ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК! Експерт по енергетика разкри има ли радиоактивна опасност за България след аварията в Урал
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
За съжаление информацията все още е противоречива. Аварията е станала на 25 септември. Но първото, което трябва да се каже за успокоение на хората е, че аварията в Русия е станала при три варианта. Или в установка, където изотопът се изолира, или в център, в който се провежда лечение с него. И третата вероятност е, ако там е изгорял спътник, който има оборудване за генериране на енергия, при който се използва този изотоп. Вероятността е, както твърдят френските колеги, че аварията е станала на територията между Волга и Урал. На място радиоактивността е била сериозно завишена, на ниво 5. Това заяви пред Би Ти Ви експертът по енергетика Георги Касчиев.
Коментарът му бе по повод информацията, че облак с ниска радиоактивност е преминал над Европа през последните седмици, както сочат данните на Френския институт за ядрена безопасност. Според тяхното проучване в облака се е съдържал радиоактивният радионуклид Рутений-106. Още при първите резултати, показващи наличието на радиоактивния елемент в атмосферата, Френският институт е мобилизирал всичките си средства, за да следи ситуацията. Облакът е засечен над Франция в периода 27 септември – 13 октомври.
Замервания от други европейски станции за ядрена безопасност сочат, че от 3 октомври Рутений-106 е засечен над много европейски държави. От френската агенция разпространиха и карта, на която се вижда откъде е минал радиоактивният облак. Картата показва, че облакът е преминал над Северна и Западна България, пропускайки Пловдив, Бургас и Хасково. Въздушните течения са разнесли радиацията предимно в Северна Европа.
Георги Касчиев допълни, че днес руските власти са опровергали твърдението, че в завода за преработка на ядрено гориво "Маяк" е имало авария.
"България за щастие е достатъчно далеко от тази област. Измерените нива на радиоактивност у нас са много, много под нормите. Но, каквато и да е радиокактивност, разнесена над Европа, тя е рисков фактор. Паднала на земята, тя си носи своите рискови последствия", отбеляза Касчиев.