ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК! Проф. Александър Джеров за 10 ноември: Преживяхме 27 години, през които България не успя да отскочи
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Проф. Александър Джеров е бивш конституционен съдия и преподавател по право в Софийския университет. Той е един от основателите на СДС. Проф. Джеров беше председател на Законодателната комисия (по-късно наречена правна) и на Конституционната комисия във Великото народно събрание, която изготви проекта за новата конституция.
Потърсихме проф. Джеров за коментар какво се случи през годините след демократичните промени от 10 ноември 1989 г.
Интервю на Албена БОРИСОВА
- Каква е вашата равносметка на случилото се от 10 ноември 1989 г. до днес, проф. Джеров?
- Ако кажа, че днешното състояние на държавата не е това, което очаквахме и което трябваше да се случи, ще бъда искрен. Преживяхме период от 27 г., в който България можеше да отскочи. Но за съжаление това не се случи. България изостана драстично от равните по съдба държави.
- Защо промяната не можа да се случи така, както се очакваше?
- Не можахме да си намерим ръководства на държавата. Такива управници, които да направят всичко необходимо, за да вървим напред. Фактът, че пенсионерите гладуват, а Терминал 2 е пълен с млади хора, красноречиво говори за нашето дередже. Няма ги хората от преди Освобождението. Имам предвид възрожденците, които са работили за България с цялото си сърце. Сега никой не милее за страната. Мисли само за джоба си.
- Защо останалите държави от социалистическия блок забравиха за комунизма, за тайните си служби, за ченгетата и успяха да стигнат равнището на останалите европейски държави? А ние гледаме само назад. Ясно е, че който гледа назад, не може да върви напред...
- В страните, за които ми говорите, комунистическата партия и службите като нашата Държавна сигурност си отидоха. При нас това не се случи. Компартията не е слизала от власт и от 1944 г. е работила винаги против интересите на България. Пребоядисваха се комунистите в различни цветове и управлаваха от 1989 г. насам.
- Цар Симеон II каза, че трябва да простим, за да започнем да вървим напред. Той, който е пострадал най-много от комунистите?
- Това е нечестен принцип. Трябва ли да забравим този, който е извършил престъпления, убивал е хора? Няма как да стане това.
- Как виждате следващите 26 г. за България?
- Точно в този момент не мога да отговоря. Ако продължим да сменяме артистите, нямаме никакво бъдеще.