ЕКШЪНИТЕ ПРЕЗ ГОДИНАТА: Аферата "Корал" или как Лена Бориславова застана над закона, за да освободи Кирил Петков от конфликт на интереси с фалшиви документи
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
На мерника на прокуратурата изпраща отиващата си 2024 г. Лена Бориславова. Депутатката от "Продължаваме промяната" попадна в центрофугата на един от добилите най-голямо обществено възмущение скандали за годината - "Коралгейт".
И макар държавното обвинение да поиска депутатския й имунитет, Бориславова най-нагло обяви, че доброволно ще се раздели с него, обаче кога? След празниците. Инак щяла да развали почивните дни на родата.
Никак обаче не помисли преди да забърка грандиозния скандал, станал публично достояние през пролетта, когато Софийска района прокуратура разпространи съобщение, че Лена е обект на досъдебно производство за подаване на неверни документи в Агенцията по вписванията.
Три години по-рано, когато на Кирил Петков му предстои да бъде назначен за служебен министър на икономиката в служебния кабинет на Румен Радев, той фигурира в ръководството на "Да запазим Корал". За да заеме министерския пост обаче е необходимо Петков да излезе от управата на сдружението, за да няма предпоставки за конфликт на интереси. Цялата процедура е извършена тихомълком и по малките часове на денонощието и то така, че никой от членовете на управителния съвет не разбира това. Или по-точно разбират постфактум.
За аферата се разбра в серия от публикации на сайта "Биволь", според които Кирил Петков е станал служебен министър с цената на фалшифицирани документи и фактическа измама от страна на Лена Бориславова. Твърди се, че документите - пълномощно и протокол от заседание на ръководството, с които Петков е бил "освободен" от "Да запазим Корал", са с фалшифицирания подпис на председателя на сдружението Атанас Русев и на другите членове на сдружението.
Неистинните документи са били входирани в Агенцията по вписванията от адвокат Лена Бориславова, с нейния квалифициран електронен подпис (КЕП), като измамната операция е била извършена, след като Петков встъпва в длъжност като министър на 12 май 2021 г.
"На следващия ден рано сутринта е започнала акцията по "изчистването" му. За невъзможно кратък срок още на 14 май Петков се сдобива с "изчистена" справка, че е напуснал УС на Сдружението за "Корал" и няма никакви други участия в противоречие със Закона.
Фалшифицираните документи "провеждат" цялата процедура по замяната на Кирил Петков с негов приближен, без въобще нещо от документираните действия да са се случили фактически. Схемата се развива на 13 и 14 май", описаха скандала през пролетта от "Биволь".
След полунощ на 13 срещу 14 май Бориславова си изготвя фалшиво пълномощно, с което може да се разпорежда напълно с гражданското сдружение "Да запазим Корал" и го подписва с фалшивия подпис на председателя на сдружението Русев, както и Протокол от Общо събрание на дружеството на 6 май 2021 г., с една-единствена точка в дневния ред - освобождаването на Петков и влизането на никому неизвестния Мартин Драгулев на негово място.
Още на следващия ден сутринта серия от неистински документи са били сканирани и внесени в Агенцията по вписванията с електронния подпис на адвокат Лена Бориславова.
Както вече стана дума, членовете на Управителния съвет на "Да запазим "Корал" разбират в последствие, че са "освободили" Петков и са "приели" нов човек, който никога не е бил член на Сдружението. По силата на което той дори не може да бъде избран за член на ръководния орган.
И тъй като виртуалното пространство е място, на което следите остават, метаданните на фалшифицираните файлове разкриха от кого точно е скалъпела и извършена цялата измама. Именно чрез метаданните разследването разкрива съставители на файловете, момента на съставянето и конкретния скенер, на който са направени и сглобени неистинските документи.
Така в аферата изплува и името на съпаратиеца на Бориславова, бивш председател на Народното събрание и настоя евродепутат - Никола Минчев. По това време двамата са колеги в една адвокатска кантора - "Джингов, Гугински, Кючуков и Величков". Съгласно метаданните той е изготвил един от най-фрапантните по своята видимост фалшиви файлове - декларацията на председателя Атанас Русев за истинността на заявените за вписване обстоятелства. Това е документ, който ангажира председателя на сдружението с отговорност по Наказателния кодекс, ако бъдат представени неверни данни пред Агенцията по вписванията.
След всичко тези харвардски шашми обвинител №1 Борислав Сарафов внесе в 51-вото Народно събрание искане за сваляне на имунитета на Лена Бориславова. От прокуратурата се мотивираха, че в хода на разследването са проведени множество разпити, изготвени са компютърно-технически експертизи, чрез които е установено, че "лицето с имунитет съзнателно се е ползвала от неистински частни документи, на които бил придаден вид, че подписите на документите са положени от членове на Сдружение "Да запазим Корал", а действително не са положени от тях, като документите са употребени, за да се докаже, че е прекратено правното отношение между Кирил Петков, член на УС на "Да запазим Корал" и самото сдружение.
Самата Лена се закани да даде отговори дали са фалшифицирани подписите в съдебната зала, понеже до тогава, адвокатите й я заклели да мълчи.
Бориславова беше и обект на разследване във връзка с договор за правни услуги, предоставени на Българската банка за развитие (ББР) от правната кантора, в която тя е работила преди да влезе в политиката. Случаят стана известен през лятото на 2022 г., но оттогава прокуратурата не е съобщавала актуална информация за хода на делото.