ЕКШЪН! Радев скочи на опозицията заради големия дефицит и раздутата администрация, изгаври се с Кокорчо, Божо и Мартин за екселските таблици
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Министър-председателят Румен Радев отправи тежки критики към бившите управляващи през последните няколко години за това, че са довели бюджета на страната до рекорден дефицит.
В началото на днешното заседание на Министерски съвет премиерът сподели, че дефицитът в бюджет 2026 ще е доста над 3%.
По думите му, предишните управляващи са ни докарали до това дередже заради стремежа за рекорден, неудържим ръст на разходите, мимолетния опит да се направят българите богати с финансови гимнастики, фокусиране единствено върху вътрешното потребление, предизборното повишаване на доходите без връзка с производителността, безразборно теглене на дълг за покриване на социални разходи и за откровен грабеж, предварително изземване на данъци, системна декапитализация на държавни дружества, поемане на неосигурени финансово ангажименти, укриване и прехвърляне за следващите години на вече извършени дейности, никакви усилия за стимулиране на българската икономика.
"Наследяваме обществени поръчки със съмнителен обществен ефект и корупционен привкус", каза още той.
Радев разкритикува предишните кабинети - на Росен Желязков и на Гълъб Донев, и жегна финансистите от ПП и ДБ Асен Василев, Божидар Божанов и Мартин Димитров, които през цялото време от трибуната на парламента говорят за екселски таблици.
"Всички тези, които докараха дефицита до 7,5%, докараха ни до това положение, сега ще имат своите претенции. Те вече ги изразяват - да направим бюджет на 3%. Ама защо не и под 3. Пък можем ли да го направим на 2% и без теглене на дълг. Ами, разбира се, можем. Само че няма да оставим българската икономика да се задушава, защото тъкмо тя, а не екселските таблици ще ни изведе от тежката финансова ситуация", категоричен е премиерът.
"Няма да оставим българските общини, както те го направиха, с разкопани улици и незавършени проекти", обеща той.
"Искам да питам всички, които в момента настояват за тотално орязване на администрацията и масови съкращения - сега ли установихте, че има много администрация? Тя растеше по време на вашите управления, сега ли го разбрахте", каза още Румен Радев по адрес на опозицията в парламента.


