Експерти за катастрофата с Милен Цветков: Трябва бърза реакция и адекватна присъда
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
„Защо и до кога ще загиваме толкова нелепо? Това е въпроса, който постоянно трябва да се задава, но не на експерти и адвокати. Общото състояние на пътната безопасност е делегирина на 11 институции. Общата отговорност е на тези, които създават средата в която ние се движим, а това е Държавната агенция за пътна безопасност. Това ще стане когато спрем да имитираме обучение на шофьорите, на строежа на пътищата, на контрола“, заяви яростно пред Нова телевизия Богдан Милчев – шеф на Институт за пътна безопасност и се похвали, че докато той е бил шеф на КАТ и екипа с който е работил е имало в пъти по-малко катастрофи.
Адвокат Марин Марковски заяви, че ликвидирането на престъпленията е невъзможно, но може да бъдат сведени почти до минимум. „Обвинението е от 3 до 15 години, като санкцията се определя от съда след събиране на доказателства, тук няма да има никаква трудност. Там са иззети касетите от камерите, което дава възможност да се бъде засечена скоростта и размера на наказанието ще зависи и от това“, заяви още Марковски.
Илия Тодоров от Асоциацията на загиналите при катастрофи, заяви че в рамките на досъдебното производство ще бъдат разпитани всички очевидци от катастрофата и на база огледите ще бъде изготвена автотехническа експертиза, която ще даде отговор на въпроса какво точно се е случило. В това число не само кой е виновен, а и скоростта. „Ако са знаели затова, че той е дрогиран и е управлявал, хората били с него в колата също са укорими“, заяви Тодоров.
От Института за пътна безопасност пък са решили да направят група, която ще следи развоя на всеки един подобен случай и да се дава информация до край. Милчев подчерта, че след отпадане на карантината ще започне отново голямото пътуване и трябва да се вземат мерки преди това.