ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Европейската комисия (ЕК) наложи глоба от 60 млн. евро на две фармацевтични лаборатории заради това, че те са се договорили да отложат въвеждането в Европейския съюз на обща версия на лекарство срещу разстроен сън, съобщава „Евронюз”, цитирани от „Фокус”.
Това са израелската Teva и американският Cephalon, конспирацията им продължава от 2005 до 2011 година. През това време много европейци трябваше да купуват по-скъпи аналози или хапчета за сън.
Европейският комисар по антимонополната политика квалифицира като незаконно това, че фармацевтите не допускат по-евтини лекарства да навлязат на пазара на ЕС.
„Години наред пациентите, националните здравни системи и данъкоплатците не могат да се възползват от по-ниските цени - а може би и иновациите. Сигнализираме на фармацевтичните компании, че забавянето на пускането на генерични лекарства е неприемливо съгласно законодателството на ЕС в областта на конкуренцията“, заяви Маргарет Вестагер.
Конфликтът възникна заради модафинила, най-продаваният продукт на Cephalon и важно лекарство за пациенти с нарколепсия. Патентите, които го защитават, изтичат през 2005 г., но Teva се съгласява да не доставя генеричното лекарство на пазара на ЕС срещу определена сума пари.