ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК: Ето как учени от цял свят се борят с коронавируса и кога може да има ваксина - в Англия ползват успешно лекарство срещу ебола, тези срещу СПИН не помагат
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Пандемията от коронавирус продължава да се разраства в целия свят, но все още няма лекарства, които могат да убият вируса или ваксина, която да ни защити от него.
По повод напредъка, в момента слуховете че се разработва панацея срещу опасната зараза продължават да валят и вече са над 20 на бой. Първият такъв беше, че се прави опит на ваксина върху хора още миналия месец в лаборатория в американския град Сиатъл. Учените са решили да пренебрегнат изискването ваксината да бъде изпробвана първо върху животни, за да се види нейната безопасност, както и нейната ефективност, пише Би Би Си.
Според друга новина австралийски учени са започнали да инжектират порове с две потенциални ваксини. Това е и първото цялостно предкличино изпитание, преминало към етапа на тестване върху животни, а изследователите казват, че се надяват да преминат скоро и към етапа да го тестват върху хора, но надеждата им е в най-добрия случай това да стане в края на април месец.
Според учените тестовете които се правят в момента се правят по-бързо от обикновено, а някои дори използват нови подходи към ваксините, а това води до притеснения, че няма да има достатъчно гаранции, както и че всичко ще прочете гладко. Въпреки това обаче, дори и тестовете да преминат успешно, производителите са сигурни, че масово производство на ваксина може да има най-рано до втората половина на 2021 година. Учените предупреждават да не забравяме, че освен пандемията в момента, има още четири коронавируса, които вече циркулират и те не са от вчера. Те причиняват обикновена настинка, като нямаме ваксина за нито един от тях.
Възможно ли е съществуващите лекарства да лекуват коронавирус?
Лекарите тестват настоящите антивирусни лекарства, да да видят дали има такива които въздействат върху коронавируса. Това ускорява изследванията, тъй като е известно, че е безопасно да се дава на хората.
В Англия и Шотландия се провеждат опити върху малък брой пациенти с антивирусен препарат, наречен ремдезивир. Първоначално това е разработено като лекарство срещу Ебола, но също така изглежда ефективно срещу голямо разнообразие от вируси.
Подобни проучвания вече са проведени в Китай и САЩ, а резултатите се очакват през следващите няколко седмици.
Имаше голяма надежда, че двойка лекарства срещу ХИВ (лопинавир и ритонавир), че ще бъде ефективна, но данните от изпитванията са разочароващи. Те не подобряват възстановяването, намаляват смъртните случаи или по-ниските нива на коронавирус при пациенти със сериозен Covid-19. Въпреки това, тъй като изпитването е проведено с изключително болни пациенти (близо една четвърт умират), може би е било твърде късно в инфекцията, за да има влияние от лекарствата.
Провеждат се проучвания и върху антималарийно лекарство, наречено хлорокин. Лабораторните тестове показаха, че той може да убие вируса и има някои анекдотични доказателства от лекарите, че той изглежда помага. Все пак Световната здравна организация казва, че няма окончателни доказателства за нейната ефективност.
Учените обаче са почти категорични, че дори и да бъде направена ваксина, то тя ще бъде по-малко успешна върху по-възрастните хора. И това не се дължи на самата ваксина, а причината ще е застарялата имунна система, която не реагира толкова добре на имунизация, което се вижда всяка година при противогрипните ваксини.
Стариничните ефекти?
Всички лекарства, дори и обикновените обезболяващи, имат странични ефекти. Но без клинични изпитвания е невъзможно да се знае какви са страничните ефекти на експерименталната ваксина. Това е нещо, върху което регулаторите ще искат да следят внимателно.
Ако бъде все пак бъде разработена ваксина, ще има ограничено предлагане, поне в ранните етапи, така че ще бъде важно да се даде приоритет.
Медицинските работници, които влизат в контакт с пациенти на Covid-19, ще бъдат начело в списъка. Заболяването е най-смъртоносно при възрастните хора, така че те биха били приоритет, ако ваксината е ефективна в тази възрастова група.
Какво е ваксината?
Основният метод на ваксинация от десетилетия е използването на оригиналния вирус. Ваксината срещу морбили, паротит и рубеола (MMR) се прави чрез използване на отслабени версии на онези вируси, които не могат да причинят пълноценна инфекция. Сезонният грип се прави, като се вземат основните щамове на грипа, които правят кръговете и напълно ги деактивират.
Работата по нова коронавирусна ваксина използва по-нови и по-малко тествани подходи. Учените стъпват на генетичния код на новия коронавирус, Sars-CoV-2, като има пълния план за изграждането на този вирус.
Някои учени повдигат малки части от генетичния код на коронавирус и го пускат в други, напълно безобидни вируси. Други групи използват парчета суров генетичен код (или ДНК, или РНК в зависимост от подхода), които след като бъдат инжектирани в тялото, трябва да започнат да произвеждат парченца вирусни протеини, с които имунната система отново може да се научи да се бори.
Превод и редакция: ПИК