Ексклузивно в ПИК! Шефката на комисията "КТБ" Десислава Атанасова проговори за скандалното писмо на Цветан Василев! Ще има ли нови обвинения срещу банкера? Трябва ли да се върне в България?
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Скандалите около източването на КТБ продължават да се разгарят с пълна сила.
След като докладът нa четвъртата по големина банка в България излезе, на бял свят изплуваха нови разтърсващи разкрития.
Цветан Василев продължава да се крие в Сърбия.
Дори си позволи да изпрати писмо до медиите, в което директно назовава кои, според него, са виновниците за управляваната от него и фалирала банка.
ПИК потърси председателя на временната комисия за разследване на дейността на КТБ Десислава Атанасова за коментар относно най-горещи теми, свързани с банката.
Интервю на Явор Белчев
- Г-жо Атанасова, как ще коментирате скандалното писмо на Цветан Василев, в което той обвинява главния прокурор Сотир Цацаров, Иван Искров, Орешарки и Следствието за фалита на КТБ?
- Да, прочетох писмото. Моята позиция като член на комисията за фалита на КТБ е ясна. Ние имаме доклад, в който сме разгледали всички факти, които са ни били предоставени и сме обсъждали. Направили сме си необходимите изводи от него. По отношение на вина единствено и само прокуратурата и съдът се произнасят. Ние сме описали фактическото състояние на банката, такова каквото то е представено ни от всички институции, които сме изслушали и от всички материали, които сме получили в комисията.
- Да, но как си обяснявате, че Цветан Василев напада други хора и си позволява да ги обвинява за собствените му прегрешения като мажоритарен собственик на КТБ?
- Мисля, че е некоректно да коментирам какво твърди някой. Имаше повече от 3 месеца време, в което можеше всяко едно от тези твърдения да бъде представено в комисията. Това че са получени документи от адвокатите на "Бромак" - всички в комисията са били уведомени и всички са имали достъп до тях. Мнението на комисията е формирано с оглед на данни и обстоятелства, които са подплатени с документи - отчети на банката, анализи на одиторските компании и т.н.
- Очаквате ли да се повдигнат нови обвинения срещу Цветан Василев, след като докладът за КТБ показа нови стряскащи нарушения?
- Очаквам всички, които имат вина за фалита на КТБ да си понесат отговорността.
- В този доклад изплуваха имената и на други известни хора. Защо според Вас медиите не им обръщат такова голямо внимание?
- Не знам дали медиите селективно насочват вниманието си към един или друг абзац. Всичко, което ние сме узнали, сме го описали в доклада. Интерпретациите и разбирането на различни медии и на различни хора за нашата работа може би е показателно за други процеси.
- До кога Цветан Василев ще се крие в Белград? Не е ли по-правилно да се върне в България и да докаже, че е невинен, както твърди той?
- Чувала съм ги тези твърдения. До колкото знам е въпрос на съдебни процеси и на решение на съда за екстрадирането му. Имаше преди известно време едно становище, че дело може да се води и оттам срещу него. Така че без да коментирам персонално Цветан Василев или който и да е били друг, от ръководството на КТБ или всички, които е следвало да упражнят контрол, но не са го направили, смятам, че за техните действия и бездействия единствено и само съдът и прокуратурата определят стойността на вината им.
- От доклада на комисията стана ясно, че критиките към КФН по отношение на КТБ са неоснователни. Защо комисията ръководена от Стоян Мавродиев бе атакувана от съмнителни неправителствени организации?
- Особеното мнение на г-н Кънев засяга и КФН.
В доклада е отразена цялостната дейност на КФН и по отношение на контрола и надзора на дружествата, които са листвали ценни книжа на Фондовата борса.
В особеното си мнение, г-н Кънев визира едно конкретно дружество - "Нортън Лайтс България". Случаят с това дружество е проучен. То е създадено в Холандия и е емитирало ценни книжа на Ирландската фондова борса през 2012 година.
КФН не е имало уведомление или информация за това какво е правило това дружество на Ирландската фондова борса, тъй като не контролира дружества, които са регистрирани на територията на други страни-членки на ЕС.