ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК! Шефът на Комисията за изтребителите Емил Христов: Румен Радев е превишил правата си при утвърждаване на методиката за проекта
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
След приключване работата на временната комисия, имаща за цел да проучи изпълнението на процедурата по избор на нов тип боен самолет, започват да излизат на бял свят доста смущаващи факти. Един от тях е, че тогавашния главнокомандващ на ВВС Румен Радев, с днешна дата президент на България, е превишил правата си.
Това е станало точно при утвърждаването на проекта за бойните самолети, като Радев е бил председател на борда за управление на портфолиото от проекти. За коментар потърсихме и председателят на временната комисия в парламента, проверяваща казуса с изтребителите, която вчера прие своя доклад след двумесечна си работа и скоро ще го представи за гласуване в Народното събрание.
Пред медията ни Емил Христов заяви, че като председател на борда за управление Румен Радев е поставил на заседание на борда за управление на портфолиото от проекти въпроса, че няма кой да утвърди методиката и стратегическия модел за анализи. Становището на Дирекция правно нормативна дейност тогава казва, че съществува вакуум в нормативната база, която не позволява и на борда за управление на портфолиото да утвърди тази методика.
"Нормално би било при това положение методиката да се представи за утвърждаване от министъра, защото това беше отговорът и на едно от заседанията на комисията на Велизар Шаламанов, който въвежда програмното управление в армията. Той заяви, че при това положение на вакуум министърът е този, който утвърждава. И действително към този момент не са утвърждавани методики, без знанието на министър или упълномощени от него лица. Така, че тук виждаме едно присвояване на пълномощия от страна на тогавашния председател на борда за управление на проекта", заяви Христов.
Депутатът от ГЕРБ допълни, че след като Румен Радев утвърждава методиката въпреки решението това да направи министъра, на едно от заседанията тя е представена на Ненчев, който приема методиката за сведение, но не я утвърждава.