ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Европейската агенция по лекарствата одобри използването на ваксината на АстраЗенека и Оксфордския университет срещу коронавируса, информира Би Би Си.
Регулаторът одобри използването на ваксината при всички на възраст над 18 г. Агенцията вярва, че ваксината е подходяща и за по-възрастни хора.
Това е третата одобрена ваксина срещу коронавируса от европейската агенция след тази на Пфайзер-Бионтех и Модерна.
Решението бе очаквано. Взето е на фона на продължаващия спор между ЕС и британско-шведската компания заради забавяне на планираните доставки.
По-рано днес Европейската комисия публикува договора с компанията.
Миналата седмица британско-шведската фирма неочаквано обяви, че намалява доставките за ЕС заради проблеми с производството в завод в Белгия. Страните членки закупиха 300 милиона дози от ваксината на АстраЗенека с опция за още 100 милиона. Първоначално компанията трябваше да достави 100-120 милиона дози до края на март, но сега от АстраЗенека заявяват, че ще доставят само 39 милиона.


