ЕКСКЛУЗИВНО: Проф. Рачев обяви кой е антидотът срещу коронавируса - не е топлото време, а...
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Една от най-големите заблуди е, че топлото време убива коронавируса. Това заяви климатологът проф. Георги Рачев.
"Природата има няколко много сериозни антидота срещу тази особена форма на живот. Този вирус е особена форма на живот, защото с едното краче е в мъртвата природа, а с другото краче е в живата природа. Доколкото въобще вирусът има крачета – той почти нищо няма. Затова и за него се говори, че е специфична форма на живот, тъй като много трудно се размножава, и то по особен начин – единствено и само в клетката. Няма и обмяна на веществата. Този вирус е жив единствено, когато успее по някакъв начин да се внедри в клетката. По редица показатели на биологията това не е жив организъм. Въпреки всичко, той доста добре успява да вреди на гостоприемника, на организма, в който попадне", коментира проф. Рачев пред новини.бг.
"Затова трябва да се разгледа поведението му в живия организъм. В конкретния случай става дума за човека и когато е навън. Когато коронавирусът е навън, той много бързо умира и ако трябва да подредим природните дезинфектанти, на последно място е температурата на въздуха, защото в топло и влажно време, в естествена среда, а не в тялото, вирусът може да живее доста дълго време. На първо място го убива ултравиолетовата радиация на слънцето. Тя разрушава обвивката на вируса и той вече не е дееспособен. Второто нещо, което го убива, е сухотата. Така че съчетанието на слънчево и сухо време е природният антидот срещу коронавируса", подчерта климатологът.
"Не може да не ни направи впечатление, че вирусът се развива доста добре от географска гледна точка в страни, където е топло, с температури между 0 и 15 градуса, и влажно. На топло, леко влажно и мрачно време, без слънчева радиация вирусът се чувства чудесно. Там, където е много слънчево, в съчетание със сухо време, той много бързо умира. На каквато и да е повърхност, на слънце и при сухо време неговият живот е буквално минути", посочи проф. Рачев.
"Затова в Югоизточна Африка, Южен Китай, Тайланд, Индонезия, Виетнам, Мианмар, Индия броят заразени е по-малък в сравнение с останалите държави – по простата причина, че там действа природният антидот слънце в съчетание със сухо време. Ако трябва да подредим природните дезинфектанти, това са слънчевата радиация, сухото време и най-накрая е топлината", заключи климатологът.