ЕКСКЛУЗИВНО! Лиляна Павлова за ползите от европредседателството, спорната Истанбулска конвенция и накъде "бият" БСП с вота на недоверие
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Когато чухме господин Туск да произнася цялата си реч на български..., а по-късно разбрахме, че той самият е дал своя принос за нейното присъствие, усетихме, че той наистина има особено отношение към нас. Това заяви пред Нова телевизия Лиляна Павлова, министър на Българското председателство на ЕС, коментирайки вълнуващата реч на Доналд Туск при официалното откриване на ротационното европредседателство, поето от България. Според Павлова протестите по време на откриването, са били част от "демократичния процес" като всеки от протестиращите е имал правото да изрази публично и открито своята позиция.
Лиляна Павлова коментира какво би донесло за българските граждани европредседателството: "На първо място - дигиталната икономика и образование. За нас това е една уникална възможност. Защото тенденцията, особено през последните две години, показва, че младите българи започват да се завръщат у нас, тъй като това е една ниша, в която те могат не просто да се развиват, но и да бъдат добре платени. Председателството ще ни помогне в този смисъл българия може да стане Силициевата долина на Балканите".
Лиляна Павлова благодари на всички служби, осигурили спокойствието на гостите от ЕС по време на откриването на председателството: "Те са невидимата част от нашия екип и осигуриха нужното спокойствие, въпреки опитите за притеснения, особено с телефонните сигнали за НДК... Смятам, че всяка инвестиция е важна - в системата за сигурност и най-вече в хората, които трябва да я поддържат".
На въпрос за антикорупционния закон - дали има институционално напрежение, което не може да бъде туширано, тя отговори: "По-скоро смятам, че това е правото на различно мнение на представителите на различни институции и политически семейства. Безспорна е необходимостта от такъв закон и е хубаво да го има, тъй като той е обединяващата единица, която да ни даде целенасоченост на мерките против корупцията".
Вотът на недоверие, поискан от БСП, Лиляна Павлова коментира така: "Това е една кампания, която БСП започна да води преди два месеца. Подгряваната два месеца от БСП тема за корупцията, даде своя "ефект" и намери своето отражение в чуждите медии. Много удобно съвпада датата 17 януари, когато българският министър-председател ще бъде изслушан от Европейския парламент".
Павлова отговори и на въпрос, свързан с Истанбулската конвенция. "Важно е до каква степен е прецизен българският превод. През последната година са проведени много работни срещи не само с неправителствени организации, но и с европейски институции. И е важно, че в сряда ще има дебати в парламента, в които ще се изчистят кои закони в коя посока ще бъдат променени и има ли необходимост от още по-задълбочена декларация и резерви. Но заради притесненията на обществото резервите, които ще заяви българският парламент, трябва са са по-сериозни и по-категорични".