ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК! Експерт по сигурността разнищи настъпването на НАТО в Черно море и нервната криза на Москва! Има ли опасност от руска атака?
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Министрите на отбраната от НАТО решиха да бъде увеличено присъствието на алианса в Черно море. Генсекът на Алианса Йенс Столтенберг определи това решение като действие с отбранителен характер. По никакъв начин това не цели предизвикването на сблъсък или повишаване на напрежението, обясни той.
Присъствието на НАТО предизвика вълна от недоволства. Проблемът рефлектира дори и в България с взаимни нападки между БСП и ГЕРБ. "Притеснява ни неяснотата около присъствието на НАТО в Черно море. Кой даде мандат на военния ни министър на срещата на Алианса. Корнелия Нинова ни говори за СЕТА, за други неща, но нищо не споменава какво става с нашата сигурност", скочи Валентин Радев, бивш депутат от ГЕРБ и екс заместник-министър по отбраната в първото правителство на Бойко Борисов.
Потърсихме Йордан Божилов, председател на Софийския форум за сигурност, за коментар на деликатната ситуация.
Интервю на Албена БОРИСОВА
- Необходимо ли е увеличение на присъствието на НАТО в Черно море, след като се дразнят две огромни сили като Турция и Русия, а и в България прегряха страстите между основните политически сили ГЕРБ и БСП, г-н Божилов?
- Решението на НАТО, доколкото аз имам информация, не е за разполагане на самостоятелни структури. Става дума за учение за увеличаване на сътрудничеството на страните, членки на Алианса от Черноморския регион. Що се отнася за Русия, тя по принцип се отнася нервно. Но това е понятно. Важното е да не се създава напрежение. Постоянно има учения в Черно море. НАТО трябва да направи демонстрация, че е готова да защити страните-членки при необходимост.
- Нашите политици обаче получиха мотив да скочат един срещу друг предизборно?!
- Най-накрая ние трябва да изградим по-общ подход към глобалните проблеми, за да няма политическо надцакване. Проблемът е, че няма парламент, който да осъществява парламентарен контрол на правителството.
- Йенс Столтенберг обяви, че тези учения имат отбранителен характер? От кого ще се отбраняваме. Вярвате ли, че Русия има намерения за нападение?
- Надявам се, че няма такива планове. В руските концепции НАТО е посочена като основен противник. Но в никакъв случай не означава, че едни действия, каквито са ученията в Черно море, имат отбранителен характер срещу определена страна. Откакто стана войната между Русия и Грузия през 2008 г. и анексирането на Крим, имаме ситуация, подклаждана от Москва. Ученията трябва да бъдат демонстрация, пак го казвам, че НАТО е готова да се защити във всеки един момент. Не би трябвало да се създава струпване на извънредно големи сили на Алианса в региона, за да не се провокира Русия. 2 - 3 кораба не са реална заплаха за Москва.
- Какво да очакваме от Турция? Тя настоява да няма повече присъствие на НАТО в Черно море...
- Турция е специфичен случай. Но тя е член на НАТО и ние с нея сме съюзници. От друга страна, в нея текат разнопосочни процеси. Но не бива да се лепят етикети. В света са известни президентски републики, което не ги прави по-малко демократични. Нестабилността, тероризмът, етническото напрежение - те представляват по-големите опасности. Интересът на Турция в Черно море е да има повече влияние. Тя държи управлението на проливите. Натовска операция не е в неин интерес. Тя иска да направи собствени военни учения, към които да се присъединят Румъния и България, а по-късно Грузия и Украйна. Ние нямаме интерес да ни ръководи Турция. А пък и турският флот е несъизмерим с руския.
- Да, Турция е член на НАТО. Но по време на опита на преврат се рязаха глави на натовски войници... Ердоган заплашва Европа да пусне бежанците...
- Много тежки процеси стават в Турция. Аз не съм сигурен доколко Ердоган може да контролира бежанските потоци. Скептичен съм.
- Той се опитва да се харесва на Русия?!
- Не можем да кажем, че води проруска политика. Той счита, че Русия по-добре отговаря на интересите му в Сирия. Но търговията на Турция е по-зависима от Европа.
- Процесите досега показват, че Русия няма да се откаже от Крим?!
- Крим ще остане нерешен въпрос. И той ще остане такъв десетилетия. Крим е единственото пристанище, което не замръзва. А в Източна Украйна ситуацията е друга - идеята там е да се поддържа напрежение.
- Къде е България в цялата тази напрегната ситуация?
- България е там, където е в момента. Интересът на страната ни е да има единна политика в НАТО и в ЕС. Нямаме интерес от конфронтация с Русия. Точно обратното, трябва заедно да помислим как да намалим напрежението, което така или иначе се е създало. Имаме интерес да си сътрудничим в икономиката и сферата на антитероризма.В решението на глобалните въпроси Русия не може да бъде избегната.