Ексдепутатът от ПП Георги Георгиев УДАРНО пред ПИК и Соня Колтуклиева: Радослав Рибарски е в тежък конфликт на интереси - КПКОНПИ да образува производство незабавно
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
По Конституцията, всеки народен представител, упражнява парламентарен контрол върху изпълнителната власт. Това е по Конституция, не по закони, а по Конституция. И дори, когато един народен представител излиза да говори от парламентарната трибуна по даден закон или по дадено решение, ако той или свързани с него лица оперират в сектор, който е свързан с дадения закон, той е длъжен още на трибуната - и някои го правят, да декларира т.нар. частен интерес или т.нар. конфликт на интереси. Така е по закон.
Това каза пред ПИК и Соня Колтуклиева, заместник-председателят на комисията за превенция и противодействие на корупцията в 47 и 48 парламент и бивш народен представител от ИТН и ПП - Георги Георгиев, коментирайки близостта на заместник-председателя на Комисията по енергетика в Народното събрание и депутат от ПП Радослав Рибарски с бизнесмена от Стара Загора Дечо Колев.
Името на Колев пък изплува от документи, според които, негова фирма, ще получи тлъст пай от милиони евро по Плана за възстановяване.
Самият Рибарски отрече по-рано през седмицата да има или е имал каквито и да е обвързаности с въпросния бизнесмен.
“Сега се връщаме на Рибарски. Тук е много важно да се разбере кога тази фирма "Хидравлик“, дето е на този Дечо, е влязла за пръв път в списък, че ще бъде финансирана с тези европейски пари. В 47-ото Народно събрание беше председател на Комисията по енергетика в парламента, а в момента е заместник-председател. И той, в качеството си на такъв, има право да упражни влияние и то по Конституция му е гарантирано това право - да упражни контрол и влияние върху дейността на изпълнителната власт. А реално изпълнителната власт е тази, която взема решение да бъде финансирана тази фирма“, обясни още Георгиев.
"Той, по смисъла на закона, категорично може да влияе върху това да се финансира фирма на свързано с него лице, какъвто се явява случаят с баджанака му. Това е класически конфликт на интереси. При това, той вече се е случил“, отсече още бившият депутат.
На въпроса на Соня Колтуклиева "Какво предвижда законът в такива случаи, при конфликт на интереси? Доколкото аз знам, предписанията са изключително строги, наказва се сериозно конфликтът на интереси“, Георгиев отговори:
"Тук имаме обаче един проблем, защото миналата седмица, Народното събрание прие новия закон за противодействие на корупцията, в който са регламентирани конфликтите на интереси, но този закон още не е публикуван в Държавен вестник така, че би трябвало да действа старият закон за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество.
Между другото, и по новия закон, процедурата е една и съща. Въпросът е, че незабавно, действаща все още КПКОНПИ, защото тя е все още действаща, трябва незабавно да се сезира и да образува производство. И тъй, като конфликтът на интереси е толкова явен, тя трябва да стартира и съдебни процедури по този конфликт на интереси и да поиска неговото отстраняване“.
Соня Колтуклиева зададе нов въпрос: Дали това е отстраняването на Рибарски като народен представител?
Георгиев отговори: Или отстраняване на фирмата от списъка.
Соня Колтуклиева: Фирмата на Дечо Колев, за която днес ПИК писа за всичките им обвързаности?
Георгиев: Точно така. Но тъй като той вече е публично известен, т.е. - не трябва тепърва да установяват дали е възможен, той вече се е случил този конфликт на интереси - всичко това трябва да се случи незабавно.
Соня Колтуклиева: Т.е., и.д. председател на сега действаща КПКОНПИ, трябва да се самосезира от публикациите и да направи какво оттук насетне?
Георгиев: Незабавно да образуват производство за конфликт на интереси на Радослав Рибарски!
Соня Колтуклиева: И да започне разследването му от КПКОНПИ?
Георгиев: Да. Точно така! Трябва да започне разследване за облагодетелстване, да се установят точните връзки, че е баджанак и т.н.; да се установи механизмът, по който този проект е вкаран, името на тази фирма е вкарано, и да се предприемат незабавни действия за отстраняване на конфликта, т.е., този конфликт, той не може да съществува вече.
Соня Колтуклиева: А не трябва ли и СГП да се самосезира?
Георгиев: Това е в зоната на конфликта на интереси. Реално, все още не се е случило престъплението, защото не е финансирана фирмата. Към момента е конфликт на интереси, няма престъпление.
Соня Колтуклиева: Но е опит да бъде извършено престъпление, защото Рибарски е съзнавал много добре какво става. Може, предполагам само, той да е спомогнал, фирмата на Дечо Колев да попадне в списъка...
Георгиев: Точно така! Той по Конституция не е спомогнал, по Конституция е контролирал този процес. Това му е задължението по Конституция. То се е случило. По Конституция той е длъжен да изиска и ги е изискал и е запознат с това, това му е задължение. Формално той може дори да каже "Аз съм го чел“. Това няма значение. По Конституция, това му е задължение, той затова е народен представител. Конфликтът се е случил, защото в момента, в който ставаш народен представител, ти имаш задължение за контрол над изпълнителната власт.