BG EN

ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК! Кой е братът на „следователя на Митьо Очите“? Съдия Станимир Христов: от „Дюнигейт“ до „Темида бийч“

Крими

ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК! Кой е братът на „следователя на Митьо Очите“? Съдия Станимир Христов: от „Дюнигейт“ до „Темида бийч“

53724
на 26.06.2016
ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК! Кой е братът на „следователя на Митьо Очите“? Съдия Станимир Христов: от „Дюнигейт“ до „Темида бийч“
Автор:   ПИК

Близкият роднина на Камбоджанеца има сериозен стаж в съдебната система

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

След престрелката на 8 юни в Слънчев бряг срещу Димитър Желязков-Очите се заговори за полицейски чадър над осъдения подземен бос. Как оперативно интересно лице като Митьо Очите успява не само да запази, но и да развие империята си? Това беше един от най-често задаваните въпроси след кървавия екшън на пъпа на най-големия ни морски курорт в началото на сочения за най-силен летен сезон от години насам. Отварянето на подобни злободневни теми наложи незабавна реакция от страна на държавата. В Бургас пристигна лично главният прокурор Сотир Цацаров заедно със своите заместници – Мария Шишкова и Борислав Сарафов. Тяхната визита беше свързана именно със сигнали за чадър над наркобизнеса в Слънчев бряг.

„Във връзка със служебни престъпления и вече обект на разследване е следовател Иван Христов, който до днес работеше на територията на Несебър. Окръжната прокуратура в Бургас е закрила длъжността му и го е преместила в Бургас, а контактите му с подземния свят вече са обект на разследване“, обяви само ден по-късно на извънреден брифинг Сотир Цацаров. „Всички действия по разследване са свързани с въпросния следовател и начина, по който упражнява практическата дейност, неговото пребиваване в курорта рефлектира върху цялостната работа. Подобен начин на работа, подобен начин на живот и подобен начин на демонстрация на съдебната власт е недопустим”, добави обвинител номер 1 в България.

Следовател Иван Христов, по прякор Камбоджанеца, е работел по всички знакови случаи около Митьо Очите, съобщава "Флагман".

препоръчано

Сред тях е бомбеният атентат срещу Рали Пенков, след който загинаха дъщеричката и съпругата му. Друг знаков случай е колата-бомба, която уби жената на Очите, нейния брат и бодигарда на Желязков.

След разкритията на главния прокурор в публичното пространство започна да се появява и името на близък роднина на Камбоджанеца. Неговият брат - Станимир е действащ апелативен прокурор в Бургас. Висшият магистрат има сериозен стаж в съдебната система. Той не е свързан пряко с делата около Очите, но името му се появява при голяма част от процесите за строежи върху защитени територии на морския бряг през последните години.

Юрисконсулт, зам.-окръжен прокурор и апелативен съдия

47-годишният Станимир Христов е завършил право във Висшия институт на МВР. Той стартира юридическата си кариера като следовател в Окръжна следствена служба – Бургас през 1993 г. Остава на тази длъжност до юли 1997 г., когато влиза в юридическия екип на Областната администрация в морския град. За по-малко от 2 години Станимир Христов се издига до главен юрисконсулт, преди да се завърне в съдебната система като зам.-районен прокурор на Бургас. В началото на 2010 г. се издига до зам.-окръжен прокурор. По това време ВСС повишава Христов в ранг „Прокурор във ВКП и ВАП". През 2012 г. се кандидатира за председател на ВАС в Бургас, но не успява да спечели поста. За известен период той е и говорител на Окръжна прокуратура. След това започва кариерата му на апелативен съдия.

Справка в регистрите на Сметната палата показва, че в имуществената декларация на магистрата за 2009 г. е отразен ипотечен кредит на стойност 101 400 лв. Следващите негови декларации са само уведомления, т.е. заявява, че няма промяна в имотния му статус. През 2014 г. съдия Христов обявява, че той и съпругата му Жени притежават къща в с. Черни връх, разположена на 190 кв. м. разгърната площ. Според данните тя е построена с изтегления кредит, а парцелът е дарен на жена му през 2008 г. Магистратът не е декларирал нищо друго от 2008 го 2015 г., дори и лек автомобил.


Братът на съдия Христов - Иван ( на снимката) е сочен като собственик на хотели и заведения в Слънчев бряг

От „Дюнигейт“ през „Темида бийч“ до бетона на Къмпинг „Юг“

Миналата година апелативният съдия ядоса министъра на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова. „Бургаският административен съд – съдия Станимир Христов, е този, който постановява, че спреният от РДНСК строеж е спрян неправилно и  трябва да продължи и да бъде в сила разрешението за строеж“, обяви миналото лято министър Павлова.

Повод за острото изказване стана решение на Бургаския административен съд под председателството на Христов от края на 2013 г., с което магистратът дава зелена светлина за строителството на 16 къщички в къмпинг „Юг" от собственика „ИФ Фаворит". Причината за делото е акт на РДНСК, според който са установени редица нарушения, в това число и липсата на ОВОС, и с който се спират инвестиционните намерения. Според Христов не е от компетенциите на строителния контрол да дава мнение по оценката за въздействие върху околната среда и отменя забраната на РДНСК.

От прокурорския период на съдия Христов датира скандалът с т.нар.  „Темида бийч“, който тръгна от уреждането на „бедни магистрати" с апетитни парцели в Приморско и задълба в разрешението за изграждане на учебен център на висшите магистрати. 

Тогава стана ясно, че в изпълнение на решение на ВСС от 2006 г. държавното обвинение е проверявало кой и с кого е провеждал разговори за безвъзмездно учредяване право на строеж на Учебен център на ВСС в Приморско върху имот частна собственост. Проверката е била възложена на Станимир Христов, който е установил и е докладвал писмено до ВКП, че според събраните от него документи и писмено обяснение от кмета на Приморско инж. Димитър Димитров, разговорите са водени с бившия министър на правосъдието Антон Станков. Христов обяснява, че задачата му не е била да търси престъпление, а само да установи кой с кого е разговарял. И тогавашният апелативен прокурор на Бургас Йордан Иванов обаче, и Станков са категорични, че такава проверка не е имало.

Като обвинител Христов води и рекордно дългото дело срещу бившия футболен бос Ивайло Дражев за причиняване смъртта на трима души при катастрофи. Според прокурора Дражев е седнал зад волана след употребата на голямо количество алкохол. Тогава устатият Дражев контрира, че Христов е сред най-богатите прокурори.

През 2014 г. Административният съд в Бургас отмени като незаконосъобразна заповедта на РДНСК за спиране на строежа на „Сле груп" в местността „Кокалу“ край Несебър. Решението е подписано от съдия Станимир Христов. Според магистрата, началникът на РДНСК без основание е отменил разрешението за строеж върху парцела. Случаят е сходен с този на Къмпинг „Юг“. 

Имотът от 29 дка, включително 8,5 дка дюни, е бил част от държавния горски фонд. Предназначението му е променено и е продаден на Димитър Петров - тъст на шефа на Българския футболен съюз Борислав Михайлов. По-късно теренът е купен от „Сле груп", която в края на декември 2012 г. получи и разрешение за строеж.

В началото на януари 2013 г. то е отменено от РДНСК с мотива липсващи проекти за част от елементите на строителството. Не било ясно и как сградите ще се снабдяват с ток, вода и ще се свържат с канализацията. Според съда обаче разрешителното е издадено законно. В решението не се споменава нищо за това има ли дюни на терена.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 3
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК