ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК! Георги Марков с горещ анализ: Фандъкова е гордост на ЕНП, Орбан е феномен, Боби закъсня, а Лозан се изтърва - да свикваме Велико Народно събрание и да го освобождаваме!
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Борбата за кметското място в София навлезе в заключителния си етап. От едната страна е досегашният градоначалник Йорданка Фандъкова, а от другата са острието на БСП Мая Манолова, маскирана като независим кандидат и психодесните от ДъБъ.
Виктор Орбан спечели на последните местни избори в Унгария цялата страна, но загуби Будапеща.
България пък беше разтресена от огромния скандал в БФС и държанието на публиката на стадиона, както и от поредната политическа акция на прононсирания агент на Джордж Сорос – Лозан Панов, който излезе със скандална декларация.
По всички тези теми, агенция ПИК потърси за коментар депутата и бивш конституционен съдия Георги Марков. С него разговаря Ивайло Атанасов:
- Г-н Марков, излезе новината, че вчера бяхте приет, по негова инициатива, от премиера на Унгария Виктор Орбан, който е трогнат от книгата, която написахте за него. Естествено, няма как да ви питам какво сте си говорили, но с какво чувство си тръгнахте от срещата?
- Тръгнах си с мисълта, че съм уцелил със заглавието. Орбан наистина е феномен. Стана дума за обяда им с Макрон миналият петък в Париж на четири очи и той върна лентата как като млад кандидат за премиер в Унгария, е бил подкрепян на живо в унгарската столица от покойния Жак Ширак (Орбан беше на погребението му по лична телефонна покана на Макрон), спомни си как в Унгария е бил да го подкрепя Валери Жискар д`Естен и аз си казах: Боже, когато той се е срещнал с тези велики френски политици – Жискар д`Естен и Ширак, та Макрон е бил юноша! И всъщност Орбан е единственият ръководител на европейска страна в момента, който е работил с онова гениално поколение политици, за които споменах, но наред с тях е и Хелмут Кол и Маргарет Тачър. И днес от настоящите лидери в ЕС, е само Виктор Орбан – 32 г. на сцената, от които 16 лидер на опозицията и 16 премиер на Унгария. Това наистина е феномен!
- Току-що излезе информация, че при нова ислямска инвазия, която Ердоган може да пусне, Орбан ще употреби оръжие на границата.
- Като човек, който е бил 9 години конституционен съдия, а и войник, свалям му шапка! Защитата на границата е защита на националния суверенитет на всяка страна. Орбан преди време каза, че не може да се разчита само на НАТО и затова Унгария се въоръжава много бързо. Купи 26 хеликоптера и 43 танка „Леопард“ от Германия.
- Добре, но какво точно се случи на местните избори в Унгария тази неделя?
- Благодаря ти, че ме попита точно с думите местни избори, защото в либералните медии се остана с впечатление, че е имало само кметски избори в Унгария. Но освен кметски избори, които маджарите ги провеждат мажоритарно само в един тур, имаше и избори за местно самоуправление – за местни парламенти (общински съвети). За местни парламенти Орбан постигна удивителна победа. По телевизията показаха картата на Унгария – цялата оранжева, с едно петно – Будапеща. Той победи в абсолютно всички населени места извън столицата. Победи на кметските избори в средните и малки градове, а в административните с 13 на 10.
Истина е, че загуби Будапеща и това не бе случайно, тъй като за първи път от девет години, опозицията се обедини цялата около една кандидатура. Получи се синдромът Габор Демски (това е либерал, който подкрепян от социалистите, 20 г. беше кмет на Будапеща). Орбан разби този синдром през 2010 г., защото те се разединиха. Същевременно ще спомена, че социологическите агенции даваха сигурна победа на сегашния кмет Ищван Тарлош. Това успокои донякъде симпатизантите на ФИДЕС и поради хубавото време доста потеглиха към Балатон. Избирателната активност беше едва 49%. Гръмна и скандал с кмета на град Дьор Жолт Боркай, който преди години е бил заснет в една истинска оргия на яхта с красиви хърватски мацки. Това стана буквално в навечерието на вота. Боркай спечели в Дьор, но само с 2%, а партията му с над 10. Това показва каква е щетата. Той вече не е член на ФИДЕС – напусна от вчера.
