ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
План за затриването на ТЕЦ-овете и мините у нас е в ход с намерението за вдигане с 30% на цената на лигнитните въглища. Това твърдят пред ПИК енергийни експерти, запознати в детайли със случващото се в сектора.
Припомняме, че държавното дружество "Мини Марица-изток", което е под шапката на БЕХ и Министерството на енергетиката, е заявило намерение да вдигне цената на добиваните от тях лигнитни въглища с 30%. Това ще изправи пред невъзможност ТЕЦ-овете да продават произведената от тях електрическа енергия.
Заради т.нар. Зелена сделка цената на тока от българските ТЕЦ-ове става все по-неконкурентна, а увеличението на суровината, с която той се произвежда, ще ги изправи пред угрозата от фалит. Още по-големият парадокс е, че страната ни изнася в Сърбия същата суровина и ще излиза значително по-евтино да се купува ток отвън, вместо да се произвежда от родните ТЕЦ-ове.
Според утвърдения енергиен експерт и депутат от ИТН Павела Митова планираното увеличение на цената на лигнитните въглища цели бързото затриване както на ТЕЦ-овете, така и на мините.
"Абсолютно необосновано е покачване в размер на 30%. Държавното дружество "Мини Марица-изток" има нужда от средства, за да плати на работниците си и да не се стигне до съкращения, но значително по-малко увеличение би им било достатъчно", категорична бе тя пред ПИК.
Рязък скок в цената на лигнитните въглища ще доведе до по-бързото ликвидиране както на ТЕЦ-овете, така и на мините, уверени бяха и други експерти, до които се допитахме. Причината е, че няма да има кой да купува лигнитните въглища.
"Целта на занятието е да се освободят терените. Трябва им земя за всички тези солари и вятърни перки, и земята на ТЕЦ-овете и мините е подходяща", смята Павела Митова.
"Ако се търси причина за високия скок в цената на лигнитните въглища, то тя е да се саботират и ТЕЦ-овете, и мините", коментира още острието на ИТН.
Припомняме, че ръководители на ТЕЦ-ове и други енергийни експерти вече предупредиха, че увеличение на цената на лигнитните въглища с 30% може да предизвика срив на енергийния пазар и да доведе до увеличаване и на цената на тока.