ЕКСКЛУЗИВНО И САМО В ПИК! Илияна Йотова разкри защо Турция не взима обратно бежанците, проблемите на ЕС и бъдещето на Европа след Брекзит
Няма влязло в сила споразумение за връщане на нелегални мигранти от трети страни, категорична е евродепутатката от БСП
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Интервю на Асен Рашков
- Г-жо Йотова, защо попитахте турския посланик в Европейския съюз Селим Йенел съществува ли проблем връщането на нередовно влезли от Турция в България бежанци?
Така и не ми стана ясно от съобщението на българското вътрешно министерство и основно от г-жа вътрешната министърка Бъчварова какво беше точно това събитие с тези 200 човека, които ние сме се опитали да върнем обратно на турска територия, но техните власти не са ги приели обратно. Тъй като тя се позовава на един протокол между нея и нейния турски колега за реадмисия на бежанци. Но трябва да сме наясно за какво споразумение става дума.
- Какво е точно гласи споразумението?
-Споразумението за връщане на турската страна на бежанци от трети страни все още не е влязло в сила. На този етап имаме само споразумение, което се отнася до турски граждани. И тъй като информациите на нашето вътрешно и външно министерство бяха изключително разнопосочни, за мен беше много важно да знам каква е истината.
- Защо беше важно?
Защото в Европейския парламент ние разсъждаваме върху един документ, който трябва трябва да стане регламент за това дали Турция може да бъде причислена към сигурните държави заедно със страните от бивша Югославия и с Албания. Ние трябва да вземем решение по този въпрос. Както трябва да вземем решение за евентуалната бъдеща либерализация на визите на турските граждани. Затова и вчера използвах тази среща, която беше организирана от колеги от групата на социалистите и демократите с турския посланик към европейските институции в Брюксел и директно зададох въпроса за тези нарушения върху българо-турската граница. Неговият отговор беше, че има такива нарушения, но Турция работи за тяхното отстраняване. Очевидно той имаше информация за тези нарушения. Това е което мога да кажа на този етап.
- Кога трябва да влезе в сила самото споразумение?
То трябва да влезе буквално след някой и друг ден. Трябва да мине през турския парламент и през турския министерски съвет. Нашата информация е, че то е прието от турския парламент, но все още не е минало през правителството на Турция. В момента, в който то бъде ратифицирано, тогава мигрантите на трети страни, които минават през Турция и достигат до Европейския съюз ще могат да бъдат върнати на турска територия.
В България се получи едно жестоко недоразумение между настоящото споразумение, което в момента действа, и това, което все още не е действащо. Според мен грешката дойде и от начина, по който бяха представени нещата от МВР.
- Тоест в момента няма споразумение, което да задължава Турция да приема нелегалните мигранти от трети страни?
Да, то още не е влязло в сила. В момента на Турция може да връщаме само турски граждани.
- Това объркване на липса на информираност ли се дължи?
Според мен нашите власти се поизхвърлиха малко, защото те не съобщиха от какъв произход са били мигрантите, които искахме да върнем. А че има нарушение на българо-турската граница, в това нямаме съмнение. Самият факт, че Държавната агенция за бежанците в България казва, че от началото на годината има над 2000 човека, които са заловени от нашите власти във вътрешността на страната и които са абсолютно нелегални, говори, че у нас си действат трафикантските мрежи и такива нарушения има.
-Ако може да обясните обаче по-подробно за въпросното споразумение, което се очаква да бъде задействано до края на месеца?
Още в предишния мандат на Европейската комисия, след изрично настояване на Европейския парламент и натиск на държавите-членки, беше подписано едно споразумение с Турция за реадмисия на бежанци и мигранти. Това споразумение беше гласувано в Европейския парламент през февруари 2014 година. Въпросното споразумение е разделено на две части - за реадмисия на турски граждани и за реадмисия на граждани на трети държави, които са минали през турска територия.
Частта за връщането на турски граждани влезе веднага, а тази, за граждани, които идват от трети страни, трябваше да влезе в сила от 1 януари 2017 година. Но предвид на цялата криза с бежанците и цялата тази напрегната ситуация, беше решено да се избърза с тези срокове и Турция да може да приема бежанци обратно още от юни месец 2016 година. Сроковете малко се забавиха и сега идеята е да се постигне окончателно споразумение до края на месеца.
Междувременно обаче в България излезе тази пушилка, че видите ли Турция не иска обратно мигрантите. Никой от МВР обаче не каза тези 200 човека, които са дошли на нашата територия от какъв произход са. Защото, ако са от трети страни, Турция не е задължена да ги приема.
- Къде е грешката тогава?
Според мен грешката беше във вътрешното министерство, откъдето дори успяха да заблудят и Бойко Борисов, който в крайна сметка се усети и дръпна назад и повече не повдигна този въпрос. Още по-глупаво беше да се обвърже този въпрос с това, че ние не искаме да се включим във флотилията в Черно море.
Има и нещо друго което трябва да се знае. Когато Бъчварова е отишла в Турция и с нейния вътрешен колега те са подписали споразумението, в нашите медии излезе, че има двустранно споразумение между България и Турция. Няма такъв филм. Тя е подписала единствено двустранен протокол към общото споразумение на Европейския съюз с Турция. Но не става въпрос за двустранна договореност.
Аз не мога да се разбера неграмотни ли са, не мога да разбера защо така лесно се борави с тези термини. Мисля, че до голяма степен те заблудиха и медиите и българското общество.
- След влизането в сила на това споразумение, ние ще можем вече да връщаме нелегални мигранти от трети страни на Турция. Ще се решат ли с него обаче проблемите, за които говори и турският посланик на границата ни?
Не, няма да се решат. Ние имаме проблеми по българо-турската граница, защото ние имаме мобилизирани полицейски части от вътрешността на страната. Друг е въпросът, че когато ги изтеглихме на границата, те не си признават, но е факт, че скочи многократно битовата престъпност, тъй като полицаите трябваше да стават граничари.
Аз съм ходила на границата, там екипите буквално изнемогват, дават по 24-часови дежурства на сняг, студ, дъжд, слънце. На всичкото отгоре те не са профилирани да бъдат гранични полицаи. Голяма грешка беше съкращаването на граничните войски в България и оставянето им в такъв малък състав.
Другото - стената не е достроена. Разбирам, че има напрежение в Европа срещу тези страни, но това е единственият начин в момента, с който можем да имаме по-голям контрол върху границата. Колко време трябва да мине още? Колко обществени поръчки трябва да направят.
Единствената новина от строенето на стената е непрекъснатото увеличаване на цената за нейното изграждане. Но на практика след тези 30 километра, изградени по времето на Орешарски, ние с друго не разполагаме в момента. Ние с тази стена не искаме да спираме хората, които имат правото на бежански статут, ние искаме повече сигурност за българските и европейските граждани, защото страната ни в крайна сметка е външна граница на Съюза.
Няма да ги решим тези проблеми. Но би трябвало да боравим много точно с тези неща, защото заиграването с подобни факти прави много лошо впечатление тук в Европа.
- Днес се провежда референдум за излизането на Великобритания от Европейския съюз. Какво е Вашето мнение и очаквания за неговия изход?
Никой в момента не може да предвиди точно какъв ще е изходът от този референдум. Аз лично предвиждам много близки цифри в полза на това Великобритания да остане в ЕС. Това е моята прогноза.
Какъвто обаче и да е изходът от този референдум, очевидно е, че Европейският съюз не може да продължава да функционира по същия начин. Европейските институции стават някакъв затворена общност. В момента ми хрумва сравнението с песента на Ийгълс - Хотел Калифорния - място, от което не можеш да излезеш. Затворени крепости, в които хората изобщо не знаят какво става вътре, защо се взимат едни или други решения. Да не говорим за липсата на прозрачност и компетентност. Не се притеснявам от тези думи. От някои комисари има много притеснителни резултати. Ще трябва да се промени начинът, по който функционират институциите, ще трябва да станат по-близки до хората. И най-вече хората да повярват, че това, което се решава в Брюксел, е важно за тях и подобрява живота им, а не само този на високоплатените чиновници в Комисията.
- Когато споменахте липсата на компетентност, кои комисари визирахте и каква трябва да е реалната промяна, за да се осъществят думите Ви?
Вероятно ще има промяна в договора. Но това са дълги и сложни процедури. Това, което искаме и ние, е повече прозрачност в действията на Комисията.
Няма да каже имена за комисарите, защото не е коректно. Имаме проблеми с бюджета, с начина, по който той се разпределя. Имаме проблеми с начина, по който се прави цялата тази политика на сигурността. Три години търкаляме вече едни и същи неща.
Крайно време е да имаме нов лидер на Европейския съвет, защото е очевидно, че г-н Туск не се справя с тази ситуация. Много са нещата, които трябва да бъдат променени.
-Разбирам Ви, че референдумът във Великобритания трябва да бъде сигнал за Европейския съюз, за промяната, от която той се нуждае. Но, ако предположим хипотетично развръзка, при която застъпниците на Брезкит спечелят референдума, възможно ли е това да се окаже пагубно за съюза?
Напротив, не смятам, че ще бъде пагубно. Великобритания и сега е с доста особен статут и по отношение на еврото, и по отношение на икономиката, и по отношение на единния пазар. Но това наистина е сигнал, който трябва да бъде разчетен. А не просто да се примирим с факта, че Великобритания излиза, а ние продължаваме напред. Не, трябва да има реформи, но ако Великобритания реши днес да излезе от Европейския съюз, повече преговори с тях не може да има. Повече отстъпки за една държава Европа не може да прави.
Оттук нататък смятам, че те ще имат много по-големи проблеми от самия Европейски съюз. Но Съюза трябва да бъде реформиран, това е моето лично мнение. Защото политиката на държавите и на комисарите доведе до състоянието, в което се намираме днес. Защото не се слушаха обществата и европейските граждани, а се слушаха европейските чиновници.