ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК! Какво ще се случи след 2 април - ето ги най-вероятните сценарии
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Тази неделя ни очакват най-безсмислените предсрочни парламентарни избори, след които страната ни отново ще продължи да се управлява от Румен Радев и служебните му правителства.
Поне това показват данните от абсолютно всички социологически проучвания. А и говореното на политическите лидери е в същата посока.
Какво разкриват електоралните нагласи
Пет сигурни партии в парламента. ГЕРБ и ПП-ДБ, без значение кой ще е победил, ще ги делят 2-3 депутати. ДПС и "Възраждане" са сигурните за третото и четвъртото място, а БСП остава на опашката. Голяма е вероятността да има и още една партия в 49-ото Народно събрание, която едва ще мине границата.
Погледнато спрямо предишния парламент, разпределението на силите остава същото - разликата е, че ПП и ДБ сега ще са една парламентарна група, а "Български възход" може да бъде заменен от "Левицата".
Според прогнозите на социолозите двете големи партии ГЕРБ и ПП-ДБ ще имат между 130-140 депутати, тоест без тях правителство е невъзможно. Ориентировъчното разпределение на депутатските места ще изглежда така - ГЕРБ - 65, ПП-ДБ - 65, ДПС - 35, Възраждане - 35, БСП - 25, "Български възход"/"Левицата" - 15.
Какво разбираме от политическото говорене на лидерите
ПП/ДБ изглеждат в изолация и вече си затвориха вратата за коалиция с Възраждане и БСП. Тонът между тях и ГЕРБ е толкова изострен, че евентуална коалиция между двете най-големи партии изглежда самоубийствена преди местните избори. Още повече че от ГЕРБ вече заявиха, че няма да подкрепят правителство, в което не участват, а от ПП/ДБ заявките са, че категорично не искат да правят коалиция с тях.
Сборът на ГЕРБ, БСП, Възраждане минава 120-те депутати, което прави невъзможно съставянето на правителство на ПП/ДБ, дори и да привлекат всички други партии към себе си.
Другият вариант за редовен кабинет е с мандата на ГЕРБ, които обаче няма как да се коалират с Възраждане, БСП и евентуално Левицата заради евроатлантическите разминавания. Коалиция ГЕРБ-ДПС, "Български възход" може би ще е на прага на 120-те депутати, но по-скоро, както и при проектокабинета "Габровски", ще са нужни още няколко гласа. Дори и да ги осигурят, това мнозинство ще е много крехко. А и заявките на Борисов за евроатлантическа коалиция включат ПП-ДБ. Към днешна дата обаче не изглежда възможно.
Защо
Мераците на Кирил Петков и Асен Василев са да се представят силно на местните избори и евентуално да спечелят двата най-големи града - София и Пловдив. Тъй като електоратът им е изцяло свързан от общата омраза към Бойко Борисов, участие в коалиция с ГЕРБ би било пагубно за ПП/ДБ. Още по-тежки биха били отраженията, ако се наложи "Промяната" и "Демократична България" да подкрепя ГЕРБ, а не обратното.
При Борисов ситуацията е сходна. Коалиция с ПП-ДБ ще има тежки последици за партията му и ще предначертае поражението на местните избори и загубата на най-големите градове. Лидерът на ГЕРБ вероятно си представя възможността за експертен кабинет с лица тип "проф. Габровски", които да получат подкрепата на евроатлантически ориентираните партии. До този момент обаче такива заявки от ПП/ДБ няма, а Кирил Петков и Асен Василев не си представят България да има редовно правителство без тяхно участие.
Единствено възможните варианти
Борисов да седне на една маса с ДПС, "Български възход" (евентуално) и БСП. Да има правителство с кратък хоризонт, който да реши вътрешнополитическите проблеми пред страната, тъй като външнополитически ГЕРБ и социалистите имат големи разминавания.
ПП-ДБ да направят правителство с подкрепата на ГЕРБ, което отново трябва да се подчертае, че ще е самоубийствен акт от страна на Борисов.
Хипотетично е възможно съставянето на правителство с третия мандат, ако бъде даден на ДПС. Предвид заявките на лидерите обаче, не е ясно как ще се намерят допирни точки. А и за да се случи това, ДПС ще трябва да получи подкрепата и от двете най-големи формации.
Най-вероятният сценарий
Нови избори през есента. Още в първите седмици след изборите ще се види накъде духа вятърът. Ако президентът Радев започне да протака консултациите и да прави по една на седмица, то той ще даде знак, че ще тупа топката с конституционните процедури поне до началото на август. Май месец консултации, юни и юли раздаване на мандати, август разпускане на парламента и нови избори през октомври заедно с местните.
Ако се очертае вариант за редовен кабинет, би следвало държавният глава да забърза процедурите. Назад в годините е правил консултации с партии и в рамките на 2 дни. Редовно правителство обаче задължително минава през сериозни загуби на местните избори за една от двете най-големи партии. И докато Борисов има някаква готовност да жертва успеха ГЕРБ в името на съставянето на експертен кабинет, ПП-ДБ изцяло са вперили поглед към есента.