ЕКСПЕРТНО! Пулмологът доктор Александър Симидчиев: От медицинска гледна точка отварянето на заведенията сега е рисковано
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
От медицинска гледна точка отварянето на заведенията сега е рисковано. Това заяви пред БТВ пулмологът доктор Александър Симидчиев. Аз така и не разбрах през цялото време на пандемията, защо бяха затворени моловете, а големите хранителни вериги, където не се спазват мерки, ходи се без маски, си стояха отворени. Това пък каза психолога доктор Цветеслава Гълъбова.
Двамата коментираха ситуацията в страната с коронавируса и предстоящото отваряне на ресторантите, както и защо толкова много лекари намериха място в листите на партиите за депутатски места..
„Реално, колкото по-бързо се ваксинират хората, толкова по-добре – коментира ситуацията с ваксинацията пулмологът доктор Александър Симидчиев. – Планът, с който правим ваксинациите е нещо важно. Допустимо е повече хора да се ваксинират по-бързо, но е важно, това да не става за сметка на друга група. На практика по всички теми се появяват разнопосочни информации и наистина се стига до едно тотално объркване сред хората. Повечето хора нямат критерии да кажат кое от това, кое са чули е правилно. Наистина липсваше структурирана информационна кампания при нас, която да се разбере от всички. В доста държави имаше такива кампании. В САЩ, Австралия, Нова Зеландия. В Израел мисля че имаше. Държавите, където структурираха подхода си към пандемичния процес, имат дългосрочна стратегия която се следва, нещата се спазват”.
Пулмологът коментира и решението за отваряне на заведенията от 1 март.
„В последните четири седмици у нас всяка следваща седмица е с по-висок брой заразени. Вижте кривата на хората, които са позитивни, като за последните четири седмици има явен ръст нагоре – заяви доктор Симидчиев. - Критериите за отваряне на заведенията, които са една от рисковите точки на контакти са ясни – на закрито, без маски, предполага едно по-голямо количество за обмен на вируса. Не трябва да се противопоставят обаче икономически на здравни аспекти. Държавата трябва да има за приоритет общественото здраве. От медицинска гледна точка трябва да се ограничи пандемичния процес. От медицинска гледна точка отварянето на заведенията е рисковано”.
Александър Симидчиев каза и защо е решил да влезе в политиката.
„Да, предложиха ми и приех да се кандидатирам за депутат, но нека списъците излязат и тогава ще коментирам от коя партия и защо – каза той. - Другата седмица, като излязат листите, ще мога да коментирам това. Няма значение от коя партия ще съм, а какво ще отстоявам в парламента. Дългосрочна стратегия отвъд един парламент за здравеопазване, доколкото това е възможно, е това, което искам”.
„Българинът си е по-скептичен по природа и е нормално да подхожда резервирано и към ваксините – заяви психиатърът Цветеслава Гълъбова. – Начинът, по който се управлява кризата, с противоречивите послания много обърква хората допълнително. Психичното здраве на хората е изключително влошено. За последната година не се направи нищо в тази насока. Благодарение на интернет разполагаме с много информация. Четем, виждаме. Всички станахме вирусолози, пулмолози. Положението наистина е драматично. Хората четат, виждат. Получават доста противоречиви послания, което ги обърква. Когато някой си позволи лукса, че не иска да се ваксинира го обвиняват за антиваксер и плоскоземец С всичко това обаче, си обяснявам защо хората не искат ваксиниране. Посланията трябва да са еднозначни, последователни, а у нас това не се случва. Иначе, с удоволствие бих отишла на 1 март на ресторант. Не виждам какво лошо има хората да се забавляват. Това си е напълно нормално. Чуват се, едва ли не, някакви обвинения, че човек иска да направи нещо нормално. Да не забравяме, че този бизнес храни доста деца. Идват при мен хора в тежко психическо състояние от тези среди, които наистина са в безизходица. Така и не разбрах през цялото време, защо бяха затворени моловете, а големите хранителни вериги, където не се спазват мерки, се ходи без маски. Защо големите магазини за играчки, хипермаркетите, строителни магазини, не бяха затворени и хората ходеха там да се разтушат. За дискотеките е ясно, но ето сега отварят заведения, а кметицата на Габрово забрани мероприятието на Шипка”.
Цветеслава Гълъбова коментира и защо толкова много лекари са намерили места в листите на партиите за предстоящите избори.
„Логично е повечето партии да се ориентират към лекари – анализира тя. - Защото ситуацията е доста сериозна. Така в целия свят един медицински проблем прерасна в политически. Логично е да се поканят лекари в листите и да се разчита на техните възможности, знания и опит”.