Еленко Божков: Цената на тока се увеличава, за да се облагодетелстват ЕРП-тата
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Не е реалистично исканото увеличаване на цената на тока. Не може докато продължават договорите на Марица Изток 1 и 3 да се говори за по-ниски цени на задължението на обществото за тока. Фактът, че ще се увеличи надбавката за обществото от 19 на 40 лв. означава, не че са се изравнили цените за гражданите и за бизнеса, а просто, че не са свършили никаква работа при предоговарянето с американските централи.
Това предоговаряне и една бутафория. То не доведе до нищо съществено, до никакво облекчение. Напротив – с тези предоговаряния се признаха едни 300 милиона задължения от миналата година към американските централи, а след това задълженията станаха 700 милиона. Сега е времето да попитаме – а какво стана всъщност? Отпуска се кредит от 700 милиона на НЕК, за да може да се разплати на американските централи и така да може цялата пародия на предоговаряне на договорите да влезе в сила.
Като всъщност към този момент нищо не се знае. Освен това увеличението от 1.5 – 2% за Електроразпределителните дружества се дължи в голяма степен на това, че се влиза в нов регулаторен ред и нова регулаторна база на активите, която обаче е променена само на документи, не и в реалността. На практика в КЕВР няма никакъв преглед на това колко са се увеличили активите на дружествата до влизането на новия регулаторен ред. Ще се окаже, както се е случвало много пъти, че това са били фиктивни данни и на практика нямаме нищо, а това увеличение на цената на тока се прави, за да се облагодетелстват ЕРП-тата.
При въвеждане на свободен пазар така както е предвидено през 2016 г. задълженията на обществото ще се прехвърлят изцяло върху гражданите. Тогава вече ще видим как те ще бъдат включени към крайната цена на потребителя. Но пак повтарям – не можем да говорим за нищо смислено без да се прекратят договорите с американските централи и без да се намали - да влезе в реални граници при тази слаба икономика на България въпросните такси. Няма реални граници на бизнес и пазар, в България няма реална икономика. Ако говорим в дългосрочен план, борсата трябва да заработи, трябва да бъдат предоговорени и прекратени с някаква компенсация договорите с американските централи и те да бъдат взети обратно от държавата.
След като имаме толкова големи кредити, защо да не дадем 1 млрд., за да върнем двете американски централи на държавата и тези договори да ги изхвърлим на бунището. Да не забравяме, че американците платиха, когато ги купуваха 200 млн. евро. Аз съм убеден, че тези договори могат да се прекратят, разбира се с помощта на Европейската комисия. Тя има готовността да съдейства на България така както е съдействала на Полша и на Унгария преди време. Твърдението на КРИБ, че тази единна добавка от 40 лв. за гражданите и за бизнеса ще ликвидира много компании и ще закрие много работни места, е едно от малкото умни разсъждения на Кирил Домусчиев. Но неговото и на министър очакване, че идеята за единна надбавка ще бъде отменена, няма да стане. Не вярвам Иван Иванов да преразгледа това. Защото всяко намаление на тази такса, ще рефлектира в крайните потребители – нещо, което управляващите не могат да си позволят преди избори. А цената на тока в България винаги се свързва с изборите. ---- Еленко Божков, енергиен експерт.