ЕКШЪН В ПИК TV! Напрежение в парламента - БСП се заигра с жертвите на пътя, сипят се обвинения срещу червените за комунизъм и популизъм (НА ЖИВО/ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Със 191 гласа "за" депутатите приеха механизма за разследване на главния прокурор. Против нямаше, а 33-мата народни представители от "Възраждане" гласуваха с "въздържал се".
Така механизмът за разследване на главния прокурор, който е залегнал в НПК, стана първия проект гледан от 49-ото Народно събрание. И то приет от всички парламентарни групи с изключение на една.
Поправките в Наказателно-процесуалния кодекс и съдебната власт бяха приети вчера на първо четене на заседание на правната комисия и ако докладът бъде готов, текстовете може да влязат за обсъждане още днес.
Те предвиждат върховен съдия да може да разследва обвинител номер 1, а мандатът на главния прокурор да може да бъде прекратяван с 13 гласа във ВСС, вместо досегашните 17.
Промените в правната комисия бяха приети с гласовете на всички партии, като само от "Възраждане" гласуваха "въздържал се".
Трябва да разкажем на българските граждани защо една точка е първа, подкрепихме ги тези точки, но нека се каже защо не се приема нашето предложение за намаляване на жертвите на пияни и дрогирани шофьори, репликира Георги Свиленски от БСП.
Доклад по точка първа бе прочетен от председателя на правната комисия Стою Стоев. Предлага се съдии, които са дали собственото си съгласие, да разследват главния прокурор за престъпление по образувано наказателно производство. Тези съдии ще имат времеви хоризонт за действие две години.
Иван Иванов от БСП отново настоя обаче в дневния ред веднага да влезе законопроектът за жертвите по пътищата. Мирослав Иванов от ППДБ обаче определи това като спекулация, защото се изисква технологично време за тези текстове, а и БСП вчера са гласували като приоритетни текстовете за контрол над главния прокурор.
Петър Петров от "Възраждане" също обясни мотивите на законопроекта, внесен от него и партията му.
Ще подкрепим законопроекта. Не само защото аз съм работила по него, но така няма да позволим да има главни прокурори като Татарчев, Цацаров и Гешев, каза от трибуната бившият правосъден министър Надежда Йорданова.
Преди гласуването по искане на председателя Росен Желязков бе направена проверка на кворума. Никола Минчев пък поиска удължаване на работния ден с три часа след гласуването, за да се осъществи и парламентарният контрол.
Работата продължи с изказвания на Радомир Чолаков и Атанас Славов. Чолаков акцентира, че 50 висши магистрати имат резерви към закона на Зарков, което предполага законът да отиде в Конституционния съд. Ако Зарков е прав, той е достоен да стане президент и аз ще го поздравя, каза Чолаков. Не променяйте нито една запетайка, за да не каже Зарков, че законът му е изкривен от Народното събрание, каза Чолаков.
Това, което казвате е тотален удар срещу законодателната власт, репликира Чолаков Корнелия Нинова от трибуната. Първата политическа сила призна, че ще приеме политически съобразен и незаконосъобразен закон от един служебен министър, отбеляза Нинова.
Законопроектът от МС, приет единодушно в комисия, за обвиняемите деца бе приет 199 гласа.
Законопроектът от МС, основният разискван, 191 бяха за.
Законопроектът за НПК от Костадин Костадинов и група народни представители след прегласуване не беше приет.
Първо гласуване на законопроекта за съдебната власт също беше подложено на обсъждане. Вариантът на МС беше приет със 178 гласа.
След това беше обявена 30 минути почивка.
По искане на Десислава Атанасова след гласуване срокът за гласуване между първо и второ четене на двата важни законопроекта се съкращава на три дни.
Престъпленията, свързани с детската порнография и катастрофи в резултат на употреба на наркотици и алкохол гледат в пленарна зала. Предлага се конфискация на превозните средства. Предмет на разисквания са и завишените наказания за прояви на жестокост по отношение на животни.
В залата настана напражение, след като депутати от различни партии, скочиха на БСП заради техният законопроект за жертвите на пътя. Те обвиниха социалистите в тежък популизъм и политизиране на темата, а предложенията на червените депутати - комунизъм и социализъм. Това пък ядоса Корнелия Нинова, която излезе на трибуната, за да защити своите мотиви и доводи. Тя поиска и срокът между двете четения, ако законопроектът бъде приет, да е три дни.
Депутат от "Възраждане“ излезе на трибуната и заяви, че в залата нямало ред, след като до него бил седнал Искрен Митев от ПП, а негови колеги от ДБ, били насочили обективите на фотоапаратите на телефоните си към него и го снимали.
Костадин Костадинов и Георг Георгиев от ГЕРБ влязоха в спор. Лидерът на "Възраждане“ попита защо той иска да има ислямофобия, а да няма християнофобия например.
ГЛЕДАЙТЕ НА ЖИВО ПО ПИК TV!