ЕКСКЛУЗИВНО! Шефката на градската прокуратура Илияна Кирилова проговори пред ПИК за мистичната среща Сарафов - Живко Коцев. "Той реши да свидетелства след няколко консултации с..."
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Ръководителят на Софийска градска прокуратура Илияна Кирилова обясни пред водещата на ПИК TV Соня Колтуклиева какво точно се е случило на срещата между главния прокурор Борислав Сарафов и главния секретар на МВР Живко Коцев.
Припомняме, че такава среща се провежда веднага след акцията срещу Марин и Стефан Димитрови и след като агенти на ДАНС влизат в офиса на Коцев. В кабинета на Сарафов присъстват още самата Илияна Кирилова и шефът на Антикорупционната комисия Антон Славчев.
СК: Прокурор Кирилова, как ще коментирате твърдението на Живко Коцев в сигнала на Николай Денков, че „главният и градският прокурор се срещат с лице, което им се моли да бъде свидетел, а не обвиняем, и то защото със Сарафов били "приятели", както и намекът, че в срещата има нещо нередно, понеже „…Сарафов и Кирилова са запознати с предмета на разследването преди наблюдаващите прокурори и влияят върху хода на това разследване“, а „Славчев като шеф на КПК не може да изземва функции на разследващите или оперативните от ръководената от него комисия и да участва в "беседи" с лица, протичащи по разследването?
ИК: В срещата, която беше потвърдена публично от участвалите в нея, няма нищо нередно и второ, никой от посочените - и. ф. главен прокурор, градски прокурор и и. ф. председател на КПК, не е изземвало функции на магистрати, съответно на инспектори и разследващи инспектори.
СК: По моя информация Живко Коцев е поискал среща с Борислав Сарафов.
ИК: Да, така е, самият главен секретар на МВР Живко Коцев е поискал среща с Борислав Сарафов, който от своя страна не е имал причина да откаже срещата, но е повикал градския прокурор – мен, в качеството ми на ръководител на компетентната по случая прокуратура, и и.ф. председателя на КПК Антон Славчев – в качеството му на ръководител на разследващата структура. Това са двете структури, пряко отговорни за разследването и поради това ръководителите им са били поканени на срещата.
Главният прокурор ръководи Прокуратурата на Република България, а не конкретно ангажираната към разследването Софийска градска прокуратура. На тази среща, която няма характеристиките на „беседа“ (доколкото не се провежда със задържано лице от водещи оперативни мероприятия служители) не бяха обсъждани действия по разследване по делото и не са взимани никакви решения. Всички решения по делото са взети от наблюдаващите прокурори и разследващите инспектори в координация помежду им. Ето защо нито главният прокурор, нито градският прокурор са изземвали функции на наблюдаващите прокурори, нито председателят на КПК е изземвал функции на инспекторите и разследващите инспектори към КПК.
СК: От защитниците на Живко Коцев се твърди, че той е бил притискан и принуждаван да подаде оставка. Така ли е?
ИК: Такива внушения са в пълно противоречие с общата позиция, която беше изразена от всички участващи в срещата, включително с тази на самия Живко Коцев, предадена макар не лично от него. Тези внушения целят единствено опит за дискредитиране на разследването, в което много хора – разследващи, оперативни служители и прокурори, както и служители на СГП и КПК, влагат денонощно огромни усилия по установяване във възможно най-кратък срок на всички факти в съответствие със закона. На тази среща не са правени договорки, не е имало нито „уговаряне“, нито упражняване на натиск под каквато и да било форма.
СК: Защо Живко Коцев не е бил привлечен като обвиняем?
ИК: Живко Коцев не е бил привлечен като обвиняем по решение на наблюдаващите прокурори поради недостатъчност на доказателствата спрямо него в първите часове на разследването.
И не след срещата при главния прокурор, а едва след конфиденциално проведени неколкократно консултации с избран от г-н Коцев адвокат, главният секретар на МВР е заявил, че желае да даде показания като свидетел, тъй като са му известни определени факти, поради което е бил разпитан като свидетел. Не е накърнена следствената тайна, нито независимостта на разследващите органи и наблюдаващите прокурори.
По закон градският прокурор и председателят на КПК са задължени да осъществяват логистично ръководство на работата на магистрати и съответно инспектори и разследващите инспектори. Главният прокурор, градският
прокурор и председателят на КПК не са взимали решения по случая, а само са били информиран за него. Да се твърди, че взаимното уведомяване на висшето ръководство на прокуратурата и структурите за обществен ред и сигурност, особено по случаи с висок обществен интерес, представлява нарушаване автономността на съответните служители при вземането на решения от тях и накърнява какъвто и да било вид тайна, означава да се отрече конституционният модел, по който действа системата за сигурност и обществен ред в страната - в т. ч. съвместните съвети, в които тези ръководни кадри са длъжни по закон да участват, нормативните им задължения за обмен на информация, регламентираните правила за достъп до информация.