Елена Йончева брани Гешев: Фигурата на г-жа Габриел няма никакво значение
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
"Най-логичното правителство би било между ГЕРБ и ПП-ДБ. В момента говорим за правителство между ГЕРБ и евентуално други политически партии. Фигурата на г-жа Габриел няма никакво значение в дадения случай." Това коментира пред БНР евродепутатът Елена Йончева, като застана в своеобразна защита на главния прокурор Иван Гешев.
"Мария Габриел е известна в ЕП като човек, който е много усърден, работлив, старателен. Лично не я познавам. Това е информацията, която получих от колеги в ЕП", посочи Йончева.
Тя коментира и анонса на номинираната за премиер за процедура за отстраняване на главния прокурор Иван Гешев. Според нея първо трябва да излезе експертизата и да се види какво се е случило в опита за покушение над главния прокурор. Призовахме за международно разследване, напомни тя.
"Когато имаме тази информация, тогава може да се правят политически декларации, коментари, да се взимат политически решения, да се предлагат такива. Това е пътят, който трябва да се извърви, а не обратният.
Отстраняването не трябва да бъде в посока към личността, независимо как се казва главният прокурор. Трябва да има такава система, която да не позволява който и да е главен прокурор днес и в бъдеще - в него да има съмнения за изпълняване на политически поръчки", изказа мнението си Елена Йончева.
По думите й тенденцията с насилието над жени е много притеснителна. "В същото време в НС, включително г-жа Нинова, не е направила нищо, за да се внесат необходимите законопроекти, за да се подобри тяхното положение", добави тя.


