Конгреса, ден след като Тръмп хвърли съмнение за датата на срещата в Сингапур, и изглежда сякаш постави изискването за едностранно разоръжаване преди да се предприемат реципрочни стъпки от САЩ. През изминалата седмица високопоставен представител на Северна Корея заяви, че тази позиция не е приемлива за Пхенян, пораждайки съмнения за това дали срещата ще се проведе.
Объркването около преговарящата позиция на администрацията на Тръмп повиши тревогите сред регионалните съюзници на Вашингтон, които са притеснени, че американският президент може да допусне грешки в нетърпеливостта си да нарече срещата успех или да се обърне към военни действия, ако разговорите се провалят.
Заставайки пред комисията по външни работи, Помпео беше запитан няколко пъти за двете си скорошни срещи със севернокорейския лидер и какво има предвид САЩ под ядрено разоръжаване на Корейския полуостров, цел която и двете страни споделят, но която е отричана неясно защо.
„Мога да ви кажа какво ме е инструктирал президентът Тръмп с уважение към начина, по който ще подходим срещу Северна Корея - заяви Помпео. - Няма да правим бартер за бартер. Няма да позволим на това да се разтегли във времето. Няма да предоставим икономическо облекчение, докато не видим конкретни действия, а не само думи и обещания“.