Но тук искам да кажа специално за ПИК, че Будапеща, както и всички големи европейски столици, са изключително ляво и либерално настроени въпреки, че в национален мащаб това не е така.
- А имате ли точна статистика в Европа за това ваше твърдение?
- Да, абсолютно. В цяла Западна Европа – Лондон, Париж, Берлин, Рим, кметове са леви и либерални кандидати. И това е по простата причина, че в тези столици живеят изключителен брой мигранти, неолиберали, джендъри, гейове, клошари и какви ли не. Да припомним какво каза Тръмп за Лондон: "Това не е Лондон, а Лондонистан на Хан“ (пакистанският кмет на Лондон). Ти как си представяш, че мигрантите от Афганистан и Сирия ще бъдат консерватори и християн-демократи? В големите столици на соца, като Прага, Варшава, Будапеща, положението пък е също сходно. И тук са се концентрирали либералите и тук пък са и децата и правнуците на комунистическата номенклатура. В Будапеща например има един 13-и район, в който 30 г. печелят само либералите и социалистите. Златна да я направи Будапеща Орбан, няма как да спечели там – просто те не искат той да е, дразнят се, че е патриот.
И сега една интересна статистика специално за ПИК. Видяхте, че тази неделя г-н Качински и партията „Право и справедливост“ спечелиха абсолютно мнозинство на парламентарните избори в Полша. Но само миналата година всички либерални медии тръбяха и с право, как той загуби Варшава. Кмет на Варшава е Рафал Тшасковски, който би с 54%. Ами я да видим Австрия – Себастиан Курц ги разгроми на тези парламентарни избори, които се проведоха наскоро в Австрия, но миналата година ляв кандидат спечели във Виена. Същото е положението и в Прага – Бабиш бие в национален мащаб, но кмет на Прага е пират.
- Как така пират?
- Ами пират, от „Пиратската партия“, която го беше издигнала за кмет на този красив град. От тази гледна точка като софийски софиянец аз се гордея, че София е най-десният град в ЕС. Единственият град-столица, който 30 г. не е допуснал социалисти и либерали да го управляват. Виж статистиката – в момента от 28 страни-членки на ЕС, кметове са само трима представители на ЕНП – Костас Бакоянис тази година в Атина и Мартинес-Алмейда в Мадрид от 2018 г.. Третата е нашата дама Йорданка Фандъкова, която управлява София от 2011 г. Очевидно тя е гордостта на ЕНП. Тя е доайенът от кметове на ЕНП.
- Добре, но смятате ли, че на тези избори София ще остане отново дясна или синя, както се казва?
- Да, аз съм голям оптимист, Иво. Първо искам да благодаря на президента Петър Стоянов, който е единственият десен президент след моя приятел покойният д-р Желю Желев, който призова седесарските сърца да гласуват за Фандъкова. Искам да поздравя и Вили Лилков от ДСБ, който също подкрепи Фандъкова. Много се радвам, че по телефона ми се обадиха комшийки на преклонна възраст, които вече са си намерили придружители - роднини или приятели от града, които да ги заведат да гласуват срещу острието на БСП за тези 30 г. демокрация, кюстендилската софиянка Мая Манолова. Надявам се, че ще има мобилизация на вота. Вярно е, че в София също се формира либерална общност, която ще застане зад Манолова и тази либерална общност е обвързана около партията „Да, България“ и НПО-ата, които работят с чужни неолиберални мангизи.
- Г-н Марков, докато вие сте в Унгария, тук в България, се разрази голям скандал и разтресе българския футбол. Вие бяхте вицепрезидент на БФС, заедно с Боби Михайлов, който беше първи вицепрезидент при последния ни голям успех, когато се класирахме на Европейското по футбол в Португалия през 2004 г. Как си обяснявате всичко това, което сега се случи?
- Да, като конституционен съдия бях поканен от Иван Славков и Иван Вуцов за вицепрезидент на БФС и приех. Двамата бяха уникални ръководители – и на Левски, и на национално ниво. Тогава те ми казаха, че Боби ще стане първи вицепрезидент и ще почне да се подготвя за евентуален бъдещ президент на футболния съюз. Нещата тогава бяха много лесни. Имахме фантастичен отбор, начело с капитан като Краси Балъков, невероятно трио като Митко Бербатов, Стилиян Петров и Мартин Петров. Играеха още уникални футболисти като Гошко Пеев, като Кишишев, Илиян Стоянов… По едно време Краси се оттегли вече, но дойдоха Боримиров и Мариян Христов. Даже си спомням, че Боримиров беше нещо леко обиден на Вуцов и ние ходехме с Веско Балевски и Мишо Касабов в хотел „Кемпински“ в Мюнхен – той беше със съпругата си Афродита, да го навиваме да се върне. Та ние бихме Белгия с 0:2 като гости в Брюксел, веднага след това Хърватия с 2:0 в София (там бяха Тудор, Шимич, Ковач, Олич и Бокшич) и след като бихме Андора, още на третия мач се бяхме класирали.
България днес просто няма това поколение футболисти. Аз уважавам много Боби, защото той е легенда от САЩ`94. Още е пред очите ми как спаси дузпите с Мексико, как силно игра на четвъртфинала с Германия – аз гледах на живо този мач – и как направи над 100 мача в националния отбор. Той е единственият българин, направил кариера в УЕФА. Но нещата в българския футбол не се получиха в последните години и естествено, като президент на БФС, той трябваше да си отиде доста по-рано, а не да чака Бойко за му намигва.
Същевременно обаче не ми се вижда правилно Боби да бъде поставен в ситуацията приблизително като Тодор Живков на 10 ноември преди 30 г., когато партията БКП се опита да хвърли цялата вина върху Живков. Трябва да кажа, че в последните години няма президент на футболен клуб, който да не е бил в ръководството на БФС и няма какво да се чудим, че сме паднали от родината на футбола Англия с 6:0, след като българският колос Левски на 105 г., падна със 7:0 в два мача от някакво кипърско отборче, а в София ни наниза четири гола някакво македонче, което няма и половината качества на Дарко Тасевски. Не е ли смешно, че Наско и Мъри са държани настрани от Левски? Изобщо, нещата са докарани до абсурд.
- Но не смятате ли, че ще може да има някаква положителна развръзка в българския футбол?
- Едва ли аз съм човекът, който да казва как трябва да се развърже този ужасен възел. Ако бяха годините преди 1989 г. щеше да има няколко пленума, за да недъзите в българския футбол. Сега футболът се самоуправлява и конгресът на футболния съюз трябва да реши на къде ще се върви. Конгресът така или иначе ще дойде и вие журналистите, като видите кои са в залата, ще кажете: Боже, ама това са пак същите хора, които ни докараха дотук. Затова аз съм песимист и мисля, че българският футбол ще има лошата съдба на българския женски баскетбол.
Скоро в парламента идва голямата баскетболистка Юлия Боянова по случай 40-годишнината на Купата „Ронкети“ и 35-годишнината от шампионската титла та баскетболистките на Левски, за които скандирахме „И сте най-красиви, и сте най-добри!“. Тя ме записа като поздравление към момичета, които толкова много обичах и които посрещнах на летището с плакат „Момичета от 24-карата“. Вечерях със Силвия Германова, пратих книжка на Мадлен Станева и Петкана Макавеева. Какъв отбор имахме – най-красивите и най-добри в света, сега нямаме никакъв.
А защо се докарахме дотук? Къде е българският хокей? Ходехме по 10 000 на Левски-ЦСКА. Няма такъв… Естествено, футбол някакъв ще има и новото поколение футболни запалянковци нямат това преимущество, за разлика от нас, че не знаят какви футболисти сме имали. Косово – Косово са преди нас в групата! Та те не са признати от пет държави в ЕС и те са пред нас, че и ни победиха!
- Президентът Радев също взе отношение и ни в клин, ни в ръкав заяви, че футболът у нас е лош, защото е лошо управлението на страната. Какъв е вашият коментар на това негово изказване?
- Футболът в България беше най-силен, когато беше възможно най-лошото управление на България – през 1994 г., по време на паралелната държава, която създадоха БСП и ДПС чрез кабинета „Беров“ и чрез която ни управляваха силовите групировки. А последното ни класиране на Световно първенство през 1998 г., беше по времето, когато Жан Виденов и БСП ни направиха доходите 3 долара, държавата въстана и запали парламента. Така че – това са фактите.
- Вие девет години сте били конституционен съдия. Как си обяснявате политическите речи на Лозан Панов, които през последните месеци зачестиха? Как си обяснявате това, че са пуснати убийци на свобода на базата на бележки на НПО-та?
- Аз се чудя на следния парадокс. От една страна се дразним на Слави Трифонов, че е направил партия „Няма такава държава“, а същевременно се питат има ли държава, на която председателят на Върховния съд да чете политически тирамби. Кой му ги пише? Ако той излезе по телевизията няма да може да повтори това, което е написал – горе-долу като поетите, които обикновено не си помнят стихотворенията.
На основание коя разпоредба и с кой закон, Хелзинкският комитет в България, дава служебни бележки за благонадежност на базата на които, съдът предсрочно освобождава убийци? Хелзинкският комитет ОФ-то след 9 септември ли е, което даваше или не даваше такива бележки? Понеже ОФ-то не даде бележка на моята майка за благонадежност – Елена Новкиришка, тя е била изключена от университета последен курс право. А не е получила бележка, защото родителите й братя Новкиришки, са имали цигарена фабрика „Родина“ в Пловдив.
Това е ужасно, но е факт - Хелзинкският комитет на Сорос да дава служебни бележки за благонадежност, да награждава съдии, а те пък да ползват бележките му като доказателство. Защо мълчи българският президент, защо мълчи българският парламент, защо мълчи българското правителство? Да, съдебната власт е независима и има разделение на властите, но съдебната власт не може в България да си прави каквото си иска, защото сме парламентарна република. Ние носим отговорност пред избирателите и затова сме избрани.
Не е нормално председател на Върховния съд да говори, камо ли да прави политически анализи и да дава указания на съдийски състави бързо или бавно да решават делата. И тук българският парламент – призовавам чрез агенция ПИК, председателския съвет, на 30-ата година от демокрацията да вкара точка в дневния ред, а именно: Парламентарна или съдийска република е България? Ако България е съдийска република и политическите насоки в държавата ще ги дава председателят на ВКС, да сменяме член първи и да напишем, че сме съдийска република! Ако ние приемем, че все пак сме парламентарна република, то тогава да свикаме Велико Народно събрание и да освободим с преходна разпоредба този председател на Върховния касационен съд. То не може да сме хем парламентарна република, хем политическите речи да ги държи председателят на Върховния съд и да прави бележки на органите на изпълнителната власт като министъра на вътрешните работи какво да правят. Министърът на вътрешните работи се отчита пред парламента, а актовете му се обжалват пред Върховния административен съд.
Трябва да има и втора точка в дневния ред на парламента: Кой управлява България? Ние правителствена република ли сме или неправителствена република? НПО-ата в България нарушават грубо Конституцията – член 12, и извършват политическа дейност. Те пречат за развитието на България - справка лифта Банско – и като нищо могат тръгнат да спират метрото, трамваите и да парализират живота в страната и то често пъти с пари, получени отвън.
Трета точка трябва да бъде „Възможно ли е съдийски организации в България да получават финансиране отвън, пък било то и от Америка?“. Това са въпроси на 30-ата година от демократичните промени, които доста сериозно трябва да бъдат разгледани, иначе следващите 30 г. ще бъдем доста по-зле от тези 30, които минахме.