Европа е най-бързо затоплящият се континент на Земята - температурите се вдигат два пъти от средното за света

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Европа е най-бързо затоплящият се континент на Земята, като температурите се повишават приблизително два пъти по-бързо от средното за света.
Сигнали за високи температури, горски пожари, топящи се настилки в градовете: Смъртоносна гореща вълна доведе до повишаване на температурите в части от Централна и Южна Европа до 40 градуса по Целзий.
От Италия до Румъния властите предупредиха хората да бъдат внимателни, да пият много вода и да избягват да излизат навън през най-горещите часове на деня.
Италианските власти обявиха червен код за горещини в седем града в четвъртък, предимно в централните части на страната, но също и в столицата Рим и Триест на североизток. Горещите условия се влошават от влажността и могат да засегнат хората със здравословни проблеми, но и здравите хора.

Тъй като летните горещи вълни започват все по-рано, а последните 13 поредни месеца отбелязаха рекордни температури, някои експерти попитаха дали това може да е най-горещото лято в Европа.
Предупреждения за високи температури бяха издадени в съседна Хърватия и по на изток и юг. Основният туристически курорт на Хърватия, град Дубровник в южната част на Адриатическо море, регистрира 28 градуса по Целзий на разсъмване, сигнализирайки, че няма да има облекчение, когато слънцето залезе.
Тази седмица беше съобщено за горски пожари в Албания, близо до границата с Гърция, както и в Босна и Италия. Няколко пожара бушуваха в четвъртък в района на южен Коринт в Гърция и на остров Лесбос в източно Егейско море.
В четвъртък бяха издадени предупреждения за района около столицата Атина и други части на централна Гърция, с подобно предупреждение за североизточната част на страната в петък.
Гръцките власти заявиха, че страната е изправена пред най-високия си риск от горски пожари от две десетилетия това лято, след мека, почти бездъждовна зима и пролет, оставили растителността суха като прах.
Тази прогноза идва на фона на спомена от 2023 г., когато Гърция преживя едно от най-лошите лета заради горските пожари. Хиляди трябваше да напуснат домовете си с неописуеми щети за дивата природа и биоразнообразието.
Метеоролозите казаха, че температурите са дори по-високи от официално съобщените в големите градове, където цвъртящият бетон излъчва топлината нагоре и асфалтът се размеква под краката.
„Беше невъзможно да се диша вчера“, каза Антонела Спичанович от черногорската столица Подгорица, където температурите достигнаха 39C в сряда. Градът изглеждаше безлюден, като много от жителите му останаха на закрито или се отправиха към брега на Адриатическо море или към планините.
"Прекарвам дните си в апартамента, под климатика", каза Джордже Станишич, електроинженер също от Подгорица, пред Euronews. "Навън е ад."
Мендим Ругова, метеоролог от съседно Косово, каза, че температурите в страната са се повишили средно с 2,5 градуса от 80-те години на миналия век. Той каза, че настоящата гореща вълна може да продължи до края на юли.
„В региона можехме да видим температури над 40C, в части от Албания, Северна Македония, в Гърция, а също и в части от Сърбия“, прогнозира той.
В столицата на Чехия Прага, където температурите достигнаха 34C в сряда, преди да паднат леко в четвъртък, градският зоопарк използва десет тона лед, за да осигури така необходимото облекчение за животните.
Ледът беше стратегически поставен около зоологическата градина вчера, създавайки прохладни места, където животните могат да намерят убежище от необичайно високите температури.
В румънската столица Букурещ уличните термометри показаха 42 градуса във вторник и сряда, въпреки че официалните измервания бяха с няколко градуса по-ниски.
Съседна Сърбия отчете рекордни температури, с термостати от 35C в четвъртък сутринта в северната част на страната.
В столицата Белград лекарите съобщиха, че лекуват хора, които са припаднали, почувствали са се замаяни или се оплакали от главоболие поради жегата.
Световната метеорологична организация и "Коперник" по-рано предупредиха, че Европа е най-бързо затоплящият се континент, който идва с опустошителни въздействия върху здравето, като температурите се повишават приблизително два пъти по-високо от средното за света.
Сръбските власти заявиха, че използването на климатик е довело до огромна консумация на енергия, подобна на нивата, които обикновено се наблюдават през зимата, когато много хора в балканската страна използват електричество за отопление.
По време на предишна гореща вълна миналия месец Черна гора, Босна, Хърватия и Албания се сблъскаха с голямо прекъсване на електрозахранването на фона на претоварването и срива на регионална разпределителна линия. По-рано този месец мощна буря помете региона след дни на жега и уби двама души, нанесе щети на къщи при теглене дървета и наводнения на улици.
Експерти твърдят, че предизвиканото от човека изменение на климата е довело до необичайни промени във времето, все по-непредсказуеми бури и горещи вълни.

