ЕКСКЛУЗИВНО И САМО В ПИК: Спас Гърневски осветли схемите за кражбата на века - ето как червеният олигарх Георги Гергов изиграл държавата и овладял Пловдивския панаир
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Пловдив загуби една от емблемите си - Международния панаир. С различни хватки, той вече е изцяло в ръцете на почетния консул на Русия под тепетата Георги Гергов. Това стана с промяна в капитала на "Пълдин туринвест", където Гергов е съакционер с Община Пловдив.
"Пълдин туринвест" се сдоби с малко под 80% от него, а държавата остана с едва 20 процента и изгуби контрол. Дружеството пък вече е правото да взема еднолични решения за съдбата на Пловдивския панаир.
По важната и болезнена тема агенция ПИК потърси за коментар бившия кмет на Пловдив Спас Гърневски. С него разговаря Ивайло Атанасов:
- Г-н Гърневски, тези дни сагата за приватизацията на пловдивския панаир отново излезе на дневен ред в медиите. Вие сте бивш кмет на Пловдив, три мандата общински съвет под тепетата, депутат в 44-ото Народно събрание и заместник-председател на парламентарната. Антикорупционна комисия. Бихте ли ни въвели в кухнята на тази сделка, която вече 15 години е една от най коментираните в Пловдив, още повече, че самият вие на времето я нарекохте кражбата на века под тепетата?
- Едва ли в историята на пловдивската Община е имало друга сделка с общински имоти, като тази, със смесеното дружество “Пълдин туринвест” АД, в която осемдесет вековният ни град, да е инкасирал по големи щети. Осъществена е с Решение на Общински съвет №177 взето с протокол №10 от 15.06.2006 г. между Община Пловдив и частните партньори “ЦУМ“ АД София, “Слънчев ден” АД Варна и “Старият Пловдив“ АД Пловдив, всички до една под контрола на бизнесмена Георги Гергов.
През годините общественото затъмнение по казуса “Пълдин туринвест” е произтичало от обстоятелството, че информацията за дейността на дружеството, още с приемането на устава му, доста умело е разклонена в два успоредни канала. На практика тя много трудно може да бъде събрана на едно място, обобщена и анализирана.
В първия канал информацията е публична, тя е налична и в Общината, и в Общинския съвет, и се свежда главно до гласуваните решения на неговите сесии. Изпълнението на самите решения обаче става от Общото събрание на акционерите и Съвета на директорите на дружеството. В тези два органа, управляващи “Пълдин туринвест”, общината е представлявана от свои избрани от Общинския съвет представители. Ето, чрез този втори канал на информацията, сделката е скрита от светлината на обществените прожектори.
В устава “Правилата“ са определени така, че информацията от дейността на Общото събрание на акционерите и Съвета на директорите, респективно техните решения, да постъпва в Общинската администрация и Общинския съвет единствено чрез упълномощените им представители в дружеството. Защо това не става директно, с официална изходяща и входяща кореспонденция, е учудващо при толкова мащабна и обществено значима сделка...
При старта на проверката ми за дейността на дружеството се оказа, че Общината и Общинският съвет не разполагат с никаква оперативна информация, касаеща преструктурирането на капитала на “Пълдин туринвест”, в т.ч. решения на управителните органи за увеличения и намаления на капитала, оценките на апортираните имоти от съдружниците и драстичните разлики в тях при аналогични апорти, все във вреда на общината. Сглобявайки целия пъзел, тогава в мен натрапчиво се наложи усещането, че тази сделка е брилянтно подготвена операция за ужилване на Общината с отработени детайли на схемата от самото и начало.
– Как конкретно уставът на дружеството спомага за трансферирането на атрактивни имоти, които на практика са собственост на всеки един пловдивчанин, дори на неродените?
– С устава на “Пълдин туринвест” АД (дружеството е учредено по предложение на групите общински съветници от ОДС, БСП, ВМРО и ДПС - т. е. осигурена е широка политическа подкрепа от иначе уж антагонистични политически сили), са предвидени условия, които изцяло работят в полза на частните партньори и на практика са един заложен вълчи капан за Общината.
В него е записано, че Община Пловдив, след внасяне на апортни вноски, ще притежава 75% от капитала на дружеството а частните партньори – 25%. Допуска се обаче, че при бъдещо увеличение или намаление на капитала, участието на Общината може да бъде намалено до 25%. Самото увеличение или намаление на капитала пък ще се осъществява не след задължителна санкция на Общински съвет - Пловдив, а от управителните органи на дружеството.
Кои политически илитерати са гласували този устав, тази възможност за падане на общинските проценти до 25%? Че Общината ще стигне до тези жалки огризки е било видно и за слепия. Ако бяха гласували устав, според който капиталът на Общината не може да бъде по-малък от 51%, че увеличение или намаление на капитала не може да става без изрично решение на Общински съвет – Пловдив, тази далавера нямаше да се случи никога.
Че посветените в сделката са били наясно какво ще се случи с огромни по мащаба си общински активи и, че колкото по-малко контрол има, толкова по-бързо ще стане грабежа, говори още нещо.
Представителят на Общината в Общото събрание на акционерите Николай Радев (общински съветник от БСП, а впоследствие Гергов е негов партиен шеф) и кметът Иван Чомаков (от СДС), са задължени в 30-дневен срок от вписване на дружеството в Търговския регистър, да внесат в Общинския съвет предложение за обсъждане и одобрение на Бизнес план за развитие на дружеството и Концепция за развитие на резерват “Старинен“ Пловдив. Това обаче би дало възможност за известен контрол от различни институции и тези документи и до днес не са внесени в Общинския съвет.
Към доклада с хронологията и констатациите, които изнесох на 10 ноември 2016 г. и депозирах в Общински съвет, приложих всички документи, констатации и сигнали до които се бях добрал по време на проверката ми. Между тях е и публикация в социалните мрежи:
“Инфарктни факти за заграбването на Пловдивския панаир разкрити от МВР”.
Твърденията се базират на скандална справка на Главна дирекция “Криминална полиция“ от 2010 г. В справката са описани поредица от неправомерни действия - нарушения и престъпления във връзка с преструктурирането собствеността на “Международен панаир - Пловдив“ АД. Те са направени изцяло в ущърб на Общината и в защита на частните интереси. Приватизацията на Панаира преминава през два етапа. Първият е създаването на “Пълдин туринвест” АД. След като 10 месеца по-късно то е превзето и изцяло минава под контрола на Гергов, чрез него се осъществява и приватизацията на Панаира.
Според публикацията, ГД“Криминална полиция“ са установили фрапиращи изводи за съставянето на нелегитимни и фалшифицирани протоколи на базата, на които магистрати от Окръжния съд в Пловдив са вписвали измененията в собствеността на дружеството. Установено е грубо показване на Търговския закон, както и манипулиране на съдебни експертизи. От полицията са категорични, че са съставяни документи с невярно съдържание. Отбелязва се, че доста от действията около преструктуриране на капиталите както на “Пълдин Туринвест” АД, така и на Панаира, предхождат решенията и на Общински съвет, Пловдив и на Министерски съвет. Направен е извод за предварително подготвен сценарий за раздържавяване на Международния панаир. В публикацията се казва, че според високопоставен полицейски източник, материалите от проверката са изпратени в прокуратурата, но там са потънали вдън земя...
- Г-н Гърневски, ако всичко до тук говори за изпипан сценарий за отнемане на крупни имоти от общината в полза на червения олигарх Гергов, естествено буди любопитството кои са все пак тези имоти?
– Община Пловдив внася свои имоти като апорт в смесеното дружество на две вноски с три решения на Общинския си съвет общо:
–12 възрожденски къщи и два терена в Стария град върху обща площ – 6290 дка; 19,220 дка земя около пловдивски панаир; 18,767 дка земя до хотел “Санкт Петербург“; всичките 317,533 дка земя на ОП “Градини и паркове“ в т.ч на Рогошко шосе разсадници - 263,218 дка, на “Цариградско шосе“ цветарници - 36, 470 дка, в парк “Отдих и култура“ -17,845 дка.
В своята справка екипът от ГД “Криминална полиция“, при проверката си от 2010 г., е констатирал: “При вземането на решения за апортирането на имоти общинска собственост в капитала на търговски дружества не са изготвяни правно-икономически анализи, които да гарантират интересите на Общината“.
Анализирайки информацията, с която разполагам изцяло, стигнах до горните изводи. Нанесените загуби на Община Пловдив наистина са впечатляващи.
Със силно занижените цени на общински земи, във втория й апорт пред и около Панаира, съпоставени с цените от първия апорт на същото място става ясно, че всичките апортирани 317,533 дка земи на ОП “Градини и паркове“, включени във втория апорт, са подарени на Георги Гергов. Ако допуснем една минимална цена от 300 лв. за квадратен метър в районите, в които се намират бившите земи на ОП “Градини и паркове“ само с този апорт Общината, е ощетена с над 90 млн. лева.
Ето още една фрапантна разлика в оценките на апортираните имоти от съдружниците: Георги Гергов апортира в смесеното дружество парцел от от 25 дка на Парк хотел “Санкт Петербург“ - под и около него като паркинг, зелени площи и общо взето не става за никаква инвестиционна дейност. Обратно, съседният общински имот от 18,767 дка, е незастроен и много по-перспективен за инвестиции. Видно от вписаните решения на Окръжния съд в Пловдив, общинският имот от близо 19 дка, е оценен по 540 000 лв. на дка. Почти 26-те декара на олигарха са оценени по 1 млн. лв. за декар. В този случай Общината инкасира още една огромна щета от близо 9 млн. лв…
Ако надникнете във всички детайли в апортите с, които най-вече става грабежа на Общината, ще ви се завие свят. “Съдружникът“ на Пловдив е апортирал в общото дружество дори тавите, тенджерите, ножовете и вилиците от своите заведения…
По мои скромни сметки, реалният капитал на Община Пловдив с всички свои активи апортирани в “Пълдин туринвест” АД, със застроени и незастроени терени, е не по-малко от 160-170 млн. лева. Ако една сериозна експертиза на база пазарна оценка на земята в условията на публичен търг потвърди тези стойности, това ще означава, че целият капитал на смесеното дружество, който след четвъртото увеличение на капитала е в размер на малко над 170 млн. лв., е достигнат почти изцяло за сметка на общинските апорти по реалната им, а не манипулирана стойност. Цялото дялово участие на Общината обаче след всичкото си апортирано имущество, е оценено едва на 42,6 млн. лв., като и до днес, с него изцяло се разпорежда Георги Гергов.
До ден днешен Общината не е получила нито лев дивидент от съучастието си това дружество. Точно обратното се случва. След като Общината е апортирала в него и цялата си фирма “Градини и паркове“, днес за да поддържа зелената система на Пловдив наема от олигарха бившите си разсадници и цветарници под наем срещу 60 000 лв. месечно! По-голяма наглост от тази едва ли някъде е съществувала…
- А в какъв времеви диапазон е осъществен този очевидно пладнешки грабеж?
– Самият грабеж е приключен още на десетия месец от създаването на това “партньорство“, чрез увеличение на капитала на фирмите на Георги Гергов и намаление на дяловото участие на общината в смесеното дружество.
Три месеца след Учредителното събрание, на 05.09.2006 г. с Решение на Пловдивския окръжен съд (ПОС) №5605 става първото увеличение на капитала на дружеството. Това първо увеличение на капитала приспива бдителността на общинските съветници, защото след него дяловото участие на Общината от 75% е запазено.
Дошло е времето за нанасяне на удари и те не закъсняват. След нови три месеца с Решение №765З/05.12.2006 г .на ПОС следва второто увеличение на капитала. След него делът на Общината е намален на 61,47% Ръководството на Общината и нейните представители в дружеството изразително мълчат. Не отронват ни вопъл, ни стон.
При третото увеличение, процентите на Общината падат на рисковите 51%, и особено преди четвъртото увеличение на капитала на дружеството, случило се на 19 април 2017 година. След него Пловдивския окръжен съд с Решение №3535/24.04.2007 г. вписва окончателното преструктуриране на капитала със следното разпределение:
Община Пловдив с дялово участие равно на: 24,98% с 42,6 млн. лв. капитал и съответните акции.
Фирмите контролирани от Георги Гергов с дялово участие: 75% със 127,99 млн. лв. капитал и съответните акции.
За това последно увеличение на капитала няма никакво обсъждане, никакви устни или писмени сигнали от представителите на Общината в дружеството до общинската администрация и Общинския съвет за предложенията за решения, които ще се разглеждат и гласуват от Съвета на директорите на “Пълдин туринвест” на заседанието му на 19.04 2007 г. Няма никаква санкция на Общински съвет-Пловдив, нито от кмета Иван Чомаков поне писмено. Кой наивник ще повярва, че никой от цялата пасмина, подготвила и съдействала за този позор не е знаел, че на 19 април 2007 г. ще се къса живо месо от иначе безсмъртното тяло на Пловдив?
На 19.04.2007 г., представителят на Общината в Съвета на директорите на “Пълдин туринвест”АД Степан Ерамян гласува със замах предложените решения което води до загуба на контролния пакет акции от страна на Общината в смесеното дружество.
Според ГД “Криминална полиция“ горното е престъпление по чл. 219 от НК извършено от Степан Манук Ерамян. Та нима Степан Ерамян, без съответната гаранция, би положил толкова лековато своя позорящ го пред пловдивчани подпис?
Всичко това се извършва на тъмно от пловдивчани – суверенните собственици на всички тези безценни имоти. Близо година по-късно пресата гръмна и чак тогава узнахме, че Пловдив е претърпял най-големите си щети от Освобождението насам.
Благодарение на анексираните култови имоти на Пловдив, олигархът Гергов прилага ужилващата схема към държавата, придобивайки 51% от акциите на “Международен Панаир-Пловдив“ АД. Така установява пълен контрол и над Националното Изложение с активи от над 3,5 милиарда лева, с цялото движимо и недвижимо имущество разположено върху цели 350 дка. безценна пловдивска земя.
Резюмето от Доклада с всички документи, потвърждаващи изнесеното в него, е внесено в Окръжна прокуратура-Пловдив на 21.02.2017 г. с вх.№ 3322/17, два месеца преди изтичане на давностния срок от финала на сделката – 19.04.2017 г.
Пълен комплект от документи е изпратен до Парламента и Главна прокуратура в края на месец ноември 2016 година.
Пълен комплект от документите е приложен в архива на Общински съвет Пловдив.
Пълен комплект документи е внесен и в парламентарната Антикорупционна Комисия.
След създаването на КПКОНПИ през 2018 г., докладът, резюмето от него и всички придружителни документи са разгледани от парламентарната Антикорупционна комисия и изпратени до КПКОНПИ. Приложени са и нови обстоятелства от жалба на реституирани собственици на близо седем дка земя в състава на Панаира, но не възмездени с акции от него. Те са част от онези 2% собственост на частни лица от активите на панаира, за които се твърди, че Георги Гергов е изкупил. Ако се докаже твърдението на необезпечените собственици автоматически следва изводът, че Георги Гергов не притежава към момента 51% процента от активите на Международното изложение.