ЕКСКЛУЗИВНО! Андрей Райчев разкри какво се крие зад скандала с Истанбулската конвенция: И дума да не става Борисов да е защитник на гейовете!
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Истанбулската конвенция се появи случайно и започна бум. Така стана с Костов и сестрите в Либия. До тогава нищо не се говореше срещу правителството на Костов, още беше топъл споменът за Виденов.
Така беше и с царя, едни гори го пометоха.
Сега с конвенцията - никой не я е чел. В ратифициралите я страни не са възниквали дискусии и не се е случвала буря. Сега тук не става дума у нас за конвенцията, а се отпрлищи говоренето срещу Европа. Стана възможен разговорът "против". В някакъв смисъл това ни епровеизира. Никой европеец не живее в Европа, която им дава указания, а живеят, докато им хареса и ако не им хареса си вдигат шапките - това е клуб.
Българите си живеехме като задължение, но вече не е така. По съдържание ние сме вече свободни члбенове на Европа и можем да кажем, че нещо не ни харесва.
Няма нищо лошо да възникват обществени дебати срещу документи и законодателство, което ни се спуска отвън. Ние винаги сме били готови на самокритика, на преклонена главица. Но няма лошо нещо да се изчака, да се дискутира и когато има консенсус то да бъде прието или не, коментира анализаторът Георги Харизанов.
Мен, ако питате, процедурата не отива до края на годината, а до 2035 година, ако трябва да се променя конституцията, коментира Райчев. Дума не може да става Борисов да е защитник на гейовете. Той е на позицията на отличен ученик, който не иска да се конфронтира с Европа. Той е изборил, че ние не сме Орбан, не сме с балканците, ние сме представители на Европа пред Турция....България има да решава много сериозни въпроси и единственото за него е да му се маха от главата. И го направи с двоен финт - конституцията и КС, което е замотаване, посочи социологът Андрей Райчев.
Протестиращите използват момента, когато особено не му трябват на Борисов протести, особено по време на председателството. И той е готов да даде нещо само да му се махне от главата, каза още той.
Категорично не трябва да се отговаря на всеки протест с "да", отсече Харизанов.
Президентът Радев не е престанал да повтаря, че управлението е корумпирано и смята да играе в бъдеще. Откакто страната има силна опозиция, ние решително живеем в по-здравословно общество, когато опозицията беше вяла и мънкаща. То може да не е приятно за управляващите, но за хората е по-добро, категоричен бе социологът.
Българският президент е нормално да получава 50-60 % рейтинг, изключение имаше само при Плевнелиев. При Радев нещата са добри, той има някакви отношения с хората и постигна за година реално политическо присъствие, посочи той.
На въпрос за президентска република Райчев посочи, че едноличната власт е типичната, най-лесна и у нас са трима представителите за 100 и кусур години - Фердинанд, цар Борис, Тодор Живков. Страшното е, че и тримата са паднали само с геополитическа катастрофа. Стигне ли се до еднолична власт, тя няма да падне. Веднага ще се навъди любим антураж, любими кметове, любими олигарси, и всички ще стоят, докато не ги бутнем със сила. За нас не е добро това. Сега имаме много силен премиер, но той лесно се маха. Силен президент няма да можем да махнем. Ще го сложим и после ще се чудим къде да се денем, посочи Райчев.