ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК! Проф. Емил Ботев разкри може ли трусовете в Хърватия да доведат до земетресение и в България
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Възможно ли е мощното земетресение и последвалите вторични трусове в Хърватия да доведат до трус и в България? Отговорът е - не. Това обяви пред ПИК проф. Емил Ботев р-л секция „Сеизмология” в Националния институт по геофизика, геодезия и география, БАН.
„Тук даже не говорим и за плочи. Ние сме на една континентална плоча. Това е плочата на Евразия. Но, тъй като има микро плочи, например Адриатическата плоча, е от трети порядък. Тя е микро плоча. Тези земетресения, които стават сега в Хърватия са от по-вътрешната част. Те не са на контакта с Адриатическо море и са провокирани от напреженията, които се създават на границата между Динарските планини или както му казваме Динарския масив и Панонския равнинен масив, който е на изток към Унгария. Това са големи блокови структури, не могат да се наричат плочи или микро плочи, за разлика от Егейската или Анатолийската микроплочи, които могат да се нарекат и плочи. На практика истинските плочи са континенталните плочи“, коментира той.
„Няма да има връзка, защото няма връзка с натрупванията на напрежение на територията на нашата страна. Това е така, защото биологическият часовник работи в съвсем други времена – не с дни, месеци, дори години, а с десетки години се предават напреженията между две съседни сеизмични зони. Ние сме разделени от няколко сеизмични зони – на територията на Босна , на Черна гора, на Косово, Македония и чак тогава сме ние.“, разясни Ботев.
„Няма да има такива силни земетресения, освен ако не се случи по съвсем други причини, свързани само със сеизмичния режим на територията на нашата страна. Ние сме вътрешно-континентална област и не се сравняваме с Динарските планини или с Панонския басейн. Това са 700-800 км. Нямаме нищо общо“, категоричен е той.
Запитан дали към момента има данни за възможни трусове у нас, независещи от случващото се в Хърватия, той отговори: „Не този район не е известен с много силни. По-скоро в Адриатическата плоча – може да има по-надолу към Сплит и към Албания, където преди година имаше земетресение, дори с повече жертви. Въобще тези земетресения с магнитуд 6-6,5 не се считат за чак толкова опасни, но са достатъчно силни. Много силни са тези с над 7 по Рихтер, а тези над 8 са разрушителни. С 9 вече са катастрофалните, които се случват далеч от България“.