BG EN

ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК! Икономистът Владимир Каролев с горещ анализ на Бюджет 2018 - за икономическия ръст, увеличението на заплатите и алтернативното предложение на БСП

Икономика

ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК! Икономистът Владимир Каролев с горещ анализ на Бюджет 2018 - за икономическия ръст, увеличението на заплатите и алтернативното предложение на БСП

78320
на 01.11.2017
ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК! Икономистът Владимир Каролев с горещ анализ на Бюджет 2018 - за икономическия ръст, увеличението на заплатите и алтернативното предложение на БСП
Автор:   Асен Рашков

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Дискусиите около Бюджет 2018 продължават, след като в понеделник правителството гласува предложението на министъра на финансите Владислав Горанов. Вчера бюджетът беше официално внесен в парламента, където трябва да бъде гласуван. Агенция ПИК потърси за коментар икономиста Владимир Каролев, който отговори на въпросите ни за заложения ръст, увеличението на заплатите и алтернативния бюджет на БСП.

препоръчано

Интервю на Асен РАШКОВ

- Г-н Каролев, как оценявате бюджета за 2018 година, предложен от правителството?

- Със смесени чувства поради ред причини. Има доста положителни черти от гледна точка на социалната система и сектори като здравеопазване, образование, сигурност, инфраструктура. Има рекорд от 13% увеличение на разходите спрямо предходната година. Не мога да си спомня за друг такъв случай. 4,5 млрд. лева повече ще има в бюджета за 2018 година.

От друга страна планираният дефицит се намалява. Това е добре, но аз си задавам въпроса защо, след като последните 2 години завършваме на излишък, трябва изобщо да планираме дефицит за 2018, а и за 2019 година?

Оправданието, че няма пари в държавния сектор трябва да изчезне, макар че се съмнявам това да стане. Готов съм да се обзаложа, че следващата година по това време отново ще има изказвания на учители, директори и лекари, които ще се оплакват, че няма пари. И това ще е така, докато не се направят необходимите реформи в тези сектори. А от бюджета за следващата година не се виждат стъпки в тази посока.
Например в здравеопазването има една монополна Здравна каса. Там няма конкуренция. Списъкът с проблемите в този сектор е много голям, а не виждам от бюджета да се правят опити те да бъдат решени.

Като цяло Бюджет 2018 е по-добър от Бюджет 2017. Но остава в мен лошия привкус, че в една хубава година, 2018 ще е годината с най-голям растеж след 2008 година, не се използва достатъчно бюджетът като инструмент за реформи. Нали знаете кога се пестят повече пари, когато се изкарват повече пари.

- Казвате, че парите в тези сектори никога няма да стигнат, докато не се предприемат реформи?

- Абсолютно.Не виждам реформи, които да доведат до намаляване на разходите там, където има нужда.

В някои сектори просто е нужна конкуренция. Например, аз съм привърженик на идеята всяко училище да има собствен бюджет за заплати. На директорите заплатите може да бъдат централизирани, но тези на учителите да се определят от училищното настоятелство или от самите преподаватели чрез тайно гласуване.

Не трябва да се увеличават парите на калпак. Ако един учител работи и се справя по-добре защо той да не получава двойно повече пари от друг, който не си върши работата? Необходима е конкуренция както сред учителите, така и сред лекарите.

Проблемът със заплатите в публичната сфера ще си остане заради липсата на реформа в отделните сектори и заради все още раздаването на калпак на увеличение на заплатите.

- Смятате ли за значителна стъпката с отпускане на над 730 млн. за публичната сфера?

- Добре е, че ще се вдигнат заплатите в публичния сектор, но финансовият министър Владислав Горанов каза, че възнагражденията ще растат, ако си ги изработим. Да, но в закона не фигурира това условие "ако си ги изработим". Няма гаранции, че ще си ги изработим тези заплати, има гаранции, че ще бъдат платени.

- Виждате ли някакви проблемни сектори в Бюджет 2018?

- Няма натиск в топлофикационния и водния сектор. Ако изключим две топлофикационни системи, всички други дружества са на изкуствено дишане. Бих искал да видя в бюджета реформи както в топлофикационния, така и във водния сектор. Защото, "Топлофикация София" отдавна да беше фалирала, ако БЕХ не отлага плащането на природен газ. БЕХ плаща на "Газпром" за природния газ, но после отлага взимането на тези пари от "Топлофикация". Във водния сектор също отиват значителни суми, но и там не виждаме реформи.

Готов съм да се обзаложа, че догодина на Националната здравноосигурителна каса отново няма достигат няколкостотин милиона. Те всяка година искат повече пари и всяка година са на дефицит.

- Казвате, че НЗОК е дупка, която не може да бъде запълнена, така ли?

- Напротив, може. Решението се нарича конкуренция. Нека се състезават няколко каси помежду си, да доставят лекарства на болниците и да видим тогава какво ще стане.

- Постижим ли е ръстът от 3,9%, заложен в Бюджет 2018?

- Напълно постижим е, дори е възможно да има по-висок ръст, ако няма някакъв външен шок. Защото българската икономика зависи много от износа от една страна, а от друга от енергийните суровини. Ако се увеличи цената на енергийните суровини, освен че ще има по-висока инфлация, това ще доведе и до увеличение на себестойността на някои услуги и продукти, произвеждани в България. Това винаги води до забавянето на евентуален растеж.

Възможно е ръстът да е по-малък също така, ако има някаква сериозна криза по нашите външни пазари. Основен пазар е Европейският ни съюз. 2/3 от износа на България е към ЕС. Тогава може да има по-малък ръст, но аз за сега не виждам негативни сигнали в тази посока.

Мисля, че този ръст е напълно постижим, дори би могъл да бъде и по-голям, ако не се качва данък "труд". Няма да се уморя да казвам, че абсолютно излишен е този дебат за дефицита на НОИ. Националният осигурителен институт вечно ще е на дефицит. Никъде не е казано, че пенсиите трябва да се плащат от данъка върху труда, наречен благозвучно "осигуровка". В Дания, например, данъка върху труда е 2%, а пенсиите са едни от най-високите в Европа. Те се плащат от т. нар. "общи данъчни приходи на държавата" - ДДС, Данъка върху общите доходи и Корпоративния данък печалба. Увеличението на осигуровката води до увеличение на разхода за труд и оттам до по-малки стимули за предприемачите и по-малки инвестиции. А трябва да бъде точно обратното - данъкът върху труда да бъде намаляван, за да има стимули предприемачите да инвестират повече и да има по-голямо увеличение на заплатите.

Очаквам и следващата година да има ново увеличение на заплатите между 8 и 10%, както беше и тази година. Но за поредна година, според мен напълно ненужно, ще има увеличение и на данъка върху труда.

- Какво смятате за алтернативния бюджет, който предложи БСП?

- Това е чисто политически бюджет. Такава е работата на БСП. Аз, ако бях симпатизант на партията или член, щях да искам да видя такъв бюджет. Но коментара ми за него е само един - най-хубавото на този бюджет е, че няма да се изпълнява.

- Може ли да очакваме някакви изненади при гласуването на бюджета?

- Не, не очаквам изненади. Мисля, че ще мине.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за последната сряда на ноември: Парите са възможни за Овена и Близнаците, Ракът дразни САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за последната сряда на ноември: Парите са възможни за Овена и Близнаците, Ракът дразни
ПИК TV x
Бояна Бозаджиева с топ анализ пред ПИК TV: БСП имаше най-добрия кандидат за председател на НС (ВИДЕО) Бояна Бозаджиева с топ анализ пред ПИК TV: БСП имаше най-добрия кандидат за председател на НС (ВИДЕО)
ново
Днес: 112
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК