Еврокомисар Мария Габриел: Фалшивите новини могат да имат последствие за демокрацията
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Фалшивите новини са нещо, което се идентифицира от 86% от гражданите на ЕС като проблем. Фалшивите новини съществуват от началото на човеството, но имаме нов феномен на разпространението им. Това може да има много сериозни последствя за демокрацията. Това каза в "Панорама" еврокомисарят по цифрова икономика и общество Мария Габриел.
"Информираният избор е в основата на демокрацията. Четири от десет са фалшивите новини. ", съобщи данни от проведено изследване Габриел.
Тя направи разделение между "дезинформация” и "фалшиви новини”. "Ние се намираме в началото на един процес, за него няма рецепта-чудо, която може да сложи край", допълни тя.
"Ние казваме много ясно – за този комплексен проблем трябват всеобхватни мерки. Благодарение на интернет новината се разпространява главоломно. Трябва да се приеме кодекс от платформите. Декември месец ще направим един анализ. Мерките трябва да са доброволни. Ако не, ще приложим законови мерки. Говорим за платформите, не за журналистически сайтове. Искаме прозрачност. Спонсорираното съдържание кой го плаща, кой стои зад него", уточни Габриел.
"България е втората страна в Европа, която споделя позитивно отношение към нея. Това е нещо, което се вижда положително отвън и трябва да започнем да го ценим вътре. Никой от нас не може да се оправи сам с предизвикателствата - сигурността, тероризма, миграцията. България го прави заедно с премиера Борисов и това се вижда", каза нашият еврокомисар.
"Изключително съм удовлетворена от подкрепата на колегите-комисари за първи път за Западните Балкани да бъде включен дигитален дневен ред. Говорим за роуминтг, за кибер сигурност. От месеци водим нелеки преговори с операторите. Целта е в София другата седмица да обявим една пътна карта", разкри Габриел какво да очакваме другата седмица от срещата за Западните Балкани в София.