ЕКСКЛУЗИВНО И САМО В ПИК! Премиерът проф. Огнян Герджиков проговори пред медията ни за метлата в държавата: Съгласувам с президента Радев смените и новите назначения
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Служебният премиер проф. Огнян Герджиков започна ударно изпълнение на обещанията, които даде в първия ден на назначението си от президента Румен Радев. Той гарантира, че ще бъде извършена пълна проверка на свършеното от кабинета „Борисов” и провеждане на честни и прозрачни парламентарни избори. Именно в тази връзка в последните дни бяха направени куп смени в ключови агенции и ведомства, както и на 13 областни управители.
По този повод пред ПИК премиерът Герджиков коментира какви са в момента ключовите проблеми в държавата, какви промени предстои да направи ръководеното от него правителство и с кого се консултира за избора на нови кадри във властта.
- Проф. Герджиков, защо решихте да направите толкова много кадрови промени, а не оставихте това да направи редовното правителство?
- Областните управители са много важни фигури с оглед на предстоящите избори. Затова всяко ново правителство прави преглед на областните управители, за да се осигурят по възможност прозрачни избори, така, както трябва.
Ние направихме по-малко промени отколкото предишното служебно правителство. Те са направили 16 промени, ние направихме 13 и назначихме за София-област нов управител, защото там нямаше такъв в момента. Така че сме сменили по-малко, отколкото обикновено се случва. Областните управители са политически назначения на съответната партия, която е спечелила изборите.
Ние направихме една справка кои областни управители се водят единствено от законите, добросъвестни са, вършат си работата и тях запазихме. Независимо от коя партия са, защото има и от ГЕРБ, и дори са най-много.
Но за други получихме информация, че не са съвършено безпристрастни и коректни, и с оглед на организирането на едни честни избори, преценихме, че е наложителна смяната им.
- Вие още в първата си официална реч заявихте, че се ангажирате и ще направите всичко възможно, за да организирате честни избори. Какво още ще предприемете в тази посока?
- Това е една голяма язва. И аз, и моите колеги, сме много амбицирани да направим поврат. Едва ли можем да гарантираме 100 процента честни, без никакви нарушения, избори, но ще направим всичко необходимо да има много по-малко нарушения.
Трябва да спре тази гнусна търговия на гласове, която ни връща в период неблагоприятен за България. За това разчитам, че ще направим безпристрастни, честни и свободни избори.
- Получихте упреци, че се провежда чистка, зад която се крие реваншизъм. Как бихте отговорили на тези обвинения?
- Аз мога да кажа следното като отговор - защо има областни управители на ГЕРБ и БСП, които не са сменени.
Ако беше чистка и реваншизъм, трябваше да бъдат сменени и те, но не са сменени. Имаме сведения, че те си вършат работата професионално, съвестно и безкористно. Следователно тези, които са се доказали през годините остават, а те са повече от половината.
За това всеки опит да се внушава, че това е реваншизъм не почива на обективната истина.
- Дали пък не става дума за предизборна битка? Официално кампанията не е започнала, а виждаме как всеки ден ГЕРБ и БСП сипят различни обвинения едни срещу други.
- Така е, за това ние сме длъжни да направим максимално честни изборите. Това е една от мерките, които взимаме.
Възможно е някъде да сме допуснали и грешка, не казвам че сме безгрешни. Но в такива случаи и предвид кратките срокове, с които разполагаме, за съжаление е възможно да се допусне грешка. Ако е така, ние не се притесняваме да признаем. Но гарантирам, че като цяло сме се ръководили от принципни съображения.
- С кого съгласувахте тези смени и подбора на нови кадри и как успяхте за толкова кратък период от време да намерите подходящите хора?
- Не може да бъде тайна, че с президента заедно работихме, с моя и неговия екип. Направиха се съответните проучвания, получихме сведения по места. Този процес беше около 10 дни, като в крайна сметка решихме да вземем тези решения.
- Днес пред Министерски съвет имаше голяма суматоха от дипломатически коли. Бихте ли споделили какво се случи и за какво бяха срещите в с дипломатическия корпус?
- Нормална практика е, когато дойде ново правителство или ново Народно събрание, дипломатическият корпус да иска среща с новия премиер или председател на парламента. Това е една рутинна практика.
Поради това, че ние сме служебен кабинет и имаме близък хоризонт, ако се отзовавах отделно на всяка покана и среща, трябваше да ми отнеме половината от времето на мандата - нещо което направих 2001 година, като председател на Народното събрание.
За това поканих всички наведнъж в Министерски съвет. Бяхме заедно с външния министър. На срещите присъства и вицепремиерът Деница Златева, за да проведем разговори с тях. Те имаха въпроси, които коментирахме и срещата продължи около час и малко. Мога да кажа, че разговорите бяха много приятни и ползотворни.
- Те споделиха ли с вас какво е мнението им за предстоящите избори и по други вътрешно-политически теми у нас? Имат ли някакви притеснения за ситуацията в държавата?
- Никакви опасения не изразиха, дори напротив. Поздравиха с много хубаво чувство служебния кабинет, защото се оказа, че не малко от тях знаят за мен, както и техните предшественици, които аз съм посрещал като председател на Народното събрание. За много от тях бях познато лице и политическа фигура и разговаряхме ползотворно.