ЕКСКЛУЗИВНО! Топсеизмологът Емил Ботев пред ПИК: В Италия има голямо напрежение, тектонските плочи тепърва ще се местят!
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Италия отново е в пълен шок, след като тази сутрин беше разтресена от ново силно земетресение с магнитуд 6,6 по скалата на Рихтер. Защо страната се тресе толкова много през последните седмици и има ли пряка опасност от трусове и в България – с тези въпроси ПИК потърси проф. Емил Ботев, ръководителя на департамент „Сеизмология” при БАН.
- Проф. Ботев, Италия пак беше силно разлюляна тази сутрин. На какво дължим това, не трябва ли трусовете вече да затихват и да са с нисък магнитуд?
- Не може да се каже точно, но трусовете от последните дни явно са разместили по-дълбоки пластове, които тепърва подлежат на преразпределение. Регионалното напрежение е много по-силно, отколкото примерно в централната част на Балканите – там Адриатическата плоча притиска Средиземноморската и затова тази част на Италия има много по-висока сеизмичност. Вероятно това е причината за силните трусове.
- Има ли пряка опасност от тези земетресения за България, ще ги усетим ли и ние?
- Категорично – нямаме пряко отношение към тези сеизмични процеси. Генезисът им не е свързан с територията на нашата страна.
- Какво да очакват италианците? Може ли да прогнозираме още земетресения в скоро време?
- Моето мнение е, че не би трябвало да има повече такива силни трусове. Само за два месеца имаше три много силни земетресения, обикновено там повторяемостта е някъде 5-6 години, а тук станаха за няколко седмици.
- Да се върнем пак към труса от тази сутрин. Той е бил много продължителен – хората споделят, че ги е люлял около половин минута...
- Това се дължи на по-голям магнитуд от една страна, действително по-силно е земетресението от предишните. Много често обаче усещанията са субективни – когато хората са предварително настроени, те усещат много по-слаби трусове като силни, съответно по-силните им се струват по-дълги. Съзнанието предварително преумножава последиците, отколкото при внезапна изненада. Реалността се измерва в материалните разрушения. За съжаление тази част на Италия е известна със своите средновековни исторически и турстически традиции, сградите там не са пипани и не са приспособени за толкова силни земетресения.
- Има ли опасност от силна сеизмична активност и в други части на Италия, освен област Умбрия?
- Има много опасни зони – в Северна Италия, например, алпийската част. Там имаше катастрофално земетресение през 1976 г. с магнитуд над 7, а не 6 , 6 и нещо както е сега. Към Тиренско море на юг също има опасност, там движенията са обусловени от разместванията на Средиземноморската и Адриатическата плоча.
- И последно, отново да потвърдим – за България опасност няма...
- Нищо общо нямат тези земетресения с централната част на Балканите. Ние се намираме на близо 1000 км навътре, минава се през няколко тектонски структурни единици, много сеизмични зони, които първо трябва да се възбудят, а такова нещо засега не се наблюдава.