ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Екипажът на задържания от Иран кораб "Маерск Тигрис", сред който се предполага, че има и българи, е в безопасност и в добро настроение. Това съобщават от "Маерск", датската компанията, която е управлявала кораба.
От своя страна Би Би Си предаде, че 24-членният екипаж, съставен предимно от граждани на Източна Европа и Азия, все още е на борда на плавателния съд, който се намира на пристанището в град Бандар Абас. Информацията за състоянието на екипажа е получена от базираната в Сингапур компания собственик на кораба "Рикмерс шипмениджмънт" (Rickmers Shipmanagement).
По-рано държавната иранска телевизия съобщи, че екипажът е съставен от граждани на България, Румъния, Великобритания и Мианмар, като капитанът е българин. Тази информация обаче не беше потвърдена от Външно министерство, от където заявиха, че все още не разполагат с такива данни.
"Още снощи, когато се е появила информацията в медиите, нашият посланик е осъществил връзка с всички компетентни ирански органи по веригата включително и с посолствата, които са описани в медийните публикации. Досега няма потвърждение от официалните ирански власти, че на борда на този кораб е имало български граждани", каза говорителят на МВнР Бетина Жотева. Би Би Си потвърждава, че на борда е имало британци. Според "Маерск" все още не е ясно каква е била причината за задържането на кораба, който плава под знамето на Маршаловите острови, допълвайки, че той е плавал по международен маршрут.
В същото време от Техеран настояват, че плавателният съд се е намирал в ирански териториални води. Медиите в страната цитират държавен служител, според когото корабът е бил задържан след издаването на съдебно нареждане, повод за което е станало оплакване на частна иранска компания за полагаеми й се задължения. "Продължаваме усилията да получим повече информация за задържането на "Маерск тигрис" от иранските власти. На този етап не можем да установим или потвърдим причината зад прихващането", се казва още в съобщението на датската компания.
Според говорител на "Рикмерс шипмениджмънт" товарният кораб е пренасял търговски стоки, а не "специални товари" като военно оборудване.