Екоминистърът Емил Димитров избухна пред ПИК: Какво нарушение на Конституцията е да опазваш планината и природата на Седемте рилски езера
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Министърът на околната среда и водите Емил Димитров избухна по повод твърденията на кмета на Сапарева баня Калин Гелев, че пътят, по който джиповете се качват с туристи не може да бъде затворен, защото така се нарушавали конституционни правила и той не можел да ги спре.
„Кметът има пълните правомощия да забрани дадена улица за влизане на автомобили, да ограничава движението в една посока, около детски градини, училища. Тук говорим за опазване на гората и природата от джипове, които изравят път направен за спешни случаи. В неговите правомощия е, ако иска да се разпореди и този път да бъде затворен за тези незаконни джипове“, заяви пред медията ни Ревизоро.
От управата на парк „Рила“ също са категорични, че хората, които упражняват този превоз, го извършват без съответните документи и разрешителни. Освен това джиповете замърсяват въздуха и природата. Директорът на парка Красимир Андонов допълни, че до 10:00 часа ще има охранители на бариерата, но след това охраната ще бъде разпределена по границите на парка, което не обхваща въпросния път и гората, което е общинска собственост и единствено кметът Калин Гелев има правомощия да спре незаконните джипове.
Според Гелев нямало значение, че теренът е общински и той не можел да издаде заповед и да забрани движението на незаконните джипове. Той не можел да отговаря за бариерата, която е на общински терен.
Ревизоро е категоричен, че подобно оправдание с Конституцията е нелепо, тъй като това е общински терен и най-вече става дума за опазване на природата.
„Не смятам, че интересът на 10 незаконни джипки е по-важно от опазването на околната среда и това да не се минава през гората с дизелови автомобили. Всеки един гражданин си паркира колата долу при лифта и не се качва нагоре с джиповете си. А тук има незаконно превозване на хора“, допълни още пред медията ни министър Димитров.
По повод поредните спекулации, че на Седемте рилски езера има асфалтирани пътеки, Ревизоро бе категоричен, че това е фалшива новина. „Вчера и онзи ден бях горе на езерата. Няма асфалтирани или бетонирани пътеки. Пътеките са направени и обозначени с трошен камък, който се носи с коне и всичко е екологично. Идеята на тези пътеки и туристите да вървят по тях и така да се пази природата. Има обаче хора, които от София виждат асфалтирани пътеки, без въобще да са се качвали горе“, заяви още Димитров.
Ето и заповедта която е пуснал до управата на парк „Рила“ по повод незаконните джипове:
До г-н Андонов, директор НП "Рила"
Уважаеми господин Андонов,
Относно нарушенията в почивните дни и установени незаконни превози в планината без разрешителни и регистрации на описаните в протокола мпс-та, бих искал да Ви уведомя следното:
1.Нашата задача в НСЗП и НП "Рила" като структури на МОСВ е да пазим планината и природата.Не е наша задача да се "грижим" за незаконен бизнес и за тези, които си създават собствени правила и по тях да се разпореждат в горите.
2.В конкретния случай незаконните превози и политиката взимат превес
над природата.Поради това утре 03.08.2020 год. Ви възлагам да охранявате до 10.00.ч. бариерата при начална лифтова станция.Това време е напълно достатъчно кмета да организира охраната и недопусне продължаване на нерегламентирана търговска дейност по извършване на превози в защитената зона както установихме в събота.
3.След 10.00 ч. на 03.08.2020 год.пристъпете към изпълнение на служебните си задължения по въоръжена охрана на зоната Ви за отговорност след стълб N17.
Използвам случая да благодаря на Вас и служителите от НП "Рила" за положеното старание.Имайте готовност за продължаване на проекта "Рилски езера" и стартиране в близките 10 дни на проекта за изграждане на "Информационен център с база за планинските спасители".
Желая Ви успех и лека служба.