ЕКШЪНИТЕ ПРЕЗ ГОДИНАТА: ДПС се разцепи, но после възкръсна като феникс под ръководството на Пеевски
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Движение за права и свободи безспорно е партията, която преживя най-бурни времена през 2024 г. ДПС мина през период на възход, период на сътресения и разцепление, за да се стигне до пречистването на партията и обединяването й около Делян Пеевски.
На 24 февруари 2024 г. делегатите на Националната конференция избраха за председатели на Движението двама души - Делян Пеевски и Джевдет Чакъров. Първият пое оперативното ръководство на партията и с хъс и амбиция се зае да я извади от дългогодишната изолация, в която беше попаднала, както и да разшири елктората й извън етническите райони.
Благодарение на тази мобилизация и активната работа на терен ДПС постигна огромен успех на предсрочните парламентарни избори, провели се на 9 юни 2024 г. Движението се изкачи на второ място, след като получи подкрепата на близо 370 000 българи. Това гарантира на партията 47 депутати в 50-ото Народно събрание и възможност за формиране на солидно евроатлантическо мнозинство заедно с ГЕРБ и ППДБ.
Силното ръководство на Пеевски и категоричността му, че представителите на ДПС трябва да работят за хората, създаде напрежение сред някои от по-старите представители на партията, близки до тогавашния почетен председател Ахмед Доган.
Малко след като беше даден старт на 50-ия парламент, депутатката Филиз Хюсменова напусна парламента, а като мотиви бяха изтъкнати слабите изборни резултати в района, който й е поверен. На следващия ден от парламентарната група беше изключена и Айсел Руфад.
По това време областни структури на ДПС започнаха да се бунтуват и срещу други политици от кръга на Ахмед Доган, свикнали през годините да богатеят на гърба на партията. Така например структурата в Пловдив свали доверието си от милионера Рамадан Аталай – вечния депутат, който от 1997 г. не е пропускал нито едно Народно събрание.
На 3 юли, преди проектокабинетът на Росен Желязков да бъде подложен на гласуване в пленарна зала, парламентарната група на ДПС изключи Аталай от редиците си. През тези динамични часове стана ясно, че и други депутати от кръга на Доган, притеснени за бъдещето си в партията, се бунтуват.
Самият Ахмед Доган, който беше абдикирал от всякакви функции в ДПС, опита да подлее вода на Делян Пеевски, като спусна неофициално разпореждане до депутатите да не подкрепят кабинета на Росен Желязков, въпреки че преди това Делян Пеевски беше обявил решението на партията за подкрепа.
При гласуването 30 депутати от ДПС бяха „за“, 14, гласуваха „против“, а 1 „въздържал се“. На другия ден от парламентарната група на партията беше изключен и Джейхан Ибрямов, съпруг на секретарката на Ахмед Доган – Биршен.
В следващите дни кръгът около почетния председател не чу призивите на Делян Пеевски за смирение и обединение и затова и останалите депутати, гласували срещу партийното решение, бяха изключени от групата. Няколко пък напуснаха сами и така в средата на юли парламентарната група на ДПС с лидер Делян Пеевски остана с 22-ма депутати, а отцепниците около Доган наброяваха 25-има.
Докато все повече структури по места се обединяваха около личността на Делян Пеевски за лидер, Доган и хората му подмолно искаха да го изключат от ДПС. Но без успех, тъй като заседанията им се оказаха нелегитимни заради липса на кворум. В тези дни почетният председател събираше хората в сараите си в Росенец, без да посмее да се изправи лице в лице с Пеевски, със симпатизантите на партията, както и с медиите.
В края на август поддръжници на Сокола спретнаха малоброен протест в София. Причината – собственикът на имотите в „Бояна“ и „Росенец“ поиска от ползвателя Ахмед Доган да ги напусне. Останал без сараи, Доган успял да окупира централата на ДПС на бул.“Стамболийски“ в столицата и започна да провежда там срещите си.
На втори септември хората му опитаха да саботират регистрацията на ДПС за изборите. След няколконевни битки в ЦИК и в съда, решението беше Делян Пеевски да се яви на изборите с коалиция под името „ДПС-Ново начало“
Понесли поредното поражение, дерибеите около Доган използваха партията „Земеделски народен съюз“, за да участват на изборите под името АПС – Алианс за права и свободи.
Предизборната кампания премина при пълна мобилизация от страна на ДПС-Ново начало. С помощта на общинските кметове, почти всички от които застанаха плътно зад Делян Пеевски, на изборите Движението получи 11,5% или 280 хиляди гласа. Земеделците на Доган взеха 7,5% или 180 000 гласа. Простата сметка показва, че ако Сокола и хората му бяха послушали призивите на Делян Пеевски за смирение и обединение и партията не се беше разцепила, тя щеше отново да бъде втора сила с близо 500 000 гласа и почти 20% подкрепа.
Резултатите от изборите отредиха на ДПС на Делян Пеевски 30 депутати, а АПС на Доган вкара 19.
В средата на ноември Централният съвет на ДПС се събра и изключи Ахмед Доган и всички негови хора, участвали на изборите с Алианса за права и свободи. Повод за изключването им е нарушаването на устава с участието на избори с друга формация.
В отговор в последния ден на ноември земеделците на Доган също се събраха, уж за да изберат нови членове на Централното оперативно бюро. Вместо консолидация, сред участниците на заседанието се надигна вълна от недоволство срещу хората на Сокола – най-вече срещу милионери като Рамадан Аталай.
Прочистена от дерибеи и политици, мислещи за собственото си богатеене, ДПС излезе от бурята по-силна и със сигурност по-ориентирана към българския народ.