ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Екшън със заложници се разигра в Народното събрание в последния работен ден на депутатите.
Подобно сравнение спокойно може да бъде направено за събитията от петък, когато 160 депутати гласуваха срещу искането на прокуратурата да бъдат свалени имунитетите на двама от дерибетите на Доган - Джейхан Ибрямов и Марио Рангелов.
Специално за Ибрямов, който бе заловен с белязани 100 хиляди лева, "За" сваляне на депутатската му защита гласуваха 59 народни представители, "против" бяха 97, а 63-ма се въздържаха.
Тези, които спасиха Ибрямов, като гласуваха против даване на разрешение за възбуждане на наказателно преследване, са от новосформираната коалицая, застанала начело на държавата - ГЕРБ-СДС, БСП-Обединена левица, "Има такъв народ", плюс дерибеите на Доган.
Напълно очаквано, скандалът предизвика напрежение в парламента, а един от бившите му председатели - Александър Йорданов, коментира с известна доза възмущение спасяването на Ибрямов.
"Да бъдеш министър или депутат, не означава да бъдеш заложник. Но в случая с гласуването за свалянето на двата депутатски имунитета някои депутати постъпиха като заложници, т.е. гласуваха против волята си.
Така само една политическа партия постигна своята цел и това бе партията на Ахмед Доган.
Затова пояснявам, че отсъствието на морал в политиката не е основание политици да стават заложници. Това се отнася за всички, които с гласуването си против свалянето на депутатските имунитети, практически декларираха, че са заложници на волята на споменатия символ на разврата в политиката", заяви Йорданов, като публикацията му завържи с печалната констатация: "Тъжен ден за българската демокрация!".