ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Толерантността е балансът, хармоничното съществуване на разликите. Тя е свободата да бъдеш себе си, без да налагаш своите възгледи върху другите. Толерантността не се дава или пък отказва. Тя е преди всичко активно отношение, продиктувано от признаването на универсалните човешки права и основни свободи на другите. Практиката на толерантност не означава толериране на социална несправедливост. Задача на всеки от нас е да насърчава едно от значенията на толерантността, включващо уважение или приемане на различията. Това заяви ръководителят на българската делегация в ЕНП и заместник-председател на Групата на ЕНП в Европейския парламент Мария Габриел при откриването на кръгла маса в София „Река на толерантността", съобщава пресцентърът на ГЕРБ.
Форумът по повод Седмицата на толерантността на ООН (2-8 февруари), който се проведе в Дома на Европа, беше организиран от евродепутата от Мария Габриел, Националния дарителски фонд "13 века България", Центъра за миграционни, етнически и бежански изследвания към Нов български университет, Комисията за защита от дискриминация, Сдружение Мостове – Източноевропейски Форум за Диалог (BRIDGES), със съдействието на Информационното бюро на ЕП в България. В него се включиха известни за българската общественост лица, сред които писателите Алек Попов и Георги Господинов, журналистът Тони Николов, председателят на Фонд „13 века България" Греди Асса, университетски преподаватели, председатели на граждански сдружения. На мероприятието присъстваха народните представители от ГЕРБ Десислава Атанасова, Светлана Ангелова и Диана Йорданова. Поздравителен адрес изпрати и депутатът Даниела Савеклиева.
„Днес Европа е изправена пред най-различни форми на расизъм, ксенофобия, антимигрантски и антималцинствени нагласи. Всичко това води до изолация, насаждане на омраза, а в изключителни случаи и до престъпления от омраза. Ето защо имаме нужда толерантността да присъства ежедневно и навсякъде около нас. Имаме нужда да засилим приемането и разбирането на богатото многообразие на нашия свят от култури, форми на изразяване и начини за съществуване на човека", заяви още Мария Габриел.
Евродепутатът от ГЕРБ обърна внимание на няколко аспекта на толерантността, сред които религиозната, междуполовата, толерантността към хората с увреждания и тази към чуждото мнение. Според Мария Габриел образованието е най-силната противоотрова срещу нетолерантността.Тя подчерта, че идеята за толерантността трябва да започва от класната стая и от семейството. Според нея образованието за толерантност трябва да се стреми да противодейства на влияния, които водят до страх и изолация от други, и трябва да помогне на младите хора да развият капацитет за независима преценка, критично мислене и етична обосновка. По думите й, за да се постигне всичко това е необходим широк достъп до информация, която да помага да се разберат различията.
„Утрешните проблеми ще бъдат все по-глобални, но трябва да осъзнаем, че решенията на глобалните проблеми са предимно местни, дори индивидуални. Когато се сблъскваме с ескалацията на нетърпимост около нас, ние не трябва да чакаме правителствата и институциите да действат самостоятелно. Ние всички сме част от решението", заключи ръководителят на българската делегация в ЕНП и зам.-председател на Групата на ЕНП в Европарламента Мария Габриел